Kako je prišlo do tega in kakšne so albanske zahteve?
Nacionalistično vlado, ki je bila v Makedoniji na oblasti do lani, so v okviru »mavrične revolucije« zrušili protesti, politika pa se je dogovorila o novih volitvah. Te volitve so se nazadnje zgodile decembra lani, potekale pa so po več prejšnjih poskusih, ki pa jih je opozicija, sestavljena iz nekdanjih komunistov blokirala. Spet so zmagali nacionalisti (VMRO-DPNE), vendar pa jim ni uspelo sestaviti koalicije s svojo prejšnjo albansko zaveznico. Albanske stranke so se namreč v dogovoru z albansko vlado dogovorile, da bodo v zameno za koalicijsko sodelovanje zahtevale albanski jezik kot uradni jezik, ki naj se zapiše v ustavo na ravni celotne Makedonije ter se izenači z makedonskim. V Makedoniji živi okrog 25% Albancev, že danes pa manjšinski (albanski jezik) velja kot uradni jezik v tistih občinah, kjer živi več kot 20% govorcev. Albanci poleg tega zahtevajo še posebno mednarodno komisijo, ki naj bi preiskovala sodne primere, kjer so vpleteni Albanci, rešitev glede imena (Grčija Makedoniji preprečuje uporabo njenega lastnega imena zaradi asociacije na antično grško provinco Makedonija), pospešitev priključitvi k EU in NATU ter posebno ministrstvo za »zapostavljene pokrajine«. Grki so Makedonce v preteklosti prisilili tudi k spremembi zastave, pri čemer so bile med protestniki danes spet vidne prvotne makedonske zastave, kakršne so imeli v devetdesetih.
Nekdanji komunist Zaev pripravljen podpreti albanske zahteve, ki po mnenju protestnikov ogrožajo obstanek makedonskega naroda in jezika, ter pripravljajo teren za vzpostavitev tretje albanske države
Drugo uvrščena stranka nekdanjega komunista Zaeva, ki ima podporo tudi s strani EU in ZDA je bila pripravljena sprejeti albanske zahteve. Predse dnik Ivanov, ki je član nacionalistične stranke VMRO-DPNE, Zaevu ne želi podati mandata za sestavo vlade, saj trdi, da takšne zahteve Albancev ogrožajo sam obstoj in suverenost makedonskega naroda in makedonske države. V Makedoniji se že odkar se je razvedelo, da je Zaev sprejel albansko ponudbo vrstijo masovni protesti, o katerih se v medijih zelo malo poroča. Protestniki so oblikovali tudi organizacijo »Stop Soros«, s katero želijo iz Makedonije odstraniti vpliv s Soroševim denarjem financiranih nevladnih organizacij, ki naj bi bile krive za padec prejšnje vlade. Višek so protesti dosegli včeraj, ko je Zaev brez predsedniškega mandata za sestavo vlade začel s sestavljanjem, protiustavno pa so izvolili tudi predsednika parlamenta. Protestniki, oboroženi z makedonskimi zastavami so vdrli v parlament, pretepli poslance ter vzklikali »narodni izdajalci!«. Zaev je okrvavljen zapustil dvorano, protestniki pa trdijo, da »narod ne bo dovolil nastanka tretje albanske države na Balkanu« ter, da gre v ozadju za načrt Velike Albanije.
V ZDA tožijo državo za porabo ameriškega davkoplačevalskega denarja v Makedoniji za Soroševe namene, vse glasnejše zahteve po temeljiti preiskavi
Protestniki gibanja Za enotno Makedonijo, ki jih podpira tudi dolga leta vladajoča stranka VMRO - DPMNE eno izmed ključnih vlog pri rušenju prejšnje vlade in destabilizaciji države pripisujejo organizacijam Georgea Sorosa, ameriški agenciji USAID in ameriškemu veleposlaniku v Makedoniji, Jess. L. Baily-ju. Mnogi republikanski senatorji so že zahtevali preiskave, ameriška organizacija Judicial Watch pa je, ker v uglednem času s strani Department of State in USAID ni dobila ustreznih pojasnil tožila državo. Iz denarnih tokov je namreč razvidno, da se je kar 5 milijonov dolarjev ameriškega davkoplačevalskega denarja steklo v blagajno Soroševe makedonske podružnice Open Society Foundation z zapisanimi nameni »treniranja mladih na področjih svobode izražanja, mlade politike, ljudske iniciative, prepričljivega argumentiranja ter uporabljanja novih medijev«. Med projekti, ki naj bi jih imela Soroševa organizacija naj bi bilo tudi treniranje mladih za nasilne proteste, kot tudi izobraževanje o prevratniških taktikah. Za pomembno vlogo pri rušenju prejšnje vlade v Judicial Watch obtožujejo tudi kontroverznega ameriškega veleposlanika Jess. L. Baily-ja , ki ga tudi Trump ni zamenjal, ter naj bi v zakulisju sodeloval z Soroševo Open Society Foundation in skrbel za prenos davkoplačevalskega denarja v njene namene. Zato zahtevajo, da se obelodani seznam vseh transakcij, kot tudi namenov teh transakcij Soroševi organizaciji, kot tudi vseh dogovorov med USAID in Open Society Foundations.
Makedonci v Sloveniji se bojijo za obstanek svojega jezika in domovine
Makedonci v Sloveniji so preko Makedonskega kulturnega društva napisali apel, v katerem makedonske stranke, inštitucije ter predsednika naprošajo, da storijo vse kar je v njihovi moči, da ohranijo celovitost, unitarnost in ustavo republike Makedonije. Trdijo tudi, da je »z vsem spoštovanjem do etničnih skupnosti republika Makedonija edina priznana država Makedoncev, makedonskega jezika, kulture in drugih obeležij, ki ne smejo biti nikdar več ogroženi«. Apel naj bi naslovili tudi na Mira Cerarja, ki pa naj bi odgovoril le »da bo spoštoval demokratične vrednote in prakse«.
Čestitamo Makedoncem za njihovo odločnost zaščititi svoj narod in upamo, da bodo nenasilno, a odločno vztrajali v svojih zahtevah in ne bodo popustili tujim vplivom. Dialog bo nujno potreben, pri čemer pa bi se morale albanske stranke zavedati, da v državi predstavljajo manjšino, njihov jezik je že priznan, ne more pa biti enakovreden Makedonskemu, saj to predstavlja napad na makedonsko suverenost. Najslabše, kar bi se lahko zgodilo, bi bila nova državljanska vojna.
Besedilo: Narodna Straža
Viri:
http://dailysignal.com/2017/04/19/watchdog-sues-for-records-on-tax-dollars-funding-soros-infantry/
https://twitter.com/vladokrstevski/status/857718874220965889
http://www.balkaninsight.com/en/article/albanianians-parties-in-macedonia-seven-conditions-for-the-new-government-01-07-2017
https://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia