Molitev in post za domovino 2015
Iniciativna skupina molitve in posta za domovino letos že petič pripravlja devetdnevnico kot molitveno pripravo na dan državnosti ter dan molitve in posta za domovino, ki bo letos potekal pod geslom SOS (svoboda, odgovornost, sočutje) za Slovenijo, s poudarkom na odgovornosti za uboge in skupno dobro. V preteklih letih sta nas molitev in post že povezala v skupni prošnji, naj Gospod blagoslovi Slovenijo.
Letošnja devetdnevnica za domovino se bo začela v torek, 16. junija, na Slomškovem grobu v mariborski stolnici z mašo za domovino, ki jo bo daroval nadškof mons. Alojzij Cvikl.
Devetdnevnico bomo sklenili z dnevom molitve in posta od torka, 23. junija, od 18. ure, do srede, 24. junija, do 18. ure. V Ljubljani bo osrednja 24-urna molitev pri sv. Jožefu. Zadnja ura molitve bo v ljubljanski stolnici pred tradicionalno mašo za domovino, ki jo bo ob somaševanju slovenskih škofov daroval škof mons. Andrej Glavan.
V Kopru bo v sredo, 17. junija, ob 19. uri v stolnici maša in molitev za domovino, ob 20. uri pa v Rotundi okrogla miza z naslovom Skupno dobro in korupcija.
V ponedeljek, 22. junija, bo ob 12. uri v Galeriji Družina, Krekov trg 1, v Ljubljani tiskovna konferenca, na kateri bodo sodelovali mladi različnih veroizpovedi in Slovenski oktet.
________________
Svečanost v počastitev Karla Destovnika Kajuha
Vabljeni na svečanost v počastitev pesnika Karla Destovnika Kajuha, ki bo v torek, 23.6. 2015 ob 20. uri, v Galeriji Repanšek, Rudnik pri Radomljah 13, Radomlje.
Slovesni govorec bo Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev.
Ustvarjalci slovesnosti:
Pavle Ravnohrib, recitator
Mešani pevski zbor Odmev
Svetlana Novaković, flavtistka
Tone Ftičar, povezovalec
Janez Repanšek, ustvarjalec obeležja Karla Destovnika Kajuha
Marjeta Humar, organizacija in vsebinska zasnova
Več informacij o dogodku na povezavi.
________________
70 letnica Slovenskega Primorca
Kulturni center Lojze Bratuž in Krožek za družbena vprašanja Anton Gregorčič vabita na novo Srečanje pod lipami, ki bo v torek, 23. junija 2015. Tema večera bo 70. letnica Slovenskega Primorca. O pomenu goriškega časopisa Slovenskega primorca bodo spregovorili prof. Irena Brumat, prof. Lojzka Bratuž, msgr. Oskar Simćić in dr. Karl Bonutti. Predstavljen bo tudi projekt DIGITISK zadruge Goriška Mahorjeva z digitalizacijo 40.000 strani demokratičnega povojnega tiska Slovencev v Italiji. Večer bo uvedel in vodil zgodovinar in profesor Peter Černic. Dogodek bo potekal v zunanjih prostorih pri Kulturnem centru Lojzeta Bratuža s pričetkom ob 20.30, v primeru slabega vremena pa v komorni dvorani.
________________
II. konferenca slovenskih mladinskih raziskovalcev in študentov iz sveta in Slovenije
Svetovni slovenski kongres vabi na II. konferenco slovenskih mladinskih raziskovalcev in študentov iz sveta in Slovenije, ki bo potekala 23. in 24. junija 2015 v prostorih Instituta »Jožef Stefan«, Jamova 39, Ljubljana
Častni pokrovitelj
Predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor
Odprtje konference
Sprejem častnega pokrovitelja v Predsedniški palači
23. junij 2015 ob 10. uri, Prešernova 8, Ljubljana
Osrednje programske točke
Uvodna predavanja uglednih gostov
Odhajanje v tujino – vprašanja in problematika
Vrnitev v Slovenijo po študiju v tujini – uspešni primeri
Predstavitev mladih raziskovalcev in inovatorjev iz sveta in Slovenije
Predstavitev podjetij v luči iskanja perspektivnih kadrov
Celoten program na povezavi. Kotacije ni.
________________
Razmišljanja in razgovori v Mohorjevi
Knjigarna Celjske Mohorjeve družbe
Nazorjeva ul. 1, Ljubljana
Sreda, 24. junij 2015, ob 17. uri.
Socialna smrt, totalitarizem in večkulturnost v luči solidarnega personalizma
Ob novi knjigi filozofa prof. dr. Bojana Žalca Genocide, Totalitarianism and Multiculturalism: Perspectives in the Light of Solidary Peronalizem, Lit Verlag, Berlin 2015.
Besedilo knjige vnaša kar nekaj novosti v slovensko humanistično misel. Je sad avtorjevega dolgoletnega sistematičnega znanstvenega ukvarjanja s temami iz naslova. Dr. Žalec je prvi na Slovenskem razdelal in uporabil pojem genocida kot socialne smrti oz. družbenega izničenja.
Podlaga vsega razmišljanja v knjigi je solidarni personalizem. Izraz, ki je avtorjeva skovanka, zaznamuje zadržanje, ki poudarja pomen pravih odnosov. Za osnovno merilo etičnosti postavlja spoštovanje človeka, ki pa ga ni brez spoštovanja njegove presežne narave. V moralnem pogledu to pomeni zavračanje vsakršnega instrumentalizma, saj ljudi obravnava zgolj kot sredstvo. Skrajni primeri grozljivega uresničenja instrumentalizma so genocidi in totalitarizmi 20. stoletja, v sedanjosti pa tudi ekonomizem. Genocidi in totalitarizmi so ekstremne kršitve personalistične etike.
O knjigi in njenih temah bodo spregovorili njegovi sodelavci in poznavalci zadevne tematike: filozofa akad. prof. dr. Janez Juhant in doc. dr. Vojko Strahovnik s Teološke fakultete v Ljubljani ter zgodovinar dr. Jože Dežman.
________________
Kresovanje in praznik domovine
Dom sv. Jožef Celje vabi na tradicionalno kresovanje in praznik domovine v sredo, 24. junija 2015
– ob 17.00, maša za domovino
– ljudsko rajanje, ansambel Ognjeni muzikanti in Kvatropirci
– ob 21.00, pozdrav domovini,
slavnostni govornik mag. Marjan Ferjanc, direktor Splošne bolnišnice Celje
Sodelujejo: Godba na pihala s Svetine, Župnijski zbor, dekliška skupina
Jožefinke, Zbor zaposlenih Doma sv. Jožef in Fantje z Jožefovega hriba.
– kres in nadaljevanje rajanja
Izkupiček srečelova in prireditve je namenjen uprizoritvi Slehernika.
________________
Maša za domovino
V ljubljanski stolni cerkvi sv. Nikolaja bo v sredo, 24. junija 2015, ob 18.00 novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference msgr. Andrej Glavan skupaj s slovenskimi škofi daroval sveto mašo za domovino.
K zahvalni maši za domovino so poleg vernikov povabljeni tudi predstavniki družbeno-političnega življenja in diplomatskega zbora. Pri bogoslužju bodo poleg Zbora Slovenske filharmonije sodelovali tudi predstavniki Enote za protokol ter kvintet trobil orkestra Slovenske vojske.
________________
Slomškov romarski pohod
Društvo Slomškova romarska pot v sodelovanju z občinami Slovenske Konjice, Šentjur in Vojnik včetrtek, 25. junija 2015, organizira Slomškov pohod ob dnevu državnosti in 850-letnici Žičke kartuzije.
Pohod na dan državnosti je postal že tradicionalen. Letos ga bomo ob 12.30 sklenili s kratkim kulturnim programom tudi ob častitljivi 850-letnici Žičke kartuzije, kjer bo nato ob 13. uri maša za domovino, ki jo bosta darovala mariborski nadškof in metropolit msgr. mag. Alojz Cvikl in celjski škof msgr. dr. Stanislav Lipovšek.
Romarji se nam lahko pridružijo tudi ob poti:
– ob 6.30 pri Slomškovi domačiji na Ponikvi,
– ob 7.00 pri župnijski cerkvi na Ponikvi,
– ob 9.30 pri cerkvi sv. Uršule,
– ob 7.30 pri cerkvi v Novi Cerkvi,
– ob 9.00 na Frankolovem in
– ob 11.00 v Brdcih.
Ob 15. uri bo za romarje organiziran povratni avtobusni prevoz.
Društvo Slomškova romarska pot je društvo, ki osvešča javnost o delu Antona Martina Slomška na različnih področjih: narodnem, cerkvenem, ekumenskem, kulturnem … Ena od glavnih dejavnostih je tudi skrb je tudi promocija in skrb za Slomškovo romarsko pot. Ta združuje kraje, ki so bili pomembni mejniki Slomškovega življenja, in sicer tako v Sloveniji kot tudi v Avstriji.
________________
Tretja etapa Slovenske Jakobove poti od Hrušice do Vavte vasi
Bratovščina sv. Jakoba Koper vabi na tretjo etapo Slovenske Jakobove poti od Hrušice do Vavte vasi, ki bo v v soboto, 27. 6. 2015. Čas odhoda iz Kopra: ob 5.00 s parkirišča – stadion Bonifika. Predvidoma bomo v Hrušici začeli peš romanje okoli 7.30.
Hrušica-Novo Mesto: 7,6 km (2 uri)
– Iz Hrušice pod Gorjanci se bomo podali proti Novemu Mestu – metropoli Dolenjske. Naša pot se bo nekaj časa prepletala s Trdinovo potjo.
– Novo Mesto, ustanovljeno 7. aprila 1365, je obkroženo s počasno, zeleno in kljukasto reko Krko.
– Tu je bil rojen slikar Božidar Jakac.
– V kapiteljski cerkvi sv. Miklavža imajo sliko zavetnika, ki jo je naslikal beneški slikar Tintoretto.
Novo mesto-Vavta vas: 10,4 km (2uri in 40 min.)
– Podali se bomo čez Kandijski most in se sprehodili ob reki Krki…
– V Vavti vasi nas bo čakala cerkev sv. Jakoba.
Namen romanja: Za zaščito otrok in družine
– Za poglobitev vere, ki nas vabi k življenju, odprtosti za življenje in življenje omogoča.
– Za otroke: da bodo imeli dobre očete in mame.
– Za otroke: da bodo v šoli obvarovani vzgoje po principih teorije spola (gender-ja) in homoseksualnosti.
– Za pravice staršev do vzgoje svojih otrok in za usposobljenost staršev za »re-katehetizacijo« s teorijo gender okuženih otok.
– Za svobodo mišljenja in legitimnost prepričanja, da je resnična družina samo ena – družina, ki temelji na zakonski zvezi med moškim in žensko.
– Za zavedanje, da se moški in ženska med seboj dopolnjujeta in je različnost med spoloma velik dar. Za premagovanje fobije do odnosa med moškim in žensko. Za premagovanje herezije novega katarizma. (Katari so v 13. st. nasprotovali zakonu in družini, istočasno pa so se predajali seksualnim užitkom v prepričanju, da so »čisti«).
– Za to, da bi moški in ženske v naši domovini izkusili lepoto zakonske zveze in ljubezni, ki temelji na veri v Boga, ki nas kliče. Poklic žene je, da naredi moža bolj moža, poklic moža je, da naredi ženo bolj ženo.
– Za družinsko zakonodajo, ki bo kot zakonsko skupnost opredelila skupnost moškega in ženske in preprečila “pravice” istospolnih partnerjev do umetne oploditve in posvajanja otrok.
– Za upor in mobilizacijo proti agresiji in »ideološki kolonializaciji«, ki jo izvaja ideološko in ekonomsko izredno močan lobi.
– Za spoštovanje istospolno usmerjenih oseb.
Bogdan Vidmar
Informacije in prijave: bogdan.vidmar8@gmail.com; Telefon: 051 323 165.
________________
22. tabor Slovencev po svetu
V nedeljo, 28. junija 2015, bo v Zavodu sv. Stanislava 22. tabor Slovencev po svetu. Začel se bo ob 9. uri z mašo, ki jo bo daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore ob somaševanju izseljenskih duhovnikov. Po bogoslužju se bodo predstavili dijaki iz Argentine Rast 44. Sledila bo okrogla miza, na kateri bodo Slovenci, ki so po koncu 2. svetovne vojne zapustili Slovenijo, pripovedovali o svojem življenju.
Ob tem si bodo obiskovalci lahko ogledali dve razstavi: likovna dela Toneta Oblaka Zapustil sled sem svojih korenin in Marjana Kocmurja Umik čez Ljubelj.
________________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.