(Napisala sem včeraj.)
Danes je praznik. Praznik moje države. Vse najboljše, Slovenija!
Ob tem pomislim, da sem na splošno precej nepraznovalska. Ko sem bila otrok, so bili določeni prazniki bolj naporni kot navadni dnevi, rojstnih dni pa nismo praznovali. Poleg tega, da nisem zelo navajena praznovati sem postopoma vse bolj taka, da opuščam vse nenujno (no, lahko bi razpravljali o tem, kaj je nujno in kaj ne). Tako da so prazniki pogosto predvsem neko občutje v meni, na zunaj se skoraj ne kaže ali pa tisto zunanje morda niti ne izrazi notranjega doživljanja. Tako recimo so zame jaslice nekaj zunanjega. Božič zame ni izražen v jaslicah. Zaradi sebe jih ne bi postavljala. Velika noč? Zunanje, npr. določena hrana, je običaj, ampak samo običaj, nič ne pove o sami veliki noči.
Pa vendar običaji, določena hrana, obredi, te zunanje stvari lahko zelo pomagajo človeku doživeti tisto notranje. Morda pomenijo veliko spomini, spominjanje na prej. Določeni prazniki in obredje nas postavlja v čas.
Ravno berem knjigo Prosim, pazi na mamo. Zgodbo o neki preprosti kmečki ženski, mami. Kako zvesto vse življenje dela. Skrbi za družino. Za praznike naredi čisto določene stvari. Ker spadajo k določemu prazniku.
Pred kratkim sem prebrala Sinove Velike medvedke. Indijanski prazniki. Plesi, da bodo prišli bivoli, ki pomenijo njihovo preživetje.
In zdaj - moja domovina, moja država in njen praznik. Rada jo imam, mojo Slovenijo. Nič, čisto nič ne žalujem za Jugoslavijo.
Da smo tedaj tako dobro živeli, pravijo nekateri.
Določene stvari so bile morda res boljše, predvsem pa je nekaj nostalgije, kot je ima vsak ob spominjanju na svojo mladost. Tedaj smo bili mladi, upanjski. In že zato je bilo lepo. Tisti, ki so verjeli v komunizem, jim večinoma ni bilo slabo. Tisti, ki v komunizem nismo verjeli, smo pa upali v boljše čase - imeli smo upanje! Verjeli smo, da tako ne more vedno biti.
V resnici večina zagotovo ne ve, kako je bilo pa posameznikom. Jaz se večkrat spomnim posameznih delčkov.
Ko pomislim na Jugoslavijo, se spomnim tega, da je bilo vse strogo nadzorovano. Da se je bilo potrebno prijaviti, če je človek kam šel. Da so špijonirali za "sumljivimi" ljudmi, beri: za vernimi oz. za "politčno nezanesljivimi". Moja srednješolska profesorica mi je konkretno o tem pripovedovala pred nekaj leti, sem pa že kot srednješolka vedela, da se to dogaja. Za katerimi profesorji so morali vohuniti. Pa ko ni šlo niti za kakšno pedagoško ustanovo recimo, kjer bi vzgajali pravoverni kader.
Pred kratkim mi je pripovedovala neka gospa, da do njeni sestri določili, za kom mora vohuniti, pa je odklonila, ker je bil fant njene sestre.
Spominjam se, kako me je okrog l. 1982 ustavil policist in ob pregledovanju mojih dokumentov mi je rekel, da imam sumljiv priimek.
Spominjam se, da nisem imela v šoli malice ... ni bila za vse. Spominjam se, da nisem mogla dobiti republiške štipendije (ker so kmetje bogati, pravi kapitalisti - spominjam se, kako je name vpila name predpostavljena v moji šoli, ker sem rekla, da ne morem plačati internata in moram zato iti ven in se preživeti sama).
Skratka, v Jugoslaviji niso, nismo vsi dobro živeli. Bilo pa je upanje, da bo nekoč boljša prihodnost.
Ampak ta boljša prihodnost, ta naš danes, ta naš sedaj je odvisen od vseh nas!!
Jamrati, kako je bilo v Jugoslaviji lepo, zdaj pa da ni več, je nevredno posameznika. Vihrati z zastavo z rdečo zvezdo se meni zdi smiljenje samemu sebi, objokovanje, namesto, da bi človek jasneje pogledal na vse skupaj - in naredil, kar more.
Dejstvo je, da večina ljudi - po moje - živi solidno ali pa kar bogato. Slišim večkrat o ubogih ljudeh, vendar redko srečam take ljudi. Dejstvo je, da imamo v glavnem ljudje mnogo stvari, ki jih ne potrebujemo. In če jih ne bi imeli, bi še vedno ne bili revni.
Otroke delamo zahtevne. Otroci dobijo vse mogoče, ne da bi tisto dejansko potrebovali ali pa tistega celo ne znajo uporabljati - recimo otrok dobi pametni telefon - za igrice.
In če tega ne more vsak kupiti, jamrajo, da je bilo v Jugoslaviji lepše.
Ponovno poudarjam: v Jugoslaviji je bilo za mnoge lepo, že zato, ker smo bili mladi. Tudi šole niso prisiljevale celih družin v tekmo za šolske ocene. Večina otrok se je lahko dovolj naučila samih.
Danes jokati za Jugoslaviji, se celo pokrivati s titovko in nositi zastavo z zvezdo se meni zdi nedopustno (Svetlana Makarovič in drugi, čez par dni bo nek tak koncert) ... tako rekoč izdajalsko ... tako kot če mož svoji ženi pravi: "Moja mama je bolje kuhala ... no, saj znaš ... ampak moja mama je to naredila bolje ..."
Ko gremo neko pot, gremo. Pojdimo. Ne ozirajmo se nazaj. Ozrimo se kdaj pa kdaj na spomine, poznajmo svojo (resnično!) zgodovino, toda ne fantazirajmo o tem, kako lepo bi bilo danes živeti v Jugoslaviji.
Ne čakajmo več na darove stricev iz Amerike. Ti darovi so bili pred desetletji. Zdaj smo pa veliki ...
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/211246/domovina-smo-mi
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/105257/moji-domovini-in-rojakom-ob-prazniku
Jun 26, 2017