Spoštovani podporniki Odbora 2014!
S tesnobnimi občutki stojim pred temi sodnimi zidovi, za katerimi sem se pred daljnimi leti pripravljal na pravosodni izpit. Poklic sodnika me ni zanimal, zato za temi zidovi nisem nikoli sodil. Pa tudi, če bi me zanimala sodniška kariera, mi zaradi napake v rodovniku ne bi dovolili, da bi to počel. Rodovnik je namreč za sodniško kariero zelo pomemben.
Hvala Bogu, da nisem bil sodnik, saj bi me vnuki nekoč vprašali: »Ali si tudi ti brez dokazov zapiral ljudi, ki mislijo drugače?«. Mirno jim bom lahko odvrnil: »Ne, jaz pa nimam »Masla« na glavi.«.
Želel bi vam povedati nekaj o stanju duha v pravniških društvih. To je namreč tesno povezano tudi z današnjim spornim delovanjem tožilcev in sodnikov.
V Pravniškem društvu Ljubljana (PDL) je predsednica na družabnih srečanjih pogosto delila besedilo slaboumne balkanske spesnitve »Jugoslavija«. Muzikant je intoniral melodijo in mnogim prisotnim pravnikom se je zdelo zabavno prepevati slavo nekdanji zatiralski državi. Kot je razvidno iz javno objavljenih fotografij, ob plapolanju jugoslovanskih zastav podobno počnejo tudi nekateri sodniki.
Ko je predsednica PDL preteklega decembra tik pred slovenskim praznikom »dneva samostojnosti« spet začela s svojimi somišljeniki prepevati slavo Jugoslaviji, je nekaterim prekipelo in protestirali so pri organih društva. Članica teh organov je bila tudi kolegica Janja Roblek, ki postaja slavna te dni (vemo v kakšni vlogi).
Po tem protestu predsednica PDL ni več kandidirala za predsednico društva, je pa ostala v UO, kjer »skrbi za kontinuiteto«. Pomenljivo pa je, da člani PDL za protest nikoli niso izvedeli in ga organi društva sploh niso komentirali.
Tudi drug primer priča o poraznem stanju duha v nekaterih pravniških društvih in na Pravni fakulteti v Ljubljani:
PDL se je zdelo, da bodo počaščeni, če bo letos spomladi, na 50-letnici društva, osrednji gost prof. Ljubo Bavcon, ideolog revolucionarnega kazenskega prava. Prisotna sta bila tudi predsednik VS Masleša in predsednica Sodniškega društva Janja Roblek. Visoki jubilej društva je seveda čas za trepljanje in hvalisanje, ki sem ga jaz nekoliko skazil. V razpravi sem opozoril na dve stvari:
1. Okrog 80% Slovencev ne zaupa slovenskemu sodstvu (danes je ta odstotek zanesljivo še višji).
2. Še ni tako dolgo, ko so celo v učbenikih slavili Titove besede »Ne priznajem ovaj sud!«. Kako to, da velja danes kritično obravnavanje pravosodja kot nekaj malone protidržavnega?
Prof. Bavcon je imel na moje vprašanje jasen odgovor:
Primerjava današnjega in takratnega časa je povsem neumestna. Takrat je šlo za upravičen razredni boj. Danes pa je kritiziranje pravosodja neupravičeno in nelegitimno.
Si lahko predstavljate, da je to mnenje profesorja prava v 21. stoletju in sredi Evrope?
Po drugi strani pa je vendar Bavconovo stališče pravno uporabno:
Ali nismo mi vsi, ki protestiramo proti zapiranju drugače mislečih s pomočjo kršenja temeljnih človekovih pravic, RAZRED? Razred depriviligiranih, ki jim je rdeča kontinuiteta pokradla in duhovno uničila državo, preprečila svobodne volitve in se posmehuje Evropi, ki si jo je kot svojo pot izbrala velika večina Slovencev?
Ker je ob sedanjem razvoju dogodkov samo še vprašanje časa, ko se bomo mi vsi iz deprivilegiranega razreda znašli pred obličjem Masleše, se pripravite na to, da mu boste rekli »Ne priznavam tega sodišča!«. Čer vas ne bo razumel, mu to povejte v edinem tujem jeziku, ki ga obvlada: »Ne priznajem ovaj sud!«.
Ker bo Masleša zahteval pravno utemeljitev, mu citirajte mnenje prof. Bavcona na akademiji Pravniškega društva Ljubljana spomladi 2014. Gre vendar za razredni boj!
Verodostojnost z vsemi svojimi sestavinami bi morala biti temeljna značilnost pravosodja. Vsi pravosodni organi, ki so doslej nepopravljivo zavozili primer Patria, so popolnoma izgubili verodostojnost. Ker so torej Masleša in komplici izgubili že prav vse, lahko pričakujemo najslabše: brez kanca civilizacijskega pomisleka bodo šli s svojo raboto do konca.
1. Masleševi rdeči somišljeniki Janezu Janši v Državnem zboru ne bodo potrdili mandata poslanca. To jim bo omogočilo Vrhovno sodišče, ki bo z odločitvijo glede prekinitve kazni še naprej zavlačevalo.
2. Sodbo v zadevi Patria bodo nato odpravili in jo poslali v ponovno odločanje prvostopnemu sodišču, kjer bo sodnica poskrbela, da bo primer zastaral.
Ker mi je torej natanko znan konec naše skupne zgodbe, naj povem, da me skrbi kako mirno prenašamo Slovenci vračanje totalitarne države, ki bo na koncu želela tudi izstopiti iz Evrope.
Osvobodimo Slovenijo totalitarne navlake!
mag. Janez Toplišek
Pripis uredništva: Prispevek je bil prebran na zborovanju Odbora 2014.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete lahko njegov obstoj podprete z donacijo.