V njegovem običajnem radijskem petkovem jutranjem intervjuju je madžarski premier Viktor Orban podal kar nekaj mnenj glede aktualnih dogodkov.
Glede migrantske problematike je zatrdil, da je »posamično ukrepanje boljše kot skupinska nedejavnost«, glede na očitke Angele Merkel o »soliranju nekaterih držav« pa je izjavil, »da je bila Madžarska prva nacionalna država, ki se je reševanja problema lotila samostojno«. Rezultat je tak, da je »medtem, ko EU ni bila sposobna ničesar storiti Madžarska postala najbolj varna država v Evropi.« Ob tem je še dodal, da »neukrepanje Bruslja ogroža našo prihodnost, kot tudi možnosti za razvoj«, ter, da »je bila cena varovanja Madžarske plačana izključno s strani madžarskega naroda in EU k temu ni prispevala ničesar«.
Madžarske ne bomo spremenili v Evropo
»Pri nas ne bo podiranja ograj, migrantskih izgredov ali požigov v migrantskih taboriščih, prav tako ne bo nikakršnih band, ki bi lovile naše ženske, naše žene in hčerke. Iz tega stališča ne bomo spremenili Madžarske v Evropo, Madžarska bo še naprej ostala varna država.« je izjavil. Ob tem je poudaril, da na Madžarsko nihče ne bo vstopal ilegalno.
Obsojati Rusijo za migrantsko krizo ni niti po najmanjši logiki racionalna trditev
Glede na navedbe šefa NATA v Evropi, ki je dejal, da je rusko bombardiranje povzročilo migrantsko krizo Orban pravi, da so milijoni migrantov drli v Evropo že veliko preden je Rusija začela z bombardiranjem. »Obsojati Rusijo za migrantsko krizo torej ni racionalno stališče, niti po najmanjši logiki« je Orban povsem neposredno povedal kaj si misli o stališčih poveljstva NATA.
Nemci, pa tudi nekdo »iz ozadja« še vedno podpirajo Grke pri spuščanju migrantov v EU
Grčija brez kakršnegakoli nadzora še vedno spušča milijone na svoje ozemlje. Ne samo to, celo prevaža jih iz otokov, kamor prispejo, na celino. Pri tem je Grčija grobo prekršila Schengenski sporazum. »Kljub temu pa jih nekateri«, kot npr. Nemčija, »pa tudi nekdo »iz ozadja« pri tem še vedno podpirajo« je bil kritičen Orban.
Spomnimo, Nemčija in Grčija sta izrazito ostro nastopali v času varčevalnih ukrepov, kjer Nemčija ni želela popustiti. Takrat je celo predstavnik »elite iz ozadja« (o kateri najverjetneje govori Orban) George Soros kritiziral Nemčijo in nasprotoval varčevalnim ukrepov, vendar (pazite!) ne zaradi tega, ker bi se mu pri varčevanju smilili Grki, temveč zato, ker je trdil, da se bodo v Grčiji kot odziv na strogo ekonomsko politiko Angele Merkel začela krepiti nacionalistična gibanja. Vsako močno nacionalistično gibanje pa bi pomenilo hudo grožnjo njegovim idejam in načrtom o »multikulturni« evropski federaciji pod nadzorom elit. Cipras je, ko je prišel na vlado svojo (očitno zaigrano) nacionalistično politiko hitro pozabil, se še bolj zadolžil in sprejel vse pogoje, trenutno pa mu, zanimivo - Merklova (kljub navidez povsem drugačni strankarski usmeritvi) služi kot glavna zaveznica.
Referendum bo odločal o naši prihodnosti
Medtem, ko pri nas SDS predlaga posvetovalni referendum (ki se sicer sliši dobro, a nima nikakršne obvezujoče vrednosti) Orban zahteva konkreten referendum glede sprejema kvot. Dodal je, da pri tej zahtevi vztrajajo, saj gre za vprašanje lastne prihodnosti. V Evropskem parlamentu je bil namreč lani sprejet dokument, ki predvideva načrt za trajno razdelitev vseh bodočih imigrantov v Evropo po kvotah, kar bi lahko pomenilo praktično neomejene številke. (Ta zlovešči predlog so med drugim podprli tudi vsi naši evroposlanci (!)). »Ne bom podpisal nikakršnih kvot, trajnih ali trenutnih« je bil jasen.
Poglejmo si še ideološko ozadje Orbanove stranke Fidesz, ki ima v parlamentu zagotovljeno močno večino:
Ekonomska politika - leva: socialna demokracija, ekonomski intervencionizem
Družbena politika - desna: konservativnost in tradicija
Odnos do globalizacije in EU: nacionalizem, mehki evroskepticizem
Formula za narodni uspeh: ekonomska levica + družbena desnica + nacionalizem
Formula za uspeh Orbanove stranke se torej skriva prav v kombinaciji leve ekonomske politike z desno družbeno, temu pa dodaja še pravo mero nacionalizma in domoljubnega čuta. Zanimivo je to, da so bivše komunistične elite na Madžarskem, ko so po 50 letih vladanja ugotovile da je kapital v njihovih rokah, podobno kot tudi v nekaterih drugih državah vzhodne Evrope postale prvi podporniki liberalnega kapitalizma in neoliberalne globalistične politike (kljub drugačnemu imenu), medtem, ko je Orban do tega skeptičen in raje podpira socialno demokracijo in ekonomski intervencionizem.
vir: Narodna Straža
Celoten intervju si lahko preberete na povezavi: