Prihodnost slovenske desnice
Spletni Časnik

Nedelja, 27. Julij 2014 ob 16:31

Odpri galerijo

Po volitvah lahko z manj obremenjenosti in samocenzure (ki jo je pred tem narekoval strah pred povzročanjem nenamerne škode) govorimo o prihodnosti slovenske desnice.

Ponovimo znana dejstva: SDS je utrpela velik upad, SLS je izginila iz parlamenta, NSI je zadovoljna s poslancem več. Na straneh Časnika so bile že podane različne razlage in resnica je verjetno nekje vmes.

Je volivce SDS prestrašil Janša v zaporu ali jih je s svojo napovedjo, da te volitve še ne bodo prinesle pomladi, odvrnil od udeležbe na volitvah? Se je morda neopredeljiva slovenska sredina, za katero se je pred štirimi leti zdelo, da jo je Janša del že osvojil, zdaj res dala prepričati od novega obraza sina nekdanjega slovitega telovadca?

Se je SLS uštela pri izbiranju volilnih okrožij ali pa je že dalj časa na robu, in je uspeh na evropskih volitvah, dosežen s pomočjo NSI, to le prikril? Gre odhod SLS obžalovati zgolj zato, ker bi štiri poslanska mesta več za nominalno desnico vendarle ublažila poraz? Ali pa gre pri izgubi SLS le za čiščenje desnega prostora, saj SLS ni upravičila imena svoje predvojne prednice.

Desnica, foto: Flickr.

Desnica, foto: Flickr.

In NSI: je pobirala od SLS? Je jemala glasove SDS? Je res pridobila katere izmed tistih tako težko opredeljivih sredinskih volivcev, ki so postali pozorni na njen impresivni gospodarski program? Ali pa bi glede na visoka pričakovanja in precejšnjo ohromelost SDS morala pravzaprav dobiti še več? So ji (upravičeni, a netaktični) očitki Janše pred volitvami, da NSI (in SLS) ni zmogla niti toliko moči, kot so jo Krivic in trije ustavni sodniki, odvzeli kak glas? Ali pa jim je vzela kak glas zadržana reakcija glede Janše?

Po dveh desetletjih očitkov »krščanarjem«, da so nekompetentni na gospodarskem področju je Nova Slovenija postregla z zavidljivim gospodarskim programom. Toda z njim je prišla na plano prav v trenutku, ko je bila pozornost njenih jedrnih volivcev obrnjena drugam, ko so njeni najbolj zvesti volivci s tesnobo opazovali dogajanje v zvezi z obsodbo in zaprtjem Janeza Janše, stranka pa si (je) pred temi občutki svojih volivcev zatiska(la) oči in ušesa. Po nepotrebnem: ljudje, ki bi solidariziranje (in nič več) z Janšo kritizirali, tako ali tako niso in ne bodo volili NSI. Janševi SDS prav nič ne pomaga govorjenje o nelegitimnosti volitev (če je že tako menila, bi jih morala bojkotirati), toda obnašanje NSI, kot da je pri volitvah šlo za “business as usual”, in to kljub vodji največje opozicijske stranke v zaporu, je tiščanje glave v pesek. Še vedno je čas, da NSI opozori na resen problem, ki ga predstavlja Janša v zaporu za stanje pravne države in za politično legitimnost , ter zahteva, da se vse institucije države soočijo s tem vprašanjem.

Druga napaka, ki jo je naredila NSI (pa tudi paralizirana SDS) je, da tri stranke niso nastopile kot ohlapna predvolilna koalicija, ki bi vlila desnim volilcem prepotrebnega zanosa in poguma. Desni volivci niso imeli jasnega motiva, da volijo za desno vlado, ali pa da preprečijo vsaj dvotretjinsko večino levice.

Rezultanta vseh teh, delno tudi nasprotujočih se vplivov, je prinesla znani izid, ki ga bodo tri članice Evropske ljudske stranke težko razložile svojim evropskim sestrskim strankam. A pomembneje bo, da so iskrene med seboj doma in da prenehajo z otroškimi igricami.

»Zmagovalka« NSI mora stopiti na realna tla in prenehati z utvarami, da je posegla v sredinski prostor. Za stranko s poudarjenim krščanskim predznakom so možnosti v Sloveniji omejene, lahko pa takšna stranka seveda računa na zvesto volilno telo, pod pogojem, da ostaja načelna bolj kot katerikoli druga. To pa tudi pomeni, da bo morala tudi v primeru Janeza Janše slediti krščanskemu navodilu »zapornike obiskovati«. Predvsem pa bo morala prerasti pubertetni odnos do SDS.

Vstop v pretežno levičarsko vlado bi bil nadaljevanje utvare o osvajanju sredinskega prostora, NSI pa bi naredil za lahko tarčo za očitke SDS, upravičene ali neupravičene. Tudi če bi v vladi vzdržala navzkrižni ogenj, bi v sobivanju z deklariranimi nasprotniki privatizacije in tržne ekonomije NSI žrtvovala prav tisto, s čimer se je upravičeno pohvalila v tej volilni kampanji – z gospodarskim programom. Vstop NSI v vlado Mira Cerarja ne more biti rešitev za Slovenijo.

Kratkoročna rešitev (ob drugačnem volilnem izidu, morda po naslednjih volitvah) bi bila lahko le velika koalicija, zbrana okrog SD (kot najbolj stabilnim delom levice) in SDS, saj bi – ob predpostavki minimalnega konsenza glede vprašanj sprave in ekonomije – edina lahko prekinila s sedanjo popolno blokado Slovenije. Takšen poskus je bila pravzaprav že Demosova vlada, ki pa se je zrušila zaradi samorazpustitve Demosa (predvsem po krivdi Demokratov). Sloveniji res vladajo levičarski gospodarski in medijski lobiji, vendar jim še kako prav pride tista dobra polovica volilnega telesa, ki iz strahospoštovanja ali oportunizma voljno in brez zadržka voli zanje. Tudi pred temo volivci si ne moremo – tudi SDS ne – zatiskati oči.

beri dalje ...

Prihodnost slovenske desnice - Časnik

Po volitvah lahko z manj obremenjenosti in samocenzure (ki jo je pred tem narekoval strah pred povzročanjem nenamerne škode) govorimo o prihodnosti slovenske desnice. Ponovimo znana dejstva: SDS je utrpela velik upad, SLS je izginila iz parlamenta, NSI je zadovoljna s poslancem več. Na straneh Časnika so bile že podane različne razlage in resnica je verjetno nekje vmes.

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22580 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22529 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22645 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21754 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21666 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21640 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Prihodnost slovenske desnice