Ob tem, ko sem v zadnjih časih objavila dva prispevka, ki govorita o posebnih otrocih, bi rada poudarila še to, da smo na nek način vsi posebni, po drugi strani so pa "posebno posebni" otroci tisti, ki pač ne "pašejo" v nek sistem, ker ne zmorejo v njem funkcionirati. Hkrati morda kakšni starši zlorabljajo družbo s tem, ko svojega otroka vzgajajo v posebneža predvsem z razvajanjem.
V starih časih so posebneži večinoma živeli v svojem okolju, bolj ali manj sprejeti. Sprejemali so jih še kar, ukvarjal se pa ponavadi nihče ni kaj posebej z njimi. Iz svojega otroštva se spominjam nekaj takih ljudi. A če bi se, bi se marsikakšen otrok kljub slabi zasnovi in diagnozi uspešno razvil v dokaj uspešnega človeka.
O tem pripovedujejo mnoge zgodbe.
Začne se pa vse z ljubeznijo!
Če imamo otroka radi, skušamo narediti zanj vse, kar spoznamo za dobro. (Res da kakšni ljudje morda svojo ljubezen uresničujejo skozi razvajanje, ker drugačne ljubezni ne zmorejo ... Ampak razvajanje je lažna ljubezen ...)
Brala sem o mami Saši Tasevski in njeni ljubezni do svojega sina, ki je "poseben".
(s spleta)
Saša Tasevski ima veliko vsakovrstnega znanja (kot so: ekonomija, dipl. v Lj., magistrica poslovnega študija MBA v Španiji, različne tehnike naravnega zdravljenja in zavedanja, terapija z umetnostjo, različni načini prehranjevanja, tudi vegetarijanstvo, veganstvo, presna hrana ...).
Ampak jaz tukaj o njej pišem zato, ker ima svojega otroka tako zelo rada!
Ko se je rodil sin Benet, je negibno ležal, ker ni mogel dihati. Sčasoma so se zdravniške diagnoze začele množiti, zlatenica, pomanjkanje nekega encima v jetrih, mišična hipotonija, nenavadni možganski izrastki, odprtina v srcu, epileptični napadi, astma, avtizem, hiperaktivnost, agresija. Zdravniki in psihologi so po treh letih diagnozo strnili s stavkom: dolgoročno bolan otrok z najhujšo obliko telesne in duševne zaostalosti.
Toda Saša se ni vdala. S svojo predanostjo je sinu, ki je bil nesposoben kakršnega koli premikanja, pomagala, da je shodil in da danes doseže vrh Šmarne gore. Čeprav svet trdi, da ni mogoče zdraviti umske zaostalosti, je našla način, da "prikliče" odsotni um in da pomaga otroku, da postane sposoben pozornosti, razsodnosti in sodelovanja. Saša je pomagala sinu, da se je iz težkega in agresivnega otroka spremenil v ljubeče bitje, ki objema dojenčke in celo neznance, pse ter drevesa. Otrok, ki je sprva zavračal vse, je začel samostojno sodelovati in postal pomemben član skupnosti.
http://kreare.si/sasa-in-benet
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/98148/se-sme-otrok-s-posebnimi-potrebami-igrati-z-mojim
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/142956/taki-in-drugacni-otroci-s-posebnimi-potrebami
Sep 22, 2015