


K pisanju tega članka me je spodbudil pogled na koledar, natančno na 4. februar, svetovni dan boja proti raku. Res je, gre za pravi boj človeka s to zahrbtno boleznijo, ki se včasih tudi konča z njeno zmago. Ni pa nujno.
V zadnjih letih se število bolnikov z rakom pri nas povečuje, kar gre pripisati staranju prebivalstva, pa tudi boljši diagnostiki. Skrb vzbujajoče je, da je Slovenija po deležu smrti zaradi raka na prvem mestu med državami EU-ja.
Po svetu vsako leto za rakom zboli okoli 14 milijonov ljudi, umre pa okoli 8,2 milijona ljudi. Najpogostejši so pljučni rak, rak želodca, rak na jetrih, rak debelega črevesja in danke ter rak dojk. To so grozljivi podatki nad katerimi bi se moral zamisliti vsak človek.
Namen tega dneva je ozaveščanje in izobraževanje o raku ter spodbujanje vlad in posameznikov na celem svetu, da se združijo v svojih prizadevanjih proti bolezni.
Za rakom je lani v Sloveniji zbolelo več kot 14.000 ljudi, med njimi je več moških kot žensk, umre pa jih okoli 5.800. S strani države je urejeno, da se že nekaj let izvajajo t.i. presejalni programi in sicer za
-
raka materničnega vratu (imenovan ZORA),
-
raka dojk (DORA) ter
-
raka debelega črevesa (SVIT).
Kaj pa lahko storimo mi, ko dobimo vabilo, da se udeležimo takega preventivnega testa? Lahko ga vržemo v koš, češ saj to se dogaja ampak ne nam. Lahko pa se zamislimo, kaj lahko dobrega naredimo zase, se ne ustrašimo besede »rak« in udeležimo tega testa.
Leta 1931 je nemški znanstvenik Otto Heinrich Warburg (1883-1970) dobil Nobelovo nagrado za odkritje osnovnega vzroka za nastanek rakaste celice. Dr. Warburg je dokazal, da je rak rezultat anti-fiziološkega načina življenja. Z anti-fiziološkim načinom prehrane (pretežno s hrano, ki zakisljuje) in fizično nedejavnostjo telo ustvarja kislo okolje. Celična zakisanost iztiska kisik, pomanjkanje kisika v celicah pa ustvarja kislo okolje.
Zdrave celice torej živijo v alkalnem okolju polnem kisika, ki omogoča njihovo normalno delovanje, rakaste celice pa v kislem okolju brez kisika.
Če preberemo to, vidimo, da lahko veliko za zdravje organizma naredimo samo mi sami:
-
Zdrava prehrana:veliko svežega sadja in zelenjave ter jedi z žlico. Izogibati se ocvrti in mastni hrani ter namiznemu sladkorju
-
Redno gibanje in rekreacija
-
Zmanjšanje prekomerne telesne teže
-
Izogibanje stresu in uporabljanje metod za zmanjšanje vpliva stresa (avtogeni trening, joga, meditacija
-
Opustitev kajenja in alkoholnih pijač
Pomemben dejavnik pri zmanjšanju umrljivosti zaradi rakavih obolenj je DIAGNOSTIKA
Mit da » Diagnoza rak pomeni smrt « že dolgo ne drži več. Kot na vseh področjih medicine tudi tu velja na prvem mestu preventiva in nato kurativa . Opazujmo svoje telo, prisluhnimo mu. Že dolgo preden tako zbolimo, da rabimo zdravnika in zdravljenje, nam telo govori , seveda na svoj način. Vsako spremembo je potrebno slediti, opazovati, narediti dodatne teste, dodatne preiskave.
Obstaja metoda s katero lahko ugotovimo, da se v telesu nekaj dogaja. Gre za t.i. infrardečo termografijo, popolnoma varno, nebolečo metodo, brez sevanja. To je sistem uporabe infrardeče termo kamere, ki zaznava in beleži temperaturne variacije na koži. Na osnovi narejenih slik, t.i. termogramov , se pregledani osebi napiše priporočilo za nadaljnjo obravnavo pri osebnem zdravniku. (več informacij: http://vilazdravja.com/)
Branka Švajger dr. med.
Feb 04, 2017