SH
Prenova sobe

Dnevno sobo, v kateri pozimi preživimo največ časa, sem želela preurediti. Najprej sem vgradila novo okno, potem pa sem razmišljala o tem, kako "rešiti"i neravnine v stenah, ki so nastale pri adaptaciji hiše. Prva misel so bile lesene deske, s katerimi bi razmejila stene, vendar bi bilo preveč dela, morala bi dozidavati in ravnati stene ter vkopavati deske. Barva sten je bila takoj določena - vijolična. Takšna je soba že bila, a sem jo ravno zaradi posedanja prahu na teh neravninah spremenila v rumeno. Naposled sem se domislila razmejitve sten s kamnito mrežo.

Soba prej ...

Pohištva je veliko in če bi vse naenkrat odmaknila, bi nastal pravi kaos. Začela sem torej za vrati in se pomikala naprej. Ko sem končala eno steno, se postavila pohištvo nazaj, in začela drugo steno.
Začetek del je bil naporen, saj sem lahko delala samo po službi do mraka, kar je praktično pomenilo dve uri in pol na dan.

V kombinaciji z novo barvo ...

Načrtovanje mozaika ...

In praktično delo. Pripomočki: pla

SH
Vgradnja novega okna v butano steno

V eni od sob je malo dnevne svetlobe, zato sem se odločila, da vzidam dodatno okno oz. fiksni element. Najprej je bilo treba podreti hlev, da sem sploh lahko začela kopati luknjo za okno.

Na tej sliki je lepo viden apneni omet, s katerim so včasih ometavali butane hiše. Odprtino za okno sem približno narisala (145 x 205 cm), z zunanje in notranje strani, kopala pa sem od zunaj, saj se  glina zelo praši in nisem želela o nepotrebnem prašiti notranjosti.

Kopala sem z navadnim zidarskim kladivom

Najprej do polovice, cca 30 cm v notranjost, potem naprej

Tik pred koncem sem ugotovila, da omet na notranji strani lahko pustim skoraj cel, kar je pomenilo, da se prahu v notranjosti v bistvu lahko izognem. Skopala sem torej vse, razen tistega kota na vrhu. Ko se je odbil tudi ta kot, je padlo dol vse, kar je ostalo od starega zidu med enim in drugim delom odprtine. Tehnično je to pomenilo, da se je odprtina po višini močno povišala in bo po vgradsnji okna potrebno le to zaizdati nazaj. In

SH
Izdelava slamnate strehe

Slamnato streho lahko izdelate iz različnih slam. Na severovzhodu Slovenije se najpogosteje uporablja ržena, ker je dolga in močna in se ne lomi. Lahko pa uporabite tudi pšenično slamo, ali pa  močvirski šaš. Od tega, kaj boste uporabili za prekrivanje, je odvisna razporeditev lat na strehi.

Lansko leto sem se udeležila tečaja slamokrovstva v Veržeju (organizator je bil Zavod Marianum Veržej), kjer smo pokrivali zemljanke.

Vertikalne palice smo pritrdili na širini cca 25-30 cm, pokrivali smo z rženo slamo. Pšenična je krajša, zato bi morali v primeru pokrivanja z njo, vertikalne palice (late) pritrditi bližje, na širino cca 20 cm.

Prva zemljanka je bila narejena iz surovega lesa, prikazan je bil star način prekrivanja s šibjem in leskami.

Gremo na začetek ...

Najprej se žito poseje, potem se ga požanje. Če bomo uporabili slamo za prekrivanje, ga moramo požeti v snope. Lahko žanjemo ročno ali strojno. Kakorkoli naredimo, narediti moramo snope. Skladišče slame izgleda takole ...

Sno

SH
Mozaik iz ploščic

Imate doma staro mizo ali pručko ali kos lesa, ki bi ga radi prenovili, mu vdahnili svežino? Imate ploščice, s katerimi ne veste kam bi, ne želite pa jih zavreči, ker so vam všeč? Nič lažjega. Naredite mozaik iz ploščic na mizo, pručko ali kos lesa. Preden se lotite dela, si naredite načrt postavitve ploščic, pri katerem morate upoštevati prostor za fuge, ki nastanejo ob še tako tesno položenih ploščicah.

Za boljši oprijem in trdnost mozaika vam predlagam naslednji postopek izdelave:

najprej na leseno podlago pričvrstite mrežo
Mrežo lahko kupite v trgovini z gradbenim materialom, vzamete pa tisto, ki jo prodajajo na metre. Druga možnost je izdelava mreže iz žice. V obeh primerih mrežo in pričvrstite na leseno podlago z žeblji, ki imajo široko glavo


Žeblje kupite v trgovini z gradbenim materialom, vzemite kratke. Za mizo, ki jo predstavljam v nadaljevanju, sem porabila 15 takih žebljev.
Nato na mrežo nanesite običajno keramično lepilo, ki ga gosto zmešate z vodo. Lepila ne potrebujete

SH
Kamniti mozaik kot fasada

Iz različnih razlogov sem se odločila, da del zunanje stene spremenim v kamniti mozaik.

Potem, ko se je podrl del zunanje stene ob postavlajnju nosilnih stebrov in tramov, smo ta del zazidali z navadinmi zidaki. Ker takrat nihče ni razmišljal o tem, da bo treba na tej steni narediti toplotno izolacijo, so zidarji pozidali steno točno do roba temeljev in tako za izolacijo ni ostalo prostora.

V kolikor bi želela narediti toplotno izolacijo (stiropor ali kamena volna), bi se leseni nosilec in roke "skrile" v izolacijo, kar bi posledično pomenilo prekinitev lesenega vzorca na fasadi, ali pa bi se "utopili" v fasadi, kar spet ne bi bilo estetsko. Razmišljala sem tudi o toplotni foliji, čez katero bi nabila lesen opaž in ga pobarvala v enaki zeleni barvi kot so leseni nosilci, a mi tudi ta ideja ni bila všeč. V končni fazi je vseeno ali je ta del stene toplotno izoliran ali ne, saj je z notranje strani levi del zazidan s polno opeko, levi del pa je kopalnična stena, kopalnica pa je večinom

SH
Izdelava kopalnice

Izdelava kopalnice v hiši, v kateri je ni, je zahteven projekt. Najprej je treba najti mesto zanjo, določiti vhod vanjo, način osvetljevanja (umetna svetloba ali dnevna ali kombinacija obeh) ter postavitev kopalnične opreme. V mojem primeru sem za kopalnico določila majhen kos sobe, ki je že (ali še) bila pregrajena s steno, ki je ostala od kuhinje. Uporabila sem celotno obstoječo glineno steno, vertikalno nanjo pa dozidala steno iz siporeksa, deb. 10 cm.

Torej ... tam, kjer so na spodnji sliki police, sem naredila vhod v kopalnico. Vrata levo in steno levo do njih smo podrli, na desno pa smo jo dozidali s siporeksom.

Izdelava kopalničnih vrat

Vrata so kovinska in sem jih vzela iz stare kopalnice ter po višini odrezala, da so pasala v odprtino  (širino sem že predhodno prilagodila širini vratom).

I

Dozidana stena s fiksnim oknom, ki gleda v sobo (steklo je mat), desno v kotu siporex 25 cm, dalje glinena stena, levo stena iz zidakov, na sredini siporex deb. 10 cm. Velikost prostora

SH
Kako plesni glina

Ker živim v butani hiši, večino stvari v njej gradim ali popravljam z glino. Glede na to, da sem ob prenovi vertikalne nosilce namestila na zunanjo stran, vanje vpela venec, ki leži na zunanjih stenah, so vse notranje stene nenosilne, kar pomeni, da jih lahko poljubno podiram oziroma prilagajam razporeditvi. Pred časom sem tako podrla polovico ene izmed sten, z glino pa pozidala druge stene.

Glina plesni, zato ne priporočam zidanja z njo v pozni jeseni. Če že zidate potem naj bo prostor, ki ga pozidavate, topel in zračen. Ker sem jaz pozidavala steno v sobi, ki se še ni ogrevala, zunaj pa je že bilo hladno in nisem prezračevala prostora, sem imela priložnost videti kako glina plesni.

Del sobe, ki je bil nekoč kuhinja, sem se namenila spremeniti v kopalnico. Od kuhinje pravzaprav ni ostalo nič, le luknja v steni za dimnik. Nova kopalnica je majhna, meri slabe 4 m2, z ene strani je pozidana s siporeksom 10 cm, z druge pa je v glineno steno narejena luknja za vrata. To steno iz siporek

SH
Mozaiki drugače

V prejšnjem prispevku sem opisovala izdelavo kamnitega mozaika. Predsobo sem v tem času že končala in po vseh stenah nalepila kamne. Lotila sem se tudi mozaikov iz starega okenskega stekla ter ploščic.
Vsem mozaikom je skupno to, da je podlaga za lepljenje lepilo za keramične ploščice. Kot rečeno je kamniti mozaik končan in izgleda takole



Kose ogledal na nasprotni steni od tiste, na kateri je luč, sem obrnila v luč, tako da se svetloba odbija od njih.









Stekleni mozaiki nastajajo na mestih, kjer sem kakšno steno podrla ali dozidala. Tako imam v dveh sobah tak mozaik od vrha do tal, v kopalnici pa imam kombinacijo steklenega mozaika in mozaika iz ploščic.
Stekla sem dobila iz starih oken, ki sem jih razbila, les sem pokurila, stekla pa zložila v veliko vedro. Ker mi ga je bilo škoda zavreči, sem se domislila mozaikov. Nastajali so takole



Lepilo se zmeša gosto, saj se nanaša vertikalno na steno in mora obstati na njej. Steklene kose sem lepila v razmakih, vendar ne enakomern

SH
Kamniti mozaik

Kaj narediti s kamni, ki so ostali po zasutju kanalizacijske cevi? Celo poletje sem premišljevala o tem in se slednjič odločila, da naredim kamniti mozaik. Delam ga že tri mesece in še ni končan. Ko sem se lotila dela sem seveda najprej potrebovala točno določeno pomoč. Doma imam osem mačk, ki so izjemno radovedna bitja. Takole so mi pomagale na začetku



Odločila sem se, da "pozidam" predsobo, katere stene so temno rjave barve in je nekoliko pretemna. Kamni so prišli od tu


In tako se je začelo. Najprej sem se soočila z razmerjem lepilo / voda. Uporabila sem keramičarsko lepilo Kemabond110 in prvi poskusi so bili seveda klavrni.


Zmes je bila preredka in je kamenček kar spolzel po steni. Ampak vaja dela mojstra in po nekaj poskusih se je delo začelo zares. Na stik tla/stena sem položila desko in začela mozaik delati nekoliko višje saj bom kasneje na tleh položila ploščice in lahko mozaik doštukam, težje  pa bi bilo kamne odstranjevati.


V mozaik sem se odločila vgraditi dele ogle

SH
Vitraži

Najbrž se vsi strinjamo, da so pravi vitraži tisti, ki se naredijo s kombinacijo barvastega stekla. Take vidimo v cerkvah. A so dragi in marsikomu nedostopni. Ker obožujem barve in imam talent za slikanje sem se zato sama lotila barvanja stekel. Poleg tega, da si lahko ob tem sama izmislim vzorec in barve, lahko le tega tudi pobrišem in naredim novega.
V nadaljevanju bom pokazala nekaj vitražev, ki sem jih naredila do sedaj. Uporabila sem barve Glas ART - Glass Vitrail Vetro. Najprej sem narisala osnovo s črno, ob tem sem tudi razmejila prostor na steklu na več delov, potem pa sem nanesla na steklo postopoma več slojev barve. Seveda bi bilo steklo lažje barvati vodoravno oziroma leže, a sem se na vitraže spomnila šele ko so bila okna in vrata vgrajena

Osnovni vitraž                                                       


Pobarvan vitraž



To okno gleda na cesto in ker ne želim imeti zaves, polken pa ne zapiram, sem si omislila vitraž po celotnem steklu. Tako preko dneva skozenj pro