Lideri tabele na jednu noć: Sarajevo na Koševu nadigralo Slobodu

Sarajevo je ovom pobjedom stiglo lidera Željezničar, sada sarajevski rivali imaju po 56 bodova, s tim da Plavi sutra igraju svoj meč sa Zrinjskim. Sloboda je ostala na 40 osvojenih bodova.

U prvom susretu 7. kola Lige za prvaka Sarajevo je na stadionu Asim Ferhatović Hase savladalo Slobodu sa minimalnih 1:0.

Oko 3.500 gledaoca vidjelo je jednu uzbudljivu fudbalsku predstavu jer su obje ekipe igrale veoma otvoreno, a opći dojam je da su izabranici Mehmeda Janjoša na kraju zasluženo upisali tri boda.

Utakmica za domaće nije mogla početi bolje, 20-ak sekundi nakon što je lopta krenula s centra lopta je završila u mreži gostiju. Haris Duljević je majstorski proigrao Nermina Crnkića koji poslije oklijevanja matira Azira Muminovića.

Tuzlanski ”crveno-crni” su do izjednačenja mogli doći u 7. minuti, proigravanje domaće odbrane nije iskoristio Asim Zec. Ofanzivac gostiju je nakon greške Almira Bekića prošao golmana Bojana Pavlovića, čist gol je spasio Saša Novaković.

Sredinom poluvremena umalo tragedija na sjevernoj trbini gdje je eksplodirao topovski udar, jedan od navijača Sarajeva je povrijeđen te je kolima hitne pomoći prevezen do bolnice.

U 30. minuti dobar pokušaj Duljevića iz slobodnog udarca sa 30-ak metara, ali je Muminović bio siguran.

Prvo koškanje na terenu se desilo u 33. minuti, iako je u gužvi učestvovalno nekoliko igrača iz obje ekipe, epilog svega bio je žuti karton Aleksandru Subiću koji je spriječio Advana Kadušića da izvede aut.

Četiri minute kasnije opasna situacija pred golom Pavlovića. Ismar Hairlahović je uputio dobar centaršut sa lijeve strane, ali se Zec i Vladimir Grahovac nisu snašli pa je ostalo 1:0.

Sudijska nadoknada donijela je izbuđenje pred golom Slobode, prvo je Alen Hebibović iz izgledne situacije šutirao pravo u Muminovića koji je boksovao loptu, u nastavku akcije pao je Mersudin Ahmetović, a sudija Dragan Petrović mu je dao žuti karton zbog simuliranja.

Drugo poluvrijeme je počelo šansama za momke u bordo dresovima. Igrala se 48. minuta kada se Saša Novaković se našao u izglednoj situaciji, ali je šutirao visoko preko gola. Minut kasnije Duljević pokušava sa 25 metara, ali Muminović vadi loptu ispod prečke.

U 51. minuti uzvraća Sloboda, poslije flipera lopta je došla do Hairlahovića koji se namjestio na desnu nogu, šutirao, ali je lopta prohujala pored lijeve stative Pavlovića. Četiri minute kasnije fortuna je bila na strani domaćina nakon što je Ismar Tandir pogodio stativu, da bi nakon toga udarac Hairalahovića odbranio domaći golman.

Vrlo sadržajni početak drugog poluvremena u 60. minuti je donio novu šansu, grešku rezerviste Elvisa Sarića nije iskoristio Zec. Na drugoj strani sam je pred Muminovića izašao Crnkić, umjesto da uposli Ahmetovića, šutirao je u pravovremeno istrčanog golmana gostiju.

U 70. minuti scena koja je zabrinula sve u Bordo taboru, zbog povrede je igru napustio Duljević, a u igru je ušao oporavljeni Samir Radovac. Nedugo nakon izmjene Sloboda je zaprijedila preko Zeca, ali rezultat se nije mijenjao.

Hebibović je u 76. minuti digao domaću publiku na noge, ali ne zbog pogotka već zbog velikog promašaja nakon što ga je lijepo uposlio Ahmetović. Krilni igrač Sarajeva je sa 10-ak metara iako neometan šutirao pored gola.

Do kraja susreta nije bilo promjena te je ostalo 1:0 iako je u sudijskoj nadoknadi Ahmetović promašio praktično prazan gol.