B. Senegačnik, Slovenski čas: Dol dol
Spletni Časnik

Nedelja, 28. Junij 2015 ob 10:07

Da je slovenski kulturni prostor devastiran, ni prav nič novega. Manj domače je morda, da kulturni upad ni zgolj posledica slovenskega zaostanka za Evropo, temveč v marsičem tudi prednosti, ki jo imamo pred njo na poti navzdol: procesi, ki sicer nastajajo tam, dobivajo tu posebno močne pospeške. In še nekoliko manj prepoznavno je najbrž, da je najmočnejši katalizator tega kulturnega razkroja kultura sama. »Kultura je mrtva in njen morilec nosi njeno lastno ime. To je popolni zločin.« Te jedko resnične besede francoskega akademika Alaina Finkielkrauta zagotovo še niso prodrle s Twitterja v širšo zavest. A prav pred kratkim je časopis Delo (Sobotna priloga, 6. junij, str. 8–10) poskrbel za imenitno ilustracijo vsega trojega z intervjujem, za katerega sta združila napore avtor Dejan Steinbuch in sodnik evropskega sodišča za človekove pravice Boštjan M. Zupančič. Intervjuvanec ni predstavljen zgolj kot pravni odličnik evropskega formata, temveč kot avtoritativen intelektualec, ki motri zadeve tudi s »filozofskega, antropološkega, sociološkega – in celo pesniškega zornega kota«. In res – to, s čimer postrežeta mojster in njegov pomočnik, je malce intelektualno popopran kulturniški tutti frutti, ki prej vzbuja vtis parodije kot resnega pisanja. Toda žal ni tako: če bi prvi hip še pomislili, da beremo duhovito travestijo neinteligentnega, brutalnega ideološkega diskurza, postane zelo kmalu jasno, da je pred nami njegova slogovna variacija. Glavni vir navdiha mojstrovih razmišljanj sta SZDL-jevska latovščina Petra Kovačiča Peršina in histerični intelektualizem Vesne Vuk Godina; avtorja torej, katerih pisanje se zaradi neverjetnega selekcioniranja zgodovinskih dejstev in zaradi njihove še bolj neverjetne interpretacije približuje karikaturi družbenokritičnega diskurza. Kovačič ima slovenstvo nedvomno rad, pri Vuk Godini je težko odkriti kakšne sledi te ljubezni, iz besed obeh pa veje zagrenjen moralizem in negativizem do vsega, kar se je zgodilo po propadu socialistične družbene ureditve.

Avtorja intervjuja nista zagrenjena, temveč vzvišena: saj sta vendarle oba svetovljana, eden po položaju, drugi pa po mentaliteti: eden je predstavnik, drugi pa občudovalec postmoderne zahodne haute culture. Ki utripa v ritmu aktivizma tipa Naomi Klein. Zato zanju seveda ni Finkielkratuovih pomislekov, ni razmišljanj Rémija Bragueja ne analiz Leszeka Kołakowskega; predvsem pa zanju ni resničnosti. Vse to je precej v duhu časa, v duhu dominantnih tokov zahodne kulture. In je zato tako preprosto in privlačno. Kaj že pomeni beseda »snob«? V SSKJ opredeljuje tistega, ki si prizadeva s poznavanjem umetniških (filozofskih) del ali kulturnih dogodkov vzbujati pozornost. Izvira pa iz latinske fraze sine nobilitate: pomeni torej neplemenito, nepristno početje. Plemenitost namreč obvezuje, kot pravi star francoski pregovor: intelektualca obvezuje predvsem k resnicoljubnosti. Zdi se mi, da bi težko našli oznako, ki bi se bolje prilegala slogu tega našega intervjuja.

Kako pa to, da zagrenjenost in intelektualni snobizem ne vodita piscev v različne smeri? Zato, ker ima magnetno moč nad njimi sovražno razpoloženje do slovenske demokratične kulture. Če se ob nerodnem žongliranju s Camusom, Huxleyjem, Maritainom in zen budizmom še nasmehnemo; če se zdijo predojdipalne uganke in vpliv DDT-ja na moralno krizo še kar domiselne spekulacije, pa je z igrivim intelektualnim šarmom konec, ko se spustimo na zgodovinska tla. Pljuvanje po Pučniku je čisto razumljivo in stvarno; je povsem »na liniji« postsocialistične revizije slovenske poosamosvojitvene zgodovine.

Več lahko preberete v prilogi Družine Slovenski čas.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

B. Senegačnik, Slovenski čas: Dol dol - Časnik

Sorodni prispevki: I. Kršinar, Reporter: Proračunski denar vladi prijaznim medijem Bo klientelistične odločitve medijskega sklada ministrstva za kulturo (na sliki Jankovićev minister Uroš Grilc in direktorica urada za medije Ženja Leiler) vzela pod drobnogled protikorupcijska... M. Miklavčič, Zarečeno: Išče se ”Tina Maze” v slovenski kulturi […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22734 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22683 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22807 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21902 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21814 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21785 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

B. Senegačnik, Slovenski čas: Dol dol