J. Šoba, Portal plus: Dajmo morje Hrvatom, Slovenija si ga ne zasluži!
Spletni Časnik
1. volilna enota

Četrtek, 26. Marec 2015 ob 19:23

Najbolje bi bilo, če svoje morje in priobalna zemljišča podarimo Hrvatom, ker se nam očitno niti slučajno ne sanja, kako naj za njih skrbimo. Vsega skupaj je naše obale za en dober maratonski tek, po raznih podatkih med 43 km in 46 km, pa še s temi nekaj kilometri ne znamo razumno.

Morje in priobalna zemljišča smo razglasili za javno dobro in kot velja za vse javno dobro v Sloveniji, se tudi v tem primeru ne ve, kdo pije in kdo plača. Na področju upravljanja in koriščenja priobalnega pasu imamo po stari slovenski navadi popoln kaos.

Zakonski tobogan

Zakon o vodah določa, da je priobalni pas v območju 25 metrov od morja javno dobro in da mora biti javno dobro prosto dostopno vsem. V tem delu bomo zanemarili, da to ne velja za luko in nekatere krajinske parke, kjer vam dostop oziroma prehod bodisi onemogočijo ali pa zaračunajo.

Območju, ki je vsem prosto dostopno, bomo za sedaj zaradi lažjega razumevanja rekli plaža. Plaže pa so seveda takšne in drugačne. Na nekaterih območjih so divje, kar pomeni brez kakršne koli infrastrukture, na drugih so urejene. Tam, kjer so plaže urejene, nastopi v naši zgodbi drugi zakon, Zakon o varstvu pred utopitvami – ZVU. V tem zakonu je našteto, katerim pogojem morate zadostiti, če želite odpreti urejeno kopališče (ko govorimo o kopališču, mislimo na morsko kopališče). Med drugim morate zagotoviti: reševalce iz vode, zdravstveno pomoč, higieno, varnostno opremo itd. Za tiste, ki jih to podrobneje zanima, naj si pogledajo zakon od 26. člena naprej.

Dvojna težava

Prvič. Če naj bo dostop do morja popolnoma neomejen in upravljavec kopališča ne sme nikomur onemogočiti dostopa v območje v razdalji 25 metrov od morja, kot od upravljavca zahteva ZV-1, upravljavec na kopališču ne more zagotoviti varnosti vseh kopalcev, kar od njega zahteva ZVU. V teku raziskav za ta članek smo opravili pogovor z več upravljavci kopališč, ki so vsi povedali približno isto zgodbo.

Na kopališču se v poletnih mesecih rade pojavijo skupine mlajših in malo manj mladih, bolj ali manj opitih kopalcev. V nekaterih primerih imajo s seboj tudi vso potrebno piknik opremo, vključno s prenosnimi ražnji. Slika, ki jo vidi varnostnik, je sledeča. Ekipa “razposajenih” žurerjev, ki sredi kopališča zakuri žar na oglje, medtem ko se v njihovi bližini igrajo otroci. Po nekaj popitih pivih pa sledijo “atraktivni” skoki v vodo z bližnjega pomola. Po zatrjevanju naših sogovornikov ne obstaja realno izvedljiv način, kako preprečiti takšnim skupinam ali posameznikom, da bi ogrožali sebe ali okolico. Upravljavci pa so seveda odgovorni za varnost vseh, tako “veseljakov” kot ostalih kopalcev na kopališču. V takih primerih sta torej zakona v koliziji. Upravljavci so že poizkusili z obrazložitvijo situacij na raznih inšpekcijah in sodiščih, a je prevladalo mnenje, da ljudem pripada pravica do morja.

Drugič. Vsa oprema, vzdrževanje in delavci na plažah stanejo. In strošek ni majhen. Na večjih kopališčih se na letni ravni stroški seštevajo v nekaj sto tisoč evrov. Upravljavci pa teh stroškov ne morejo kriti iz vstopnine, saj je ne smejo zaračunavati, ker ljudem pripada pravica do morja. Da je zadeva še bolj zanimiva, upravljavci ne smejo zaračunavati niti vstopnine na pomole, ki so jih sami zgradili iz lastnih sredstev in jih tudi vzdržujejo. Tudi ti grajeni objekti namreč spadajo v javno dobro in dostopa nanje ni dovoljeno omejiti.

Sklepi

Prvi sklep, do katerega lahko že v tem trenutku pridemo, je, da država zelo rada podeljuje ljudem pravice, v tem primeru pravico do neoviranega dostopa do morja. A seveda bi od države pričakovali, da če deli pravice, poskrbi tudi za ustrezno urejenost in varnost posameznikov, ki želijo te pravice koristiti. Tukaj pa se seveda zatakne.

Država je tudi v tem primeru bistveno boljši inkasant kot pa financer. Država je, po besedah naših sogovornikov, izredno slab lastnik in ne zagotavlja ustrezne urejenosti priobalnih zemljišč. Urejenost priobalnih zemljišč je v primerih, kjer je lastnik država, podobna kot tista iz tolikokrat kritiziranih vodotokov, kjer je državna ignoranca tematike rezultirala v poplavah in smrtnih žrtvah. Država iz tega razloga rade volje svojo odgovornost preda naprej na lokalne skupnosti in gospodarstvo, a jim že v naslednjem koraku z neživljenjsko zakonodajo onemogoči spodobno upravljanje in normalno financiranje.

Obstaja seveda alternativa.

Upravljavci bi lahko prekinili pogodbe in kopališča vrnili državi. Glede na dosedanje izkušnje bi država kar na črnokalskem viaduktu obesila tablo, ki bi vas podučila, da se kopate in sončite na lastno odgovornost, in v naslednjih tridesetih letih bi lahko počasi opazovali, kako se urejena kopališča spreminjajo v “naravne” plaže. S tem scenarijem se marsikdo celo strinja, seveda vse dokler se ne zgodi kaj tragičnega.

Ena od takšnih tragičnih zgodb je tudi zgodba Dejana Mijovića, ki je na neurejeni klančini ob vstopu v morje padel in se hudo poškodoval. Ravno ta zgodba je pokazala, kako neurejene so pristojnosti in odgovornosti med državo, lokalno skupnostjo in posameznikom. Zgodba bo svoj zaključek doživela na sodišču, kjer se bo ugotavljala odškodninska in kazenska odgovornost, če in ko bodo sploh ugotovili, kdo je pristojen za urejanje tega dela našega skupnega javnega dobrega.

Več lahko preberete na Portal plus.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

J. Šoba, Portal plus: Dajmo morje Hrvatom, Slovenija si ga ne zasluži! - Časnik

Sorodni prispevki: R. Čakš, blog: Celebrity Deathmatch… … Alenka Basinger Vs Gašpar Gašpar Norris “Naša politika je laž, sicer predsednica vlade ne bi bila niti tajnica, če ne bi bilo tega blefa.” Kaj... A. Kos, blog: “Hočem imeti še kaj od življenja!” … in “da bi imeli […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22580 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22529 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22645 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21754 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21666 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21640 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

J. Šoba, Portal plus: Dajmo morje Hrvatom, Slovenija si ga ne zasluži!