Če se želi v Sloveniji kaj ukrasti - takrat politika sprejme zakon.
Predsednik Republike Slovenije g . Borut Pahor
Predsednik Državnega zbora Republike Slovenije g. Milan Brglez
Predsednik Vlade Republike Slovenije g. Miro Cerar
Minister za Kulturo g. Tone Peršak
Minister za gospodarstvo g. Zdravko Počivalšek
Minister za pravosodje g. Goran Klemenčič
Varuhinja človekovih pravic ga. Vlasta Nussdorfer
Ustavno sodišče Republike Slovenije – predsednica ga. Jadranka Sovdat
Urad za Intelektualno lastnino RS – direktor g. Vojko Toman
AVTORSKI APEL
V Ljubljani, 30.10.2017
Spoštovani!
Pred vami je apel slovenskih ustvarjalcev glasbe in AV del.
Zakon o avtorski in sorodnih pravicah /ZASP/, kakor tudi novonastali Zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic /ZKUASP/ obljubljata razumevanje, podporo in zaščito avtorskemu in kreativnemu delovanju.
ZASP je jasen. Avtorska stvaritev ima svojo pravico. Je zasebna lastnina, ki je ustavno neodtujljiva last avtorja. Le avtor odloča o njeni uporabi.
Evropska zakonodaja in EU direktive na tem področju zelo natančno urejajo državne zakonodaje. Vodijo jih v smeri, ko naj avtorji samostojno in čim bolj efektno ščitijo, uveljavljajo in upravljajo svojo privatno lastnino in njej pripadajoče pravice.
Novonastali slovenski zakon ZKUASP v Sloveniji uveljavlja in instrumentalizira popolnoma drugačno pot. Smisel direktive lisičje obide in ustvarja okolje, ki je lastnikom pravic nesprejemljivo in je diametralno nasprotno s primerljivo zakonodajo v sosedščini in širše v Evropi. Kar ugotavlja tudi že strokovna javnost:
»Menim pa, da direktiva v naš zakon ni bila pravilno prenesena, saj je zakonski prenos upravljalskih pravic na kolektivno organizacijo v nasprotju s samim namenom direktive.«
Eneja Drobež, 2017
Ustvarja se stanje, ki je pogodu velikim uporabnikom intelektualnih stvaritev. Ti s svojo finančno in medijsko močjo prevzemajo kolektivne organizacije / in pripadajoče pravice / v svoje roke, ali vsaj pod posredni nadzor. Da bi bila mera neokusa polna, se to dogaja »demokratično in transparentno« s pomočjo manj ustvarjalnih, a seveda številčnejših avtorjev. Ti, le v takšnem modelu lahko najdejo svoj finančni interes.
Novonastali ZKUASP se kot brezzobo dojenče že izkazuje za praktično neizvedljiv zakon in Ministrstvo za gospodarstvo že najavlja spremembe:
»Na podlagi navedenega, bo MGRT v čimkrajšem času pripravil potrebne spremembe ZKUASP, da bo tudi v praksi mogoče slediti zakonskim predpostavkam«
Dopis ministra Počivalška Ursil-u, iz dne 4.8.2017
....V žaru naivne ustvarjalnosti smo avtorji doumeli, da je v Sloveniji uspel divji prevzem naših – avtorskih in sorodnih pravic. O sumu takšnega scenarija smo sproti obveščali vse pristojne organe, politiko, medije in na koncu ugotovili, da trkamo na zaklenjena vrata in gluha ušesa. Zakaj je temu tako, si naivni avtorji lahko le mislimo. Očitno je v Sloveniji v zadnjih letih uspela in zmagala smer, ki jo zanima zgolj hipen zaslužek. Provizija za zastopanje tujih in deloma tudi domačih repertoarjev. Ni ji mar slovenska ustvarjalnost, domača delovna mesta, dolgoročni uspeh in pomen ustvarjalnosti za državno suverenost, uspešnost in samozavest. Da o stoletnem trudu za dosego avtohtone države na temelju svoje kulture, jezika in pesmi, niti ne izgubljamo besed.
Nadaljna pot je trasirana in vodi k zagotovem potopu in zatonu avtohtonega avtorskega ustvarjanja v Republiki Sloveniji. In kasneje, posledično, k razgradnji politične in kulturne suverenosti, ki jo bo nadomestila ponižna globalna upognjenost.
Spoštovani! Slovenski ustvarjalci smo razočarani, da pri kreiranju kulturne in gospodarske strategije, na področju kjer ustvarjamo in smo uspešni, nismo in ne smemo biti sogovornik. Vrata, ki jih domači ustvarjalci ne zmoremo odpreti leta in leta, se tujim »vojščakom«, opremljenim s kapitalsko ali vojaško močjo, odpro v enem dnevu. Troja. »Troja«.
Avtorji smo v svojem »poklicu« vedno na strani materinščine, domovine, kulture in ustvarjanja, ki naj krepi našo samozavest in zavedanje o naši nacionalni uspešnosti, enkratnosti in neponovljivosti. Drugačne poti za nas ustvarjalce ni.
Spoštovani predsedniki, ministri, varuhi in direktorji. Na čigavi strani ste vi?
Tomaž Grubar – avtor,
In skupina podpornikov
Marino Legovič, Marko Vuksanovič, Zoran Predin, Jože Skubic, Janez Hvale, Kevin Koradin, Miša Čermak, Sašo Kolarič, Peter Lovšin, Patrik Greblo, Jan Plestenjak, Vlado Kreslin, Mirko Vuksanovič, Primož Grašič, Aleš Klinar, Lojze Krajnčan, Jože Potrebuješ, Drago Mislej – Mef, Branko Đurić – Đuro, Jure Robežnik, Katja Verderber – Katarina Mala, Domen Gracej, Vojko Sfiligoj, Matjaž Vlašič, Mojmir Sepe, Adi Smolar, Gal Gjurin, Severa Gjurin, Pavel Mihelčič, Andrej Kregar, Martin Štibernik, Dejan Radičević