I. Puc, Reporter: Milovan Đilas – Novi razred in njegova psevdomorfoza
Spletni Časnik

Ponedeljek, 21. Julij 2014 ob 08:29

Tudi po letu 1990 slovenski založniki v delih Milovana Đilasova niso prepoznali tržnega potenciala. Inštitut Karantanija in Inštitut Nove revije sta vendarle izdali njegov Novi razred. V svetu so prodali tri milijone izvodov.

»Novi razred oziroma njen izvršni organ – partijska oligarhija – se obnaša kot lastnik in to tudi dejansko je. Nobena, niti najbolj reakcionarna in najbolj buržoazna parlamentarna vlade ne more niti sanjati o takem monopolu v gospodarstvu.« Tako zvenijo besede Milana Đilasa v prvem slovenskem prevodu potem, ko je bil po letu 1954 izgnan iz raja »velike četverice«, ki jo je sestavljal s Titom, Rankovićem in Kardeljem. Navedek je iz knjige Novi razred, ki je izšla pri newyorški založbi Praeger leta 1957.

Bernard Nežmah, pisec spremene besede, je na predstavitvi knjige pokazal na ključne prelomnice v Đilasovi biografiji. Od leta 1945 je bil na najvišjih funkcijah kot minister, podpredsednik vlade, vodja agitpropa, član politbiroja in predsednik skupščine. Kot Titov odposlanec se je med vojno sestal s Stalinom. Po njegovi smrti leta 1953 je Đilas v časniku Borba, uradnem glasilu partije, začel objavljati članke, v katerih se je zavzemal za svobodno izražanje idej. Ko je jeseni v Belem dvoru vprašal Tita, kaj si misli o njegovem pisanju, mu je ta odvrnil: »Ti samo tako nadaljuj.« Đilas je nato stopnjeval kritiko, napadal partijski birokratizem in zahteval, naj se partija umakne iz sodišč in Udbe. Edini, ki ga je lahko ustavil, je bil Tito, ki pa je takrat dopustoval v Alpah. Na januarskem plenumu so s Titom na čelu z njim obračunali. Kazalo je, da je bil zlomljen. Za božič 1954 je New York Times objavil z njim intervju, v poznejših letih pa so mu ameriške in francoske revije začele objavljati pisma in članke. Ker je v enem potožil, da s pisanjem ne more zaslužiti za življenje, so mu ameriški sindikati ponudili pomoč, a jo je zavrnil in se vrgel v pisanje knjige in vmes dajal intervjuje. Leta 1956 so ga zaprli v kaznilnici v Sremski Mitrovici (v tridesetih lete je bil tam zaprt kot komunist) zaradi kritike podpore sovjetskemu zatrtju vstaje na Madžarskem. Še pred aretacijo mu je uspelo rokopis knjige Novi razred pretihotapiti iz države.

Več lahko preberete v Reporterju knjigo pa naročite na povezavi.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

I. Puc, Reporter: Milovan Đilas – Novi razred in njegova psevdomorfoza - Časnik

Sorodni prispevki: Reporter: J. Možina o eroziji politične kulture V Sloveniji so se v zadnjem času pojavili koncepti, za katere smo mislili, da so že na smetišču zgodovine, poudarja evropski poslanec Milan Zver. Kot... B. Nežmah, Demokracija: “Šokanten molk teh, ki želijo Janšo v zaporu” […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22236 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22186 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22297 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21426 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21340 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21309 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

I. Puc, Reporter: Milovan Đilas – Novi razred in njegova psevdomorfoza