Karl Erjavec: Pismo Bratuškove predvolilna poteza
Spletni Časnik
1. volilna enota

Sreda, 9. Julij 2014 ob 10:22

Odpri galerijo

Na Časnik.si danes objavljamo prvega v nizu intervjujev s predstavniki strank, ki po predvolilnih anketah zasedajo prva mesta. S strankama SMC in SD smo še vedno v dogovorih in pričakujemo dokončen odziv. Prvi je na povabilo za intervju pristal Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle ministra za zunanje zadeve, predsednik DeSUS.

SDS se je pred dnevi odzvala na ugibanja o povolilnih povezovanjih v preteklem tednu in dala jasno vedeti, da ne bo vstopila v koalicijo s stranko Mira Cerarja. Sta si programa dvojca SD in DeSUS sorodna s programom SMC in boste tako v koalicijo vstopili vi?

03 erjavec

Sam sem pred dnevi dal izjavo, da bi Bruselj najraje videl eno močno vlado, koalicijo, ki jo lahko zagotovita najmočnejši stranki – torej po predvolilnih anketah SMC in SDS. Glede na to, da je še v četrtek na soočenju na eni od televizij predstavnik SDS, podpredsednik g. Černač rekel, da so odprti za sodelovanje z vsemi strankami, me je odziv SDS presenetil, ker izraža ravno nasprotno stališče, kar pomeni, da očitno znotraj vodstva SDS med seboj niso usklajeni.

Kakšna bo koalicija po 13. juliju težko ocenjujem. Po predvolilnih anketah kaže na zmago Mira Cerarja, vendar bi opozoril, da so ankete eno, volitve pa drugo. Na zadnjih parlamentarnih volitvah so predvolilne ankete kazale, da bo SDS zmagala, pa se je v zadnjih dneh pred volitvami zadeva spremenila in je zmagala PS. Tudi na evropskih volitvah so ankete kazale visoko podporo g. Šoltesu, zadnja meritev skoraj 20%, na volitvah, dva dni kasneje pa je prejel 10,2%.

Rezultat na volitvah bo zelo odvisen tudi od volilne udeležbe, ki bo krojila usodo volilnega rezultata.

Kaj lahko rečete o možnih koalicijah glede na programe strank?

Stranka DeSUS je pripravljena sodelovati samo v levosredinski koaliciji. To pa zato, ker je stranka SDS začela s politiko, ki nam ni blizu. Recimo: razumem, da je lahko kakšna obsodba krivična, to pa še ne pomeni, da je potrebno rušiti celoten pravosodni sistem. Ker to, kar se dogaja pred sodiščem v Ljubljani, ne kaže na politiko, ki bi spoštovala državne institucije. Vsak sodni postopek omogoča uporabo pravnih sredstev do Ustavnega sodišča in Evropskega sodišča za človekove pravice. Ni nobene potrebe po takšnem protestiranju, ker če je sodba krivična, se bo to pokazalo skozi sodne postopke, če ne doma pa v Strasbourgu. Ne nazadnje je bilo tako tudi z izbrisanimi. Takšna oblika pritiska na sodišča v sodobnem času ni dobra. Razumem, da je to bilo v 80-ih letih, ko nismo imeli demokratičnega sistema in je bilo sodstvo verjetno tudi v službi politike.

Stranka DeSUS se kot socialna stranka prizadeva za ohranjanje socialne države, kar pomeni: čim več javnega zdravstva, javnega šolstva. Zdi se mi, da ima SDS glede tega drugačen pogled. Npr. pri visokem šolstvu se je ustanovilo vrsto privatnih visokošolskih inštitucij, ki se financirajo iz proračuna. Ne vem, če je to prava pot, in če pogledam diplomante teh ustanov, se mi zdi, da težko dobijo zaposlitev v gospodarstvu in državni upravi, ker gre za zelo specialne programe. Kot pravnik gledam Fakulteto za evropske študije in si ne predstavljam, kje lahko dobijo diplomanti službo.

Mi smo vzpostavili socialdemokratski blok in bomo sodelovali v koaliciji s socialdemokrati. Glede Stranke Mira Cerarja ne vidim zadržkov, da bi sodelovali. Bojim pa se, da se nam ne bi zgodilo kot z nekaterimi novimi strankami, ki so nastale nekaj mesecev pred volitvami. V krizo s predčasnimi volitvami smo padli zaradi kongresa Pozitivne Slovenije in se bojim, da gre pri SMC za skupino ljudi, ki niso zadosti povezani, da bi lahko zdržali ves mandat. Meni se zdi nenavadno, ko na terenu gledam kandidate za poslance, ki jih domače okolje sploh ne pozna, niti slike od kandidata ne dobiš, povsod se kaže samo Miro Cerar.

Naslednja težava pa je zaradi naše stranke, ker smo težki pogajalci in vsi bi najraje videli, da nas ni v koaliciji. Zahtevamo, da se pokojnine ne smejo nižati, vemo pa, da denarja ni, in da je najlažje vzeti pri upokojencih. Upokojencev je 600.000, in če vzameš vsakemu samo en evro, je to 600.000 evrov na mesec, 10 evrov na mesec je 6 milijonov. Ker smo proti takšni racionalizaciji, smo vedno nezaželen partner, in ker imamo v programu regres za upokojence, se bojim, da se bomo zelo težko pogajali glede koalicije.

Aktualnost tega tedna je tudi pismo Alenke Bratušek Svetemu sedežu. Je to običajen način komunikacije med dvema država?

Glede na to, da še vedno opravljam funkcijo ministra za zunanje zadeve, moram priznati, da o nameri glede pošiljanja pisma nisem bil obveščen. Odnosi med Slovenijo in Svetim sedežem so zelo pomembni, ker ima Sveti sedež pomembno vlogo v mednarodnih odnosih. Bil sem presenečen, ko sem za namero izvedel iz medijev. Pismo je predvolilna poteza in Bratuškova tega ne bi storila, če ne bi šlo za predvolilno dogajanje.

01 erjavec

V začetku tedna smo lahko v medijih prebrali, da ste nedavno posredovali na policijski postaji Kranj glede globe, ki so jo policisti izrekli vaši hčerki zaradi cestno prometnega prekrška. Zakaj ste v hčerkinem imenu odšli na policijsko postajo, saj je sama vendarle polnoletna?

Vesel sem, da sem v zadnjem tednu predvolilne kampanje deležen edinega očitka, ki ste ga mediji uspeli najti proti meni, da sem šel na Policijsko postajo Kranj, kjer sem res vložil pritožbo na prekršek. Pa ne gre za 60 evrov globe, ampak ko mi je hčerka povedala, da ji očitajo, da je med vožnjo uporabljala mobilni telefon, in ko mi je zagotovila, da ni telefonirala, sem se odločil, da se pritožimo, saj iz njenih telefonskih izpiskov izhaja, da ni telefonirala. To sem se odločil tudi zaradi hčerke, da ji pokažem, da mora posameznik proti državi znati uporabljati tudi pravna sredstva. Posebej ko ve, da ni nič storil narobe. In ker grem vsak dan iz Nakla v Ljubljano, sem se tudi tistega dne spotoma ustavil, zaprosil za pogovor s komandirjem, mu predal ugovor zoper plačilni nalog in dokazila, da mobilni telefon od hčerke tedaj ni bil uporabljen. Ni pa res, da sem jaz kaj zahteval, ugovor sem oddal in pojasnil, kaj se je zgodilo. Mislim, da ima vsak državljan po zakonodaji pravico, da osebno preda pritožbo, in da ni nič narobe, če to storim kot oče namesto hčerke. Zdaj je zadeva na Okrajnem sodišču, ki bo presodilo, ali je hčer uporabljala mobilni telefon. Moram reči, da jaz hčerki verjamem, ker zaradi 60 evrov se ne bi dajal v zobe. Nekateri so to izkoristili, češ da izvajam pritisk, ampak potem bi lahko komandir opravil uradni zaznamek in sprožil ustrezne postopke. Nenavadno je, da se to izpostavi po nekaj mesecih, v zadnjem tednu kampanje. To je pač del predvolilne folklore.

Vendarle je vaša hči samostojna, polnoletna. Kot ste rekli, je prav, da se znajo državljani znajti znotraj sistema, ampak ali ne bi bilo bolj prav, da bi hči to sama naredila? Nehote se ustvarja vtis, da skušate izkoristiti vpliv vaše funkcije?

Ta pogled je legitimen, ampak vam povem, kaj me je vodilo – da je bila storjena krivica, proti kateri se borim. Na tako poceni način ne bi hotel svoje avtoritete skazit, in če bi bilo kaj na tem, verjemite, da bi bila to že naslednji dan glavna medijska zgodba. Je pa zanimivo, da nihče ne vpraša komandirja o vsebini pogovora. Celo to se očita, zakaj so me varnostniki pripeljali do policijske postaje, ampak jaz sem varovana oseba. Tudi če grem plavat, so zraven.

V zadnjih mesecih je nastal vtis, da je slovenska zunanja politika med najbolj proruskimi v Evropski uniji. Kje so razlogi, da vidite spor med Ukrajino in Rusijo tako drugače kot Evropska unija?

Kar se tiče pogledov EU do Ruske federacije glede Ukrajinske krize, moram najprej poudariti, da imata EU in Slovenija usklajena stališča. Prvič, glede ozemeljske suverenosti Ukrajine, in da je potrebno spor reševati na miren način, v duhu političnega dialoga. Glede tega tako Slovenija kot članice EU podpirajo mirovni načrt predsednika Porošenka in pa t.i. ‘road map’ OVSE. Glede tega imamo identične poglede.

Razlika se začne, ko se v Bruslju pogovarjamo, kako ukrepati glede Rusije. Imamo dve skupini držav, ne gre za to, da bi imela Slovenija ločeno, posebno mnenje. Baltske države, Poljska in Švedska zagovarjajo zelo ostre ukrepe proti Ruski federacije, npr. ekonomske sankcije. Države, kot so: Italija, Nemčija in Slovenija pa ne zagovarjamo ostrih sankcij, ampak, da je potrebno skozi politični dialog najti ustrezne rešitve. Smo mnenja, da ekonomske sankcije ne bi pripeljale do rešitve.

Nekateri v smislu očitkov o proruski zunanji politiki Slovenije problematizirajo obisk Sergeja Lavrova v Mariboru. Nikjer taka srečanja niso prepovedana – ne v okviru EU, ne v okviru zveze NATO, tukaj ni nič narobe. V Moskvi je bil slovaški minister, Lavrov je bil pred kratkim na Finskem, te dni se je mudil v Bolgariji. Glede na to, da so se v naših medijih pojavili zapisi, da so Američani zaskrbljeni in zadržani do obiska, in da naj bi te vesti prihajale iz Ameriške ambasade iz Ljubljane, sem v Bruslju Johna Kerrya vprašal, ali so res zaskrbljeni glede tega obiska. In mi je odgovoril, da niso, da podpirajo dialog. Da pa pričakuje, da bomo zagovarjali stališča EU in NATO, ki sem jih prej razložil.

Pri obisku zunanjega ministra je šlo za pietetni dogodek, za odprtje muzeja, posvečenega ujetnikom Sovjetske zveze. Na poslovnem kosilu pa sva se z ministrom pogovarjala o gospodarskem sodelovanju, saj je Rusija naš strateški partner, tudi na osnovi našega dokumenta Mednarodni izzivi iz leta 2013. Zlasti sva govorila o projektu Južni tok. Pred kratkim je bil Putin na Dunaju in so podpisali sporazum med Gaspromom in OMV. Ko sem bil v kontaktih s predstavniki Ruske federacije, so mi sicer zagotavljali, da to nima posledic za našo traso.

04 erjavec

Gospod Lavrov je bil eden glavnih arhitektov z mednarodnim pravom močno neskladne ruske priključitve Krima Rusiji. Ste na pogovorih načeli vprašanja vrnitve tega polotoka Ukrajini?

beri dalje...

Karl Erjavec: Pismo Bratuškove predvolilna poteza - Časnik

Z intervjujem s Karlom Erjavcem pričenjamo niz predvolilnih pogovorov s predstavniki vodilnih strank sodeč po anketah. S predsednikom DeSUS in ministrom za zunanje zadeve v odhodu smo se pogovarjali o možnih koalicijah, pismu Alenke Bratušek Svetemu sedežu, posredovanju na policijski postaji v Kranju, zunanji politiki Slovenije do Ukrajinske krize in Rusije ter drugih aktualnih vprašanjih.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22236 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22186 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22297 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21426 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21340 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21309 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Karl Erjavec: Pismo Bratuškove predvolilna poteza