A. Naglič, Slovenski čas: Dragi socializem
Spletni Časnik

Četrtek, 30. Julij 2015 ob 09:09

V evropskih državah, ki se soočajo s stagnacijo ali celo nazadovanjem ekonomije, socializem postaja iz dneva v dan bolj opevana politična tema. Nekateri v njem vidijo mesijanskega spodbujevalca gospodarske rasti, zlasti z obsežnejšim zadolževanjem države in trošenjem izposojenega denarja. Drugi od socializma pričakujejo robustno zavarovanje in ohranitev obstoječih socialnih pravic ter kakovosti življenja. Za tretje pa je socializem zanesljiva pot k ozdravitvi vrednostno strte družbe, ki trpi za pomanjkanjem solidarnosti in človekoljubne skrbi za bližnjega.

Zgodovinska dediščina evropskega kulturnega prostora

Pravzaprav so prvine socializma v Evropi navzoče že od konca druge svetovne vojne. Očitno razvidne so predvsem v socialnem tržnem gospodarstvu, ki ga je večina evropskih držav uporabila za povojno obnovo svojega uničenega gospodarstva. Realno gledano Marshallovega plana in drugih obsežnih mednarodnih načrtov za ekonomsko okrevanje Evrope ni bilo mogoče uresničiti brez okrepljenega kriznega državnega intervencionizma »kejnezijanskega« tipa ter skrbnega centraliziranega nadzora.

Vendar ima naklonjenost Evropejcev socializmu še globlje korenine. Univerze v Evropi in družbenokritični intelektualci so bili naklonjeni marksizmu in podobnim levičarskim idejam že v času med prvo in drugo svetovno vojno. Sam izbruh vojne je bil zanje povsem naravna in pričakovana faza razvoja »imperialističnega« kapitalizma v njegovi neizogibni usodi propada. Ob tem ni mogoče spregledati, da je nagnjenost h korporativizmu, ki je tako očitno značilna za socializem, bila navzoča že v cehovstvu evropskih srednjeveških mest. Cehi naj bi bili sicer utelešenje krščanske ljubezni do bližnjega na področju opravljanja vsakdanjega dela. Vendar sta bila njihova stranska učinka tudi monopolizacija obrti in omejitev osebnih svoboščin posameznika, česar se srednjeveški škofje niso zadrževali nasloviti in ostro kritizirati.

Uvedba socialno-tržnega gospodarstva v Evropi je bila inovativni poskus združitve ideje svobodnega trga in korporativizma. Prvo so promovirale ZDA, ki so po drugi svetovni vojni evropski družbi priskočile na pomoč z izdatno finančno pomočjo. Drugi pa je bil, kot rečeno, zgodovinska dediščina kulturnega prostora Evrope in oblika učinkovitega odpravljanja grozljivih materialnih in moralnih posledic druge svetovne vojne. Evropske države so tako okrevale z mešanico zasebne in državne lastnine. Zgradile so okrepljeno socialno državo, ki je prevzela skrb za zdravstvo, šolstvo, kulturo in socialno varnost za primer brezposelnosti ter starosti. Odločile so se za delavsko sooupravljanje podjetij in uveljavitev kolektivnih pravic delovnega prava. Vzpostavile so močan vpliv države in njenega uradništva na gospodarstvo. Takšno socialno-tržno gospodarstvo je bilo deležno široke podpore tako krščanskodemokratskih kot tudi socialdemokratskih sredinskih političnih strank.

Model z vtkanimi napakami

Kot kažeta teoretični razmislek in praktične izkušnje, pa so v socializem vtkane nekatere napake, zaradi katerih bo to vedno in povsod neuspešen ekonomski model. Močno dejavna socialna država zmanjšuje motivacijo za sprejemanje podjetniške pobude in prevzemanje tveganj, kar je gonilo za ustvarjanje dobrin in blagostanja. Ljudje se zanašajo na državo, da bo ustvarila delovna mesta in zagotovila plače ter pokojnine. Takšna socialna država niti ne spodbuja rodnosti, ker otroci ne predstavljajo enega izmed socialnih zavarovanj delovno aktivne populacije za starost. Socializem, zlasti demokratičen, ne vsebuje mehanizma za vzdrževanje dolgoročno vzdržnega obsega socialnih pravic. Demokratične politične stranke in javnost niti v času ekonomske krize niso sposobne ukiniti ali se odpovedati bonitetam in ugodnostim, ki so bile podeljene kot posledica politične demokracije (volilnih obljub in strankarske trgovine) ali delavske participacije (kolektivnih pogodb in stavk). Mešanica zasebne in državne lastnine povzroča, da so najbolj lukrativni in stabilni tisti posli, ki se sklepajo z državo oziroma državnimi podjetji. Politike in državne uradnike to izpostavlja tveganju korupcije, med zasebniki pa otežuje pravično konkurenco.

Ob tem je že na prvi pogled jasno, da niti državno zadolževanje in trošenje javnih sredstev dolgoročno ne more uspešno odpraviti krize gospodarstva, v katerem je navzoča izdatna količina prvin socializma. Ugodnost pogojev zadolževanja in investicijska narava trošenja ne vpliva bistveno na to kruto resnico.

»Nestvarna družbena ureditev«

Potemtakem ne preseneča, da so bili krščanski avtorji do socializma kritični že vse od njegovega nastanka v 19. stoletju. Španski duhovnik Jaime Balnes ga je označil za nestvarno družbeno ureditev in opozoril, da ne more narediti novega oziroma boljšega človeka. Socializmu je očital materialistično ideološkost, ki človeka ponižuje na raven rastline ali kvečjemu živali in mu odreka svobodno voljo.

Več lahko preberete na strani priloge Družine Slovenski čas.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

A. Naglič, Slovenski čas: Dragi socializem - Časnik

Sorodni prispevki: M. Miklavčič, blog: Solidarnosti Katastrofalne poplave, ki so prizadele Balkan, najmočneje pa Srbijo ter Bosno in Hercegovino, so sprožile val solidarnosti tudi v Sloveniji. Pomoč za ljudi v stiski,... A. Ihan, PlanetSiol: To je še vedno Jugoslavija Vzgojeni smo bili v državi, ki […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22424 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22375 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22487 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21604 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21521 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21489 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

A. Naglič, Slovenski čas: Dragi socializem