Slovenija je na lestvici ekonomske svobode instituta Fraser, ki jo tokrat objavlja Visio institut v sodelovanju z Mrežo ekonomske svobode, letos med 157. državami zasedla 111. mesto, ki si ga deli s Kitajsko in Nigerijo. To je šest mest slabše kot lani. Najbolje so se znova odrezali Hongkong, Singapur in Nova Zelandija.
Poročilo vključuje 42 kazalnikov, združenih v obseg (para)države, pravni sistem in varovanje lastninskih pravic, trdnost valute, svoboda mednarodne trgovin in predpisi oz. regulativa. Slovenija se je najslabše (147. mesto) odrezala glede obsega državnega aparata, regulative (141. mesto), bolje pa ji je šlo pri svobodi mednarodne trgovine (78. mesto), trdnosti valute (77. mesto) in pri pravnem sistemu (55. mesto).
Število držav na lestvici se spreminja, na lestvici za lani jih je bilo denimo 152. Slovenija, za katero so preučevali podatke in stanje v letu 2013, je tokrat prejela oceno 6,44 od 10 možnih točk, prav toliko sta jih prejeli Kitajska in Nigerija. Neposredno pred njo so se uvrstile Bolivija, Maroko, Vietnam, neposredno za njo pa Indija, Azerbajdžan, Brazilija, Kamerun in Egipt.
Slovenija je bila znova najslabše uvrščena država EU in med državami nekdanje Jugoslavije. V Evropi se je slabše uvrstila le Ukrajina, ki zaseda 124. mesto, je razvidno iz lestvice, ki jo je objavil institut ekonomskih in strateških raziskav Visio, nekdaj delujoč pod okriljem društva Svetilnik, ki je doslej objavljal to lestvico.
Poročilo sicer meri stopnjo, do katere javne politike in institucije države podpirajo ekonomsko svobodo. Največjo na svetu imajo že nekaj let prebivalci Hongkonga (8,97 točke). Sledijo Singapur, Nova Zelandija, Švica, Združeni arabski emirati, Mauritius in Jordanija. Med državami EU so se najbolje odrezale Irska (8. mesto), Velika Britanija in Finska.
Več lahko preberete na iusinfo.si.
_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.