Gotovo je vsak od nas že slišal za marsikakšen pomislek v zvezi z veliko uporabljanja mobitela in drugih podobnih aparatov. Starši se verjetno skoraj vsi po vrsti srečujemo s tem, da otroci uporabljajo vse te aparate več, kot se nam zdi razumno.
Večkrat se mi zdi, da mobiteli ljudi poneumljajo ... Uničujejo medčloveške stike, tiste neposredne. Kolikokrat vidimo kakšne prizore, ko se ljudje družijo, so skupaj, toda ... vsak s svojim mobitelom v rokah in pridno tipkajo po njem.
Poleg tega, ne samo da ljudje nimajo časa drug za drugega ali pa se pogovarjajo z nekom ob sebi, hkrati pa klikajo po mobitelu, igrajo kakšno igrico ali kaj podobnega, in s tem rušijo pristne odnose, so gotovo upravičeni pomisleki tudi v zvezi s telesnim zdravjem.
Pred nekaj leti sem brala (v Jani) zgodbo mladega fanta, ki je dobil raka; prepričan je (bil), da ga je dobil resnično zaradi vpliva mobitela, saj se je rak pojavil prav na tistem mestu, kjer se ga je mobitel kar naprej dotikal, vedno ga je nosil v desnem žepu ....
Tukaj objavljam videlo, ki govori o veliki škodi, ki jo mobiteli povzročajo zdravju zaradi vpliva na možgane in tudi na druge telesne organe, predvsem gre za obolenja na mestu, kjer se mobitel bolj ali manj neposredno dotika telesa.
V videu trdijo, da mobiteli povzročajo pravo zdravstveno katastrofo - za tobakom in azbestom. Aja, omenjajo tudi antidepresive. Pripovedujejo o pojavljanju možganskih tumorjev, ki so jim gotovo krivi mobiteli.
Radiobiolog Leszcynski, eden vodilnih na svetu, je objavil raziskavo, ki dokazuje škodljivost mobitelov. Nevrokirurgi pritrjujejo Leszcynskemu. "Možgani se kuhajo."
V videu priporočajo skupinske tožbe proti proizvajalcem mobitelov.
V 60. letih, pravijo, so celo zdravniki priporočali kajenje! Kajenje določenih vrst cigaret! Ker da pomirjajo kašelj!
Ampak cigaret ne morejo kupiti otroci! Mobitele dobivajo za darila pa že majhni otroci!
Spomnim se sinove pripombe, da imajo iphone in še kaj že prvošolci, ki sploh ne znajo brati! Vprašala sem enega takega otroka, zakaj ima mobitel, ko sploh še črk in številk ne pozna - odgovoril mi je, da za igrice.
Otroški možgani so še bolj občutljivi od možganov odraslega. In otrokom, ki jih imamo vendar radi, ponujamo starši in drugi njihovi ljubitelji (recimo dedek Mraz ...) nekaj, kar zagotovo ni zelo nujno in koristno, pogosto, žal, je pa celo škodljivo.
Pred leti, ko sva tudi midva z možem ugotovila, da je dobro, da imajo tudi naši otroci mobitele, sva z možem ob nakupu gledala, da bi mobiteli sploh ne imeli igric!! Imeli naj bi samo možnost klicanja, pisanja sms-ov, budilko, štoparico, morda še celo fotoaparat. Ampak ne igric!!
Igrajo naj se otroci med seboj in to brez mobitelov, brez gameboyev in podobnega.
No, v sodobnem svetu mnogi otroci preveč "visijo" na teh aparatkih; jaz svoje pogosto opozarjam, naj odložijo. Ampak dandanes se otroci po telefonu pogovarjajo o nalogah, po telefonu celo rešujejo matematične enačbe ... Le kako smo včasih mogli narediti šolo brez mobitelov, brez Facebooka, kjer se pogovarjajo tudi o nalogah ...? ;)
Iz videa:
Naravno sevanje znaša okoli 30 mikrovoltov na meter. Mikrovalovka doseže 800 mikrovoltov na meter.
Tablični računalnik med nalaganjem filma s spleta doseže 2000 mikrovoltov na meter.
Najbolj prodajani mobiteli naravno sevanje presežejo naraza 1000-krat.
V navodilih iPhona naj bi pisalo, da naj bi nosili aparat vsaj 10 mm stran od telesa!
Proizvajalci v glavnem trdijo, da je uporaba mobitelov varna, neodvisni raziskovalci pa v zvezi z uporabo mobitelov trdijo tudi o spremembah DNK, o mnogo nižjem številu spermijev (in posledično neplodnosti), 290 % več je možganskih tumorjev, več je avtizma, prirojenih okvar.
V videu, ki ga objavljam, je govora tudi o tem, kako lahko je objaviti lažne raziskave. John Bohannon se je izdajal za resnega znanstvenika in izdal članek, ki naj bi bil strokoven. Za objavo je ponudil plačilo! Mnogi strokovni zborniki so objavili ta članek, pisalo je seveda, da so raziskavo preverili znanstveniki. Tudi v zvezi z zdravili včasih prikrijejo prave raziskave in izsledke in tako ne upoštevajo dovolj npr. stranskih učinkov.
Včasih so rekli, da papir prenese vse.
Zdaj že kar nekaj časa vem, da tudi splet prenese vse. Žal.
Bodimo vendar pozorni na to, da bi bil svet dober. Četudi so morda strahovi pred mobiteli preveliki, bodimo pozorni! Mnogo več kot najboljši mobitel so vredni neposredni medčloveški odnosi!
Feb 23, 2016