Članek
Rekla si grdo besedo!
Objavljeno Jan 16, 2016

Pred kratkim sem se po verouku pogovarjala z mamo enega od otrok. Pa je naenkrat pristopil sin te mame in mi rekel - tako opozorilno: "Ana! Rekla si grdo besedo!"

"Ojej," sem se odzvala, "a res, katero pa? A zdajle?" Razmišljala sem ... na hitro sem preletela ves pogovor z otrokovo mamo. Ničesar se nisem spomnila! Tudi fantkova mama je pričakujoče gledala.

"Glej, mislim, da nisme rekla nobene grde besede. Ampak, povej, kaj si slišal."

Potem je rekel - tako malo tišje, saj lepo vzgojen človek grdih besed vendar ne govori, sploh pa ne na glas: "Rekla si: sranje."

"O, pa nisem rekla te besede," sem mu povedala in otrokova mama je pritrdila.

"Potem sem pa narobe slišal," je rekel. Morda se je celo oddahnil :)

Kako bi pa to izgledalo, da jaz učim otroke lepo govoriti, jaz bi pa uporabljala "grde" besede.

Pravzaprav jaz zelo redko opozarjam na besede. Skušam jim stvari pojasnjevati, pripovedovati o različnih pomenih, podobah ... Pred kratkim sem enega otroka ustavila, ko je ponovno začel s seksom. Ustavila sem ga, ker sem videla, da večina otrok resnično ne ve, za kaj pri tej stvari gre. Poleg tega jaz ne maram te besede - in to sem tudi rekla.

Včasih otroci povejo, da je kdo pokazal "fakiča", ali pa povejo kaj drugega, česar jaz niti ne poznam :) Ja, tudi jaz se učim, tudi od otrok, ne samo oni od mene. Vsako neznanko jim skušam pojasniti. Tudi vsako čudno ali neznano besedo, ki pride na dan med našimi pogovori. Hkrati pa tudi jaz marsikaj novega in nadvse zanimivega izvem od otrok.

V zvezi z grdimi besedami se mi zdi pomembno, da otroci vedo, da besede same na sebi niso grde, lahko pa so grde vsebine, ki jih te besede predstavljajo. Nekateri besede tudi zlorabijo in z njimi govorijo o čisto drugih stvareh, kot je prvotna vsebina. Tako mimogrede povem tudi o zlorabah besede "ljubezen".

Sponko, zdaj sem še enkrat prebrala svoj "večerni" komentar in se ti opravičujem za napake v njem. Cankar - poreden mož .... ja, o njegovih kletvicah prav nič ne vem, tako da nekoliko poznam njegovo "porednost" ob suhih hruškah pa ob kavi, zaradi katere je težil mami .... https://www.youtube.com/watch?v=kae61X9iAME

Hočeš reči, da mnogi izvodi obležijo zaprašeni po knjigarnah in kakšnih policah, Cankarjeva Erotika je bila pa vsa pokupljena? ;) No, morda je bil pa naslov sporen! Zadnjič enkrat sem odprla e-knjigo Erotika (Cankarjevo seveda) in nekaj časa brala, je pa precej "štorasta" ta e-knjiga (ali pa so take vse e-knjige), tako da nisem brala prav dolgo. V glavnem: v tem, kar sem prebrala, nisem videla nič posebno "grdega", verjetno je bilo malo čez za tiste čase. Ocenjevati pesmi s stališča etike in morale ne morem, sem jih premalo prebrala, s stališča pesmištva se mi zdijo pa lepe, tako da bi rekla kar, da je bil Cankar vsestranski literat, ne le pisatelj in dramatik.

Cankarjeve Erotike nikoli nisem brala, veš, sme bila še kar priden otrok in nisme rinila v stvari, ki so bile prepovedane. :) V glavnem ne :) Sem verjela ljudem, ki so kaj rekli :) Zanimivo, znani so Jegličevi napotki zakoncem, midva z možem sva se jim prav veselo nasmejala :) Je bil kar zelo konkreten mož tale škof ;) Celo na svoj blog sem dala, ker se mi zdi, da so nekatere stvari večne resnice :) Besedno smo kar občutljivi ... škoda je, če so zaradi tega prepiri, pa naj gre za žaljivke ali pa za čisto druge besede. :)

Sponko :D No, ker sem preudarna gospa srednji let, bom še malo premislila! :) Me pa veseli, da ne boš hud, če le ... :) Veš, pred leti sem bila še en toliko ambiciozna mama in sem otroke vzpodbujala, da bi recimo hodili na razna tekmovanja, ki bi jim prinašala točke za vpis v srednjo šolo. No, in potem je bila kaj vem katera knjiga za Cankarjevo priznanje. Bila je taka, da sem sinu rekla, naj ne tekmuje, da ne bo takih bedarij bral. In je bil takoj za!! :))) Ena deklica, ki je tekmovala, mi je rekla, da so bila taka vprašanja oz. točke: "Naštej vulagrne besede!" "Naštej vulgarizme!" Grde besede še tako prehitro "vzklijejo, pa se jih ja ne bomo še učili! :) P.S.: Moram priznat, da je tudi nekoliko smešen tvoj filmček ;) :)

Sponko, ojej, verjameš, kajne, da mi tole pa res ni všeč. Ne maram, da se te stvari zbirajo kot narodno blago ... Prosim, ne bodi hud, ampak morda bom vrgla tale youtube ven ... Ne zdi se mi prav, da bi shranjevali še vse bedarije, ki se dogajajo ...

Ika, in vendar: besedam smo mi dali pomen. Ga vnesli vanje. Mama, amam ... te so precej podobne v mnogih jezikih. Menda "mama" pride od "am am", jesti. Mama je za otroka hrana ... nekako vse, kar v začetku potrebuje. No, ti pomeni so "naravni". Izhaja iz narave, so onomatopoetski. Potem so pa druge besede, ob katerih se včasih čudimo pomeni. Sploh ker je lahko v nekem jeziku ista beseda s čisto drugačnim pomenom kot je npr. pri nas. (Trudna v slovenščini, trudna v hrvaščini; hlapec po slovensko ali po češko ...) Meni se zdi zanimivo to, ker eni jeziki zvenijo mehkeje kot drugi, nemščina recimo se meni zdi trda po tem, kako se sliši. Francoščina dokaj mehkeje. Ruščina se meni sliši mehko. Španščina precej trdo. No, to so moji občutki - ob tem, da ne znam teh jezikov. A ni zanimivo, kako so lahko "grde" in tudi "neprijazne" besede mehke - če človek ne ve pomena. Na nek način z načinom izražanja trdimo ali mehčamo besede ... Zanimivo je poslušati nek pogovor v neznanem jeziku in ugotoviti, ali si dva pripovedujeta lepe ali grde stvari .... Seveda izraz tudi veliko pove. In možni so sarkazmi. Tedaj pač res težje uganemo vsebino pogovora. Ob tem se nasmejem, moj najmlajši je pri kakšnih 10 letih uporabil ta izraz, ko sem se čudila, kaj pravi - pa je rekel: "Mama, a ne veš, da je to sarkazem!" :D P.S.: Ika, en komentarček sem vrgla ven, bila sta dva enaka (včasih dela blog malo po svoje).

Sponko, recimo, da je tako: najprej mora biti prazno ... in če "naložimo", vnesemo vsebino, ni prazno - in če vnesemo dobro vsebino, je prazni-čno :D Hehe, smo malo zatežili, kajne? Po moje mora človek postajati vedno bolj "prazen" pričakovanj ... a vendar, tisti, ki nič več ne pričakuje, je mrtev .....

Nekatere besede imajo negativen prizvok. Nekatere sem uporabljala, ker se nisem glede tega spraševala.... in, če je beseda negativna sem se začela spraševati - zakaj bi jo uporabljala, če jo lahko nadomestim z drugo besedo, ki je lepša in je pozitivna. Deluje drugače. Prijazno. Ljubezen :) Ana je lepa beseda in ljubezen je lepa. Doživiš in je opis počutja, kar doživiš ne glede, če je le te tudi konec. Ja, sem radovedena :)

Vlatka ;)

Ika! Toliko besed je, toliko lepih besed .... res, govorimo (poudarek na prvem o) jih .... in bodimo pozorni, da ne bodo prazne :D Zdaj se smejem ob misli na besedo "praznik" .... in besede naj ne bodo prazne - v pomenu, da so samo lepe besede, nimajo pa resnične vsebine - npr. ko govorimo o ljubezni, pa je tolikokrat beseda zlorabljena, sprevržena. Morda pa naj bodo prazne, mi pa vanje vnašajmo dobro vsebino - in to tisto, ki jo skušamo z vsem srcem živeti! :)

Besede in njihov pomen. Tudi sama sem postala pozorna na besede in njihov dejanski pomen. Ne samo, da razmišljam :) se pogovarjamo in imamo dialog. Sem izpostavila "praznik". Se strinjam s teboj - prostor in prosti čas za nas...za zadovoljstvo .. hvala Ana :)

Anka, čisto te razumem in se strinjam s teboj. In beseda "sranje" ni ne vem kako grda beseda, je pa jaz ne uporabljam. Zanimivo je to, kaj je res grdo. Beseda "idiot" recimo v osnovi ni žaljiva, je le poimeovanje človeka s toliko in toliko IQ. Tudi "kmet" ni grda beseda, marsikdo jo pa uporablaj kot zmerljivko. Ja, sem sodijo tudi živali. Poznam nekoga, ki se je rad pohavlil, da kakšno izdatno besedo uporabi zelo premišljeno ... zato, da šokira poslušalce ali ker jih želi podučiti, ampak sem precej hitro spoznala, da ni res, da ima take besede pod kontrolo. Nima jih. Žal. Najbolje je biti vedno pozoren an to, kaj govorimo in kako govorimo! :)

Ika, meni se zdijo besede silno zanimive. In potrebno je biti občutljiv zanje in biti pozoren na izražanje. Beseda "ponos" meni pomeni nekaj pozitivnega! Morda res ponosen človek visoko dvigne nos, ko pokonci hodi! Ampak to ga naredi odprtega življenju, vesolju. :) Pretiran ponos, ja, to pa odklanjam, to je pa važenje. Važenje, napuh, to pa je nekaj slabega. Tega pa ne maram. Praznik, prazno! Ja!! Mislim, da potrebujemo prostor v sebi, da lahko praznujemo, da lahko sprejmemo "obisk", da lahko v nas pride kaj lepega. Ločevat se je potrebno od nenujnega ...

Klavdija, spomnila si me na to, kako lahko določena beseda v nekem jeziku ali narečju pomeni nekaj popolnoma drugega kot v drugem. Tako lahko pomeni neka beseda, ki je sicer "nevtralna", v drugem jeziku ali narečju nekaj "grdega". Slovar nas opozori an različno rabo besed, kakšne so tudi čustveno zaznamovane :)

Tacitus, po dolgem času ti! In se strinjam s tvojimi besedami!

Hm, zelo zanimiva tema.....tudi jaz ne maram grdih besed, a mnenje o tem, kaj je za nekoga grda beseda so zelo deljena....no, samo sranje zame ravno ni grda beseda..... se mi zdi pa povsem neokusno uporabljati v besednjaku imena spolovil in vsega, kar se tiče spolnosti, pa ne zato, ker bi se mi zdela spolnost, slaba, pač pa sveta........in popačenke, ki iz tega izhajajo se mi zdijo prav neokusne.....prav tako kletvice Boga in Marije.....so mi povsem nespodobne.......ker se svojega prepričanja ne sramujem, tudi ljudi, ki se ne vzdržijo takih izrazov poskušam na čim lepši način nagovoriti, da bi tega ne delali več.... Ni tudi prav, da ljudem dajemo vzdevke živali....kot je prasec in podobno......včasih se celo kdo pošali, da je to žaljivo za žival samo.....

Grde besede so grde besede. In tisti, ki jih uporablja je lastnik grdih besed. Sama sebe tudi slišim, ko izgovorim kaj čudnega. Če me kdo opozori me to veseli saj pomeni, da me sogovornik posluša. Nekaj besed / pomenov tako v razmislek. Seveda v razmislek. Kasneje tudi v uporabo in izogibanja "slabih" besed. beseda KRITIKA - lepša beseda - DATI navodila Kritičnost kaže na odnos podrejanja glede na druge ljudi. Nismo na svetu zato, da podrejamo ljudi. V primeru napake moramo dati navodila, kako napako odpraviti... beseda PONOS - lepša beseda - RADOST - Ponos (ponosen si, ko jih dobiš po nosu :). Lepše je: biti radosten ob dosežkih ... Razmišljam o besedi PRAZNIK - v sami besedi je PRAZNO ....

Da, besede so nevtralne, ljudje jim pripišemo slab ali dober pomen. V slovarju ni nikjer zapisano, da moramo imeti določena čustva do besed, pa tudi ne poznamo pomenov besed sploh.