Pavle Rak: zavzemanje za mir srca
V sredo, 28. oktobra 2015 ob 19. uri, v Rotundi blaženega Elija (Dijaška ulica, Koper). Gost večera bo Pavle Rak, filozof, pisatelj, popotnik, mislec … Pavle Rak se je rodil leta 1950 v Zemunu. Njegova mama je Slovenka, njegov oče pa je sin Slovenca in pravoslavne Bosanke. Pavle je odraščal v Srbiji, a je redno obiskoval sorodnike v Sloveniji, zato se je naučil slovenščine. V Beogradu je študiral filozofijo. Preživljal se je s prevajanjem slovenske literature v srbščino. V osemdesetih letih se je preselil v Pariz in se tam srečal s pravoslavnim krščanstvom. Leta 1990 je odšel na sveto goro Atos, vendar se za meništvo ni odločil.
Teme pogovora:
Osebne izkušnje duhovnega potovanja: od levičarja in anarhista, do srečanja z molitvijo, askezo in menihi na sveti gori Atos… Kako iskati svobodo? V čem je smisel življenja? Kako se soočati z osebnimi krizami? Kaj je potrebno za celovito osebno rast?
Razlike, podobnosti in prepletanja med različnimi kulturami, religijami in duhovnostmi? Kaj o tem lahko reče filozofija?
Po katerem kriteriju sprejemati to, kar je dobro in lepo, da ne postanemo shizofreni in nenasitni potrošniki na duhovnem področju? Kristus lahko razsvetli naš razum?
Je možno živeti meniško življenje v sodobnem mestu? Kakšne občutke doživlja človek, ko se poda iz vsakdana svete gore Atos v vsakdan velikih sodobnih mest?
Med Beogradom in Ljubljano: se še znamo čuditi in smo sposobni vizij? Bi lahko prostor nekdanje Jugoslavije postal »srce Evrope«? Katere so ovire? Kako ohraniti lastno identiteto, a se izogniti nacionalizmu, verski nestrpnosti, samozadostnosti in napuhu?
______________
Srečanje pod lipami: Stanislav Zore
Kulturni center Lojze Bratuž in Krožek za družbena vprašanja Anton Gregorčič vabita na novo Srečanje pod lipami. Gost večera bo ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore. Frančiškan,ki je v noviciat vstopil v Novi Gorici, bil rektor bazilik na Brezjah ter na Sveti Gori, provincial Slovenske frančiškanske province in pred enim letom postal ljubljanski nadškof. Spregovoril bo o slovenski Cerkvi in vernosti ter o sinodi o družini.
Večer bosta vodila zakonca Katja Tomsič in Ivo Cotič. Dogodek bo v četrtek, 29. oktobra 2015, v komorni dvorani Kulturnega centra Lojze Bratuž, drev. XX Settembre 85 v Gorici s pričetkom ob 20. uri.
______________
Dogodki KD Sotočje
Kulturno društvo Sotočje in Župnija Radovljica vabita na sledeča dogodka v Slomškovo dvorano župnišča v Radovljici:
V petek 30. oktobra ob 18:30 bosta Marjana in Janez Zaletel imela predavanje z naslovom: V Assisi s kolesom in romarskim namenom.
______________
Spominska maša v Kamniški Bistrici
Spominska maša za vse žrtve vojne in revolucionarnega nasilja na Kamniškem bo v soboto, 31. oktobra 2015, ob 14. 30h v kapeli v Parku spomina in opomina Kamniška Bistric ana Kopiščih.
Somaševanje duhovnikov kamniške dekanije bo vodil akademik dr. Janez Juhant.
Po maši bo zbrane nagovorila upokojena profesorica kamniške gimnazije Tina Romšak.
Društvo Demos na Kamniškem
______________
Novo upanje po splavu in razstava Ti, ki si življenje samo
Vabljeni na uradno predstavitev knjige Novo upanje po splavu, ki bo skupaj z otvoritvijo razstave “Ti, ki si življenje samo” v torek 3. 11. 2015 v galeriji Družina v Ljubljani s pričetkom ob 19. uri.
Večer bo potekal po sledečem programu:
– Uvodni pozdrav
– Predstavitev razlogov za nastanek knjige: Katarina Nzobandora, Zavod ŽIV!M
– Predstavitev knjige:
- dr. Marjan Turnšek, upokojeni mariborski nadškof
- Polonca Sokol, Iskreni.net
- Jani Jeriček, terapevt, Zavod ŽIV!M
– Predstavitev razstave: Agata Hren, avtorica fotografij
Patristični večeri na Viču
Rdeča nit letošnjih srečanj bo Božje usmiljenje, ki mu bo posvečeno bližnje izredno sveto leto. Na vsakem večeru se bomo srečali z enim od cerkvenih očetov in pod vodstvom br. Mirana Špeliča OFM skupaj prebrali in premislili krajše besedilo na temo usmiljenja. Srečanja bodo enkrat mesečno v Dvorani Antonovega doma na Viču v Ljubljani:
– sreda 11. 11. 2015 ob 18.45
– torek 15. 12. 2015 ob 18.45
________________
Konferenca SLOVENSKI MOŽGANI krožijo prek meja
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu in Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani organizirata 17. novembra 2015 v prostorih Filozofske fakultete konferenco SLOVENSKI MOŽGANI krožijo prek meja.
Cilj in namen konference je predstavitev slovenskih raziskovalnih ustanov, ki delujejo zunaj Republike Slovenije – razen nekaterih izjem so slednje namreč v veliki meri že v nekoliko širši slovenski strokovni javnosti nepoznane.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu si prizadeva za krepitev sodelovanja med slovenskimi raziskovalci, znanstveniki, profesorji ali tudi študenti, ki delujejo »znotraj« in zunaj meja Slovenije. Tovrstno znanstveno-raziskovalno sodelovanje namreč lahko bistveno pripomore tako k ohranjanju vezi z matično domovino in s tem k ohranjanju slovenske identitete med najvišje izobraženimi rojaki zunaj meja Slovenje, kot tudi h krepitvi tako imenovanega »kroženja možganov« kot alternativi vse večjemu izseljevanju najuspešnejših mladih, oziroma »begu možganov«.
Več informacij na povezavi.
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.