Bil je dan, ko je bila v majhni članici Evropske unije, Sloveniji, Pivovarna Laško prodana, za Telekom Slovenije pa je prispela le ena zavezujoča ponudba. Pri čemer ta ni bila najbolj pričakovana, torej ponudba Deutsche Telekoma.
Liki v tem filmu so izmišljeni, scenarij pa temelji na resnični zgodbi.
Bil je dan, ko je bila v majhni članici Evropske unije, Sloveniji, Pivovarna Laško prodana, za Telekom Slovenije pa je prispela le ena zavezujoča ponudba. Pri čemer ta ni bila najbolj pričakovana, torej ponudba Deutsche Telekoma.
Nekdanji sošolci se po e-pošti pogovarjajo, kdaj bi se dobili na večerji. Med njimi je tudi podjetnik Duško, po slovensko privatnik. Pogosto se pritožuje nad svojimi delavci, češ, koliko časa porabijo za kajenje. A v prostem času, denimo na večerji sošolcev, je vnet nasprotnik privatizacije. Na prvi pogled čudno, a za razmere v majhni Sloveniji prav nič nenavadno. Druščina je sicer pred četrt stoletja skupaj končala gimnazijo, zato večerje niso nikdar minile brez goreče debate o politiki, gospodarstvu in športu.
Proti privatizaciji in proti rdeči zvezdi
Duško se je tega, tako usodnega dne za Slovenijo, oglasil na vabilo na večerjo takole: “Glede na stanje v slovenskem razprodajalniškem lobiju se bo na večerji temi ‘kdor prvi pride, najceneje kupi’ težko izogniti. Si bom pa do večerje vsako jutro, ko se zbudim, govoril: ‘Bodi tiho, bodi tiho. In bo bolje in bolje, saj bo kmalu vse prodano in bodo tegobe minile.’ Tako da se zavezujem, da o teh “prihvati” temah ne bom zinil, da se ne sprožijo plazovi in salve neoliberalizma. Z moje strani samo o ribah, rakih in hobotnicah.”
Ampak Duško seveda ni mogel biti povsem tiho o aktualnih “razprodajah”: “Aha, še to. Upam, da bomo lahko spili zadnjo čašico Laškega, ker kot vidim, bo od danes naprej to Hajniken. Pri meni boš, Vlado, tokrat še lahko prišparal na vinu. Vse dokler bo šlo, se bomo nalivali z našim pirom. Upam namreč, da do petka na zamenjajo vseh embalaž z rdečo zvezdo. Hik, na zdravje, hik, živela Slovenija.”
Pozor, zaradi Hajnikena se Štajerci lahko odcepijo!
Ker je Vlado zaradi rojstnega dneva poslal vabilo vsem štirim sošolcem, Duško ni mogel iz svoje kože. Pa je s še eno pošiljko nadaljeval monolog, očitno upajoč, da bo v nasprotju s prvotnimi napovedmi le vžgal plamen vroče razprave med različno mislečimi sošolci, še preden se sestanejo na večerji. Nataknjen zaradi pozitivnih komentarjev analitikov o prodaji Pivovarne Laško, je nadaljeval: “Super, ker glede na vse komentarje, bosta morali podružnici Hajnikena zapreti vsaj eno polnilnico, najverjetneje v Ljubljani. Ker drugače se bodo Štajerci odcepli. Sploh pa bo to samo prvi korak, da začno Oranžni v podalpski provinci razvijati novo strateško investicijo – polnilnico medu in mleka, glede na to, da se bosta odslej cedila med in mleko. Upoštevajoč Homo Ekonomus Podalpisa je to izredna poslovna priložnost za multinacionalko in sploh za vso čebelarsko mlekarsko pivovarske kadre na ozemlju med Golico in Sv. Gero. In sicer najmanj tako, da se po trojansko infilitrirajo v sam Amsterdam in začno najedati sistem od znotraj, ga izčrpavati in dolgoročno obremenjevati z vizionarskimi idejami “ljubljanske ekonomske šole”, vse pod sloganom “svakoga dana sve više napredujem” (vsak dan vse bolj napredujem, prevod avtorja). Tako bodo lahko v začetku naslednjega tisočletja pripojili takrat že obobužano amsterdamsko podružnico podalpski multinacionalki Carniola HoneyMilk & Co.”
In potem je Duško naštel citate analitikov o prodaji pivovarskega nacionalnega ponosa, ki so mu očitno vzburili domišljijo:
– Matej Tomažin, finančni analitik: To je odlična priložnost za dober kader v skupini.
– Domen Granda, finančni analitik: Odlična novica!
– Sašo Polanec, ekonomist: Podjetja se bodo razvijala bolj in hitreje.
– Igor Masten, ekonomist: Prodaja je bila nujno potrebna.
– Izidor Jerman, glavni upravljavec skladov Alpen Invest*: Upamo, da se bo nadaljeval umik države iz gospodarstva.
Nakar je še razkril, da je družba Alpen Invest med prodajalci Pivovarne Laško, in cinično pripomnil: “Kako že rečejo? Persil očisti vse – tudi najbolj trdovratno umazanijo iz najbolj zakotnih možganskih vijug.«
Pošteno.
Kaj pa, če Real res kupi Olimpijo?
Do tu sem bežno spremljal Duška, kako se je razpisal in si s tem lajšal svojo dušo. Potem pa se je dotaknil najpomembnejše stvari na svetu, resda sicer postranske. Na primeru nogometa je hotel dokazati, kakšni hlapci bomo: “Olimpija in Maribor v zreli, kapitalistični, z neoliberalizmom prepojeni ekonomiji, nimata nikakršnih realnih možnosti za obstoj, kaj šele razvoj. Razlogi so sicer na dlani, pa vseeno: neperspektivno okolje, neperspektivni igralci, neperspektivni trenerji, finančno podhranjeni, skorumpirani. Če k temu prištejemo še ligo, ki je finančno absolutno nezanimiva za normalne, ne z nacionalizmom in lokalnim patriotizmom prepojene firme, potem je kakopak očitno, da oba kluba potrebujeta svež kapital. Kar pa so v žogobrcu ljudje, se pravi novi igralci. No, in tu je zanka. Ker v okolju, ki je dokazano nogometno inferiorno v primerjavi z razvitimi ekonomijami, pardon, družbami, je potrebno dobiti nove igralce, ki jih pa statistično, genotipsko na prostoru med Golico in Kolpo pač ni. To je dokazljivo dejstvo. Zato je potrebno oba kluba ali nacionalizirati ali prodati multinacionalki, ki bo iz obeh klubov naredila KLUBA.”
Pustimo ob strani, da je Duško to pisal na dan, ko je bil Jan Oblak igralec tekme v velikem madridskem obračunu med Atleticom in Realom v ligi prvakov, česar pa res še ni mogel vedeti. Ker je bila tekma, ki je ovrgla njegovo genotipsko analizo o inferiornosti, šele zvečer.
Morda se tudi zato Duško ni dal: “Evo, recimo, da kupi Real Olimpijo, Barcelona pa Maribor. Seveda, ob dokazljivo nerentabilnem trgu in neperspektivnih igralcih pametne glavce iz Španije ne bodo trošile za neperspektivnost, ampak bodo, se ve, naredile iz obeh klubov franšizi, Real Ljubljano in Barcibor. Podružnici za svoje nadebudne, statistično in genetsko dokazljivo, perspektivnejše in profitabilnejše mladce.”
Kot da sta “inferiorna Olimpija in Maribor” edini možnosti za Real in Barco na tem svetu. Kot da nimata možnosti kaliti svojih igralcev v močnejših ligah. Duško je očitno prikazoval črni scenarij, ki nima realnih možnosti, zanemarja pa prednosti, če bi do česa takšnega res prišlo. Mar se ne bi pogoji za delo mladih izboljšali? Mar se ne bi izboljšali pogoji za delo nogometnih strokovnjakov? Mar ne bi s tem dobili več priložnosti za več Janov Oblakov?
Več lahko preberete na Portal plus.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.