A. Rebula, Družina: Nedorečenost na Slovenskem
Spletni Časnik

Ponedeljek, 4. Maj 2015 ob 11:29

Iz komunistične dobe prihajajo v slovensko in seveda tujo javnost grozljivi dogodki za drugimi že grozljivimi. To se dogaja potem, ko se je Slovenija prejšnji totalitarni dobi odpovedala. Od kod torej to zamolčevanje strahot, ki so se zgodile bolj po revoluciji kot med njo, se pravi že v času mirne povojne dobe?

Glavni krivec za to zamolčevanje je bila seveda povojna oblast, recimo tista »brezenska« oblast, ki jo Kocbek poimensko omenja v svojem dnevniku: Kardelj, Kidrič, Maček, Marinko, Kraigher. Že z zacementiranjem brezen, v katera je spravila pomorjene ujetnike, je dokazala zločinskost dejanja, ki ne bi smelo priti na dan. Isto zločinskost je zakrivila nosilna sila omenjene oblasti, se pravi tajna policija Udba, ki je pred svojim zatonom požgala obširno dokumentacijo o svojem početju, kakor je pokazala TV-razprava o Novi reviji. Malo prej je isto dokazala z izredno in pogumno sproščenostjo časnikarka Dela Alenka Puhar, ki ji je raziskovalec Udbine preteklosti Omerza postregel z imeni ljudi, ki so vohunili o njej za tajno policijo. Kakšna podobna novica prihaja tudi iz zamejstva, na primer iz Trsta, kjer je bilo ugotovljeno, da je Udba iz nekega avta, postavljenega med blokom, v katerem je stanoval pisec tega sestavka, in sosednjim, v katerem je stanoval veliki borec za slovensko državo Franc Jeza, prisluškovala dogajanju v njunih stanovanjih.

Levičarstvo velja do danes kot nekaj naprednega, komunizem, največja uresničitev tega levičarstva, se je s takim početjem izkazal kot pojav pod civilizacijo, dejansko kot nekaj nazadnjaškega, v skrajnih primerih barbarskega. Že je bilo v tej rubriki zapisano, da je zakrivati tipičen komunistični glagol. V Sloveniji se je na mrtvo zakrivalo ne samo s cementom in s požiganjem arhivov, ampak tudi na razne druge načine, na primer tudi s tabuiziranjem nekaterih besed, kakor je bila na primer beseda Udba. Povsod je dišalo po Udbi, pa je nihče ni omenil. Toda na delu ni bila samo Laž, ampak tudi Resnica. Resnici se ne mudi, a je nepremagljiva. Zvedeli smo skoraj vse, kar se je tako strašno ljubosumno prikrivalo. Jeseni bomo na primer z Omerzovo knjigo o Dragi zvedeli, kako zelo dragocen je bil ta kulturni zamejski simpozij za udbovsko pozornost.

To, da kljub vsemu tudi tehnično prefinjenemu zakrivanju le prihaja na dan resnica, je zame eden od dokazov, da Resnica, to je Bog, res neizpodbitno obstaja.

Vir: Družina, Credo

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

A. Rebula, Družina: Nedorečenost na Slovenskem - Časnik

Sorodni prispevki: I. Omerza, Demokracija: Pri Zemljariču gre za sum umora Igor Omerza se je rodil leta 1950 v Ljubljani. Končal je Ekonomsko fakulteto v Ljubljani in na njej tudi magistriral. V drugi polovici 80. let... I. Omerza, Mojaobcina.si/ajdovscina: Arhivi so še bolj zaprti Na […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22236 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22186 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22297 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21426 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21340 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21309 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

A. Rebula, Družina: Nedorečenost na Slovenskem