Verjetno se nam je že večkrat zgodilo, da nam je nekdo skušal razložiti kako stvar in se je tega lotil karseda na dolgo in široko. In ko smo ob poslušanju te dolge razlage že skoraj pozabili na bistvo problema, se izkaže, da je ta stvar bila pravzaprav tako preprosta, da bi se jo dalo razložiti v enem ali dveh stavkih. Ne bi bilo treba nakladati, razpredati in po nepotrebnem filozofirati, da bi nas ljudje razumeli. Ob taki priložnosti se verjetno celo malo jezimo na tistega, ki nam je s predolgo razlago kradel dragoceni čas.
Nekaj podobnega lahko zasledimo v današnji evangeljski zgodbi. Če ste opazili, je tematika evangeljskih odlomkov že drugo zaporedno nedeljo podobna. Okvir je približno takšen: Jezus s svojim učenjem dosega veliko uspehov, ker pa ga farizeji in učitelji postave ne marajo in se jim zdi sumljiv, ga preizkušajo ter ga hočejo z različnimi zvitimi vprašanji dobiti v past. Toda Jezus se ne da in vsakič najde kak pameten odgovor, tako da na koncu oni izpadejo osramočeni. Takšen primer smo prejšnjič lahko slišali v odlomku o dajanju davka cesarju. Jezus je farizeje mirno zaključil s preprostim odgovorom: »Dajte cesarju, kar je cesarjevega, in Bogu, kar je božjega.« Njihova namera, da bi spregovoril kaj proti cesarju ali proti templju, ni bila uresničena.
Tokrat pa prihajajo predenj z drugačnim vprašanjem. Opazili so, da Jezus ne govori prav veliko o zapovedih, ki so njim sicer pomenile največ. Judovski učitelji postave so se namreč na vsakem koraku sklicevali na številne zapovedi za pravilno vsakdanje življenje po judovski veri. Vero so razumeli kot izpolnjevanje zapovedi, ki so veljale kot dolžnosti, ki jih ima človek pred Bogom. Te zapovedi so se nanašale na konkretno vsakdanje življenje in jih je bilo kar veliko: 613! Ker je to pravzaprav preveč, da bi si jih človek lahko preprosto zapomnil, so učitelji postave imeli nalogo, da so te zapovedi v svetih spisih preučevali ter o njih ljudi poučevali. Nekaj od teh konkretnih zapovedi smo lahko slišali v prvem berilu:
- tujca ne izkoriščaj in ne zatiraj!
- če komu posodiš denar, mu ne bodi oderuh z obrestmi!
- če vzameš v zastavo plašč svojega bližnjega, mu ga vrni do sončnega zahoda!
beri naprej >>>>>