Pobuda Resnica in sočutje 1945-2015 organizira v maju vrsto dejavnosti v spomin na trpljenje in žrtve slovenskih ljudi med drugo vojno in po njej. Ob misli na ta neusmiljeni čas nasilja in maščevalnosti se lahko ozremo v svoje življenje in pretehtamo, v kakšni meri nas pretekle krivice in neresnice še vedno bolijo in zapirajo v zagrenjenost in jezo. Na drugi strani vsak dan znova doživljamo, kako lahko krivica prizadene naše najbližje in kako dolga pot je od krivice in jeze do tolažbe, solz ter odpuščanja.
Ker umetniška govorica včasih pove več in seže globlje v srce, ker je bolj iskrena kot vsa ideološka posploševanja, pobuda v sodelovanju s Sakralnim abonmajem organizira 27. maja ob 19.30 v Slovenski filharmoniji slavnostni koncert z naslovom Rože sočutja, kjer bosta izvedena Fauréjev Requiem ter novo delo Slovenski vojni rekvijem skladatelja Andreja Missona. Nastopil bo zbor Consortium Musicum z dirigentom Gregorjem Klančičem ter Simfonični orkester RTV Slovenija, ki bo koncert tudi posnela. Ob koncertu bodo v prostorih filharmonije razstavljene slike umetnice Marte Jakopič Kunaver, med skladbami pa bodo poslušalci spremljali recitacije med vojno pobitih slovenskih pesnikov ter nagovor dr. Katarine Kompan Erzar.
Pred koncertom bo ob 18.00 v uršulinski cerkvi vseposvojiteljska maša, namenjena molitvi in duhovnemu spominu na tragično preminule žrtve druge vojne z varuhi spomina v okviru pobude vseposvojitev.si.
Sv. mašo bo daroval pater Miran Špelič.
Glasbeni del pripravlja Vlasta Doležal Rus, skupaj z violinistom Dragom Arkom in pevci iz Glasbene šole Zavoda sv. Stanislava pod vodstvom Barbare Tišler.
____________
Pasijonke – pesmi o trpljenju v vojni in miru
Od 27. do 31. maja vabljeni v Škofjo Loko na recital poezije dr. Tineta Debeljaka in drugih pesnikov, ki se v svojih delih osebno ali tematsko navezujejo na slovenski narodni pasijon 1945. Brali bodo mladi, spremljali jih bodo glasbeniki in pevci.
Začetek vsak dan ob 20. uri, vsak dan na drugi lokaciji: na železniški postaji Škofja Loka (1. dan), na dvorišču Loškega gradu (2. dan), v mestnem središču pri rojstni hiši dr. Debeljaka pri nunski cerkvi (3. dan), pri cerkvi v Crngrobu (4. dan) in pri križu na pokopališču v Lipici (5. dan).
Organizatorja sta Muzejsko društvo Škofja Loka in Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka. Več informacij na www.pasijonke.si
____________
Spravna slovesnost na Zaplazu
Ob letošnjem spominjanju 70. obletnice konca 2. svetovne vojne in povojnih množičnih zunajsodnih umorov se bomo tudi v novomeški škofiji, ki je še posebej zaznamovana z vojnim in povojnim dogajanjem, pridružili slovenskemu spravnemu procesu. Spravna slovesnost bo v soboto, 30. maja 2015, v Marijinem božjepotnem središču na Zaplazu, kjer počiva blaženi Alojzij Grozde, prvi slovenski mučenec in priprošnjik za spravo v našem narodu.
Spravno slovesnost smo poimenovali Resnica in sočutje in se z njo pridružili istoimenski državljanski pobudi, ki želi »po sedemdesetih letih vzpostaviti proces dokončnega slovesa od druge svetovne vojne ter z njo povezane državljanske vojne in povojnega nasilja ter odpreti prostor svobodnega, varnega in iskrenega medsebojnega življenja za naše otroke.«
Slovesnost na Zaplazu se bo začela z mašo ob 10. uri na prostoru ped cerkvijo, ki jo bo vodil škof Andrej Glavan. Po maši bo sledil blagoslov spominskega obeležja: betonskega križa in kamnite posode pod njim. Predstavniki mladih bodo vanjo med posebnim obredom vsuli prgišče zemlje s 30 simbolnih krajev, kjer so pred 70 leti trpeli naši ljudje na vseh straneh. Imena teh 30 simbolnih krajev trpljenja in smrti bodo napisana na kamnitem obodu okoli posode. V celoto jih bo povezoval napis Resnica in sočutje 1945 – 2015. Pel bo združeni pevski zbor dekanije Leskovec s solistom Lucasom Somoza Ostercem pod vodstvom prof. Aleša Makovca. Zbrane bo nagovorila Katarina Kompan Erzar.
Zvečer ob 20. uri bo v cerkvi na Zaplazu še koncertna izvedba Requiema Johna Rutterja ter prva izvedba skladbe (psalma) De profundis Aleša Makovca. Deli bo izvajal zbor Vokalna akademija Jurij Slatkonja iz Novega mesta s solistko Matejo Arnež Volčanšek pod vodstvom prof. Aleša Makovca. Vstop je prost.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.