Vtisi iz 8. kongresa NSI na Vrhniki. 2. del.
Hojs: Ne osvobojeni od SDS, boljši od SDS moramo biti
Polurni govor protikandidata Ljudmili Novak Aleša Hojsa (podpirajo ga še Mojca Kucler Dolinar, Anton Kokalj, Lidija Drobnič, dr. Marko Kremžar, Franc Šolar in nekateri drugi vidni posamezniki, ki so ga podprli v posebni izjavi za javnost ter štirje občinski odbori: Horjul, Zreče, Vodice, Polhov Gradec) pa je temeljil na slovenski pomladi. Govor Hojsa je bil vsebinsko bogat. Premišljen, gentelmanski, zelo spoštljiv, a brezizrazen.
Eden lepših retoričnih poudarkov je, da si v NSI nihče ne želi biti Desus, ki ima zagotovljenih vsaj 10%, nekaj ministrov, a prav nič od tega, kar obljublja še ni nikoli naredil. Krščanska demokracija se po Hojsevo mora boriti za dosego rezultatov. Hojs je eden od tistih, ki že od osamosvojitve naprej podpira razvoj demokracije, znotraj stranke pa je po njegovo treba iskati potenciale, izbirati, širiti kadrovski nabor. Ni kronanih prestolonaslednikov, ampak izbor narekuje trg. Notranja demokracija v stranki se mora povečati. Enotnost ni enoumje, ampak povezava širokega nabora različnih idej.
Videl sem torej 4 glavne točke razhajanja med predsednico in protikandidatom:
1. Pomlad je glavni cilj oz. pomlad je mit. Za Hojsa slovenska pomlad nikoli ni in nikoli ne bo mrtva. Slovenska pomlad ni samo en človek. Slovenska pomlad so vrednote, ki smo si jih pred 25 leti zastavili, a, žal, ne uresničili. Saj če se vprašamo: Ali imamo res enake možnosti delovati vpolitiki tisti iz demokratičnega pola in tisti iz tranzicije? Ali res ključno vlogo pri zaposlovanju igra znanje in sposobnosti kandidatov? Ali so res naši otroci drugačni od otrok Zanoškarja, Janše, Türka, Jankovića? Ali se res nekateri otroci rodijo že z geni za diplomacijo, drugi pa ne?
2. Pravosodje je eden ključnih sistemov delovanja družbe. Hojsa moti, da stranka v javnosti ne nastopa velikokrat s stališči do pravosodja, sodstva ne kritizira, kaj šele spreminja z zakonodajo. Hojs želi volivcem stranke pojasniti, kakšen je naš program do pravosodja. Ne strinja se z »ni potrebno kritizirati pravosodja«. Pravi: »Predlagal sem številne spremembe v zakonodaji glede stečajev, pobeglega Zavašnika, preveritev sodnih odločb o trajnih mandatih sodnikov. Stranki se nič ni zdelo pomembno. Ni nikoli prišlo na vrsto.«
3. Za gospodarski program ocenjuje, da je po mnenju njegovih predhodnikov ključna blagovna znamka stranke. Strinja se, da ni neoliberalen, saj ga je sam začenjal postavljati v gospodarskem klubu stranke. Hojsu ni všeč prezentacija programa in izločanje nekaterih področij. Kako so ga razumeli naši volivci? Namesto družinskih podjetnikov naše stranke, smo jim ob bok postavili neoliberalnega teoretika Pezdirja. Neoliberalni program ni program krščanske demokratske stranke. Manjka pošteno okolje in podjetniki z integriteto. Za krščanske demokrate je značilen socialno – tržni program: »Pošteno plačilo za pošteno delo.« Nesprejemljivo je brezplačno delo v javnem sektorju. Nujno je odpreti javna naročila najširšemu krogu podjetnikov. Treba se je pogovoriti o pokojninah, ki bodo vsaj delno vezane na število otrok. Lahko bi branili nizke plače medicinskih sester, vojakov. Le odvetnikom, notarjem in stečajnim upraviteljem je visoka cena dela že vnaprej določena, večina delavcev pa se konkurenčno bori za zelo nizke plače. Največji zaslužkarji na račun davkoplačevalskega denarja so številni profesorji prava in ekonomije, ki od javnega sektorja dobivajo neprimerno veliko denarja in neverjetno služijo. Zgolj naročajo in dražijo javno upravo. Zagotovo so možnosti, da se delavca lažje odpusti in lažje najame in ob tem socialno zavaruje.
4. Od koga se osvobajamo? Osvobajanje od pomladi? Ko smo izpadli iz parlamenta, so izstopali iz stranke na ključne pozicije gospodarstva postavljeni kadri in Bajuk je slišal takrat upravičene kritike. Leta 2012 je zanimanje za vrednote krščanske demokracije spet skokovito naraslo. A po padcu vlade so taisti vrednotarji pobegnili, ker so se bali, da ne bi izgubili položaja ali posla. Ne osvobojeni od SDS, boljši od SDS moramo biti. Nisi pa boljši, če zgolj jokaš in stokaš. Kako čakaš nov napad. Boljši si, ko priznaš svoje napake in se opravičiš in ko te volivci izberejo.
Osvobajali so nas že mnogi, a večinoma z manipulativnim ozadjem.
beri naprej >>>>