Nagovor predsednika SLS Janeza Podobnika na letošnjem taboru
SLS Slovenska ljudska stranka

Sobota, 9. September 2006 ob 22:00

Kdo pravi, da smo mala stranka! Ponovno smo se množično srečali na našem tradicionalnem taboru. Izkoristili smo to priložnost in s tem danes, na tem mestu, vsak od vas predstavlja košček podobe SLS, ki jo gleda vsa Slovenija. Navzven kažemo svojo množičnost, ki jo po dobro obiskanih javnih tribunah na predtaborskih okroglih mizah, zaključujemo z današnjo množico. In navzven kažemo izredno dobro razpoloženje, ki nas preveva. Danes pa je še bolj pomembno, kaj kažemo navznoter – drug drugemu. Smo izraz notranje enotnosti, izraz zvestobe stranki, smo izraz pripravljenosti za sodelovanje in izraz solidarnosti našim kandidatkam in kandidatom, ki se jeseni potegujejo za zaupanje volivcev. Niste sami! Mi vsi vam hočemo pomagati!

Ko nas je toliko skupaj, z nalezljivo pozitivno miselnostjo je prav, da kot v časih zgodovinskih taborov slišimo tudi » politični » govor, v katerem bodo izpostavljena posamezna vprašanja, ki so aktualna in na katere ima Slovenska ljudska stranka jasna stališča.
Za kaj se zavzemamo! Čutim, skupaj z vami, da je prav , da se najprej dotaknem slovenskega podeželja, njegove sedanjosti in prihodnosti. Paradoksalno, toda resnično je, da vse od ustanovitve Slovenske kmečke zveze, predhodnice SLS v vseh teh letih SLS ostaja osamljena in nerazumljena v zavzemanju za obdelano in poseljeno slovensko podeželje. Kot predsednik stranke in kot minister za okolje in prostor sem trdno prepričan, da je vprašanje vitalnosti slovenskega podeželja neposredno povezano z vitalnostjo slovenskega naroda. Negativni demografski trendi, zaskrbljujoči procesi zaraščanja nekdaj dobro obdelane krajine, razvojna zaostalost marsikaterih predelov Slovenije predstavljajo resno strateško politično vprašanje – kako naprej! Za naš krog, krog SLS velja, da nočemo biti prinašalci slabih novic, pač pa, da se hočemo s problemi soočiti, poiskati rešitve in jih tudi dosledno zagovarjati.In ko gre za področje kmetijstva, za položaj kmeta so mnogi pomen naših prizadevanj dojeli šele sedaj, ko ne vodimo več kmetijskega resorja, ki ga je v tej vladi prevzela največja vladna stranka. Zagotavljam, da bomo kljub temu v prizadevanjih za dobrobit kmeta, kmetijstva, živilsko-predelovalne industrije in podeželja nasploh nadaljevali. Čeprav se je naš vpliv zmanjšal,še posebej zaradi nerazumnega pogroma nad kadri iz kroga SLS, bomo naredili vse, kar je v naši moči, da nova davčna zakonodaja ne bo dodatno obremenila, pač pa razbremenila ta del slovenske produkcije. V SLS smo prepričani, da bi bila usodna napaka za prihodnost slovenskega kmetijstva in tudi obdelanega podeželja, če bo nova davčna politika v davčno osnovo vključila ukrepe skupne kmetijske politike in državne pomoči. Takemu predlogu bomo nasprotovali. In da sem povsem jasen; ponosen sem, da so kmetje in ljudje s podeželja zvesta volilna baza naše stranke. In vemo, zakaj je tako_ ker smo se, se in se bomo borili za spoštovanje kmetovega dela ( kot spoštujemo vsako drugo delo in tistega, ki dela), za ohranitev in utrditev družinskih kmetij in za razvoj podeželja.

SLS je vztrajala in vsaj zaenkrat tudi uspela v prizadevanjih, da večinski ali vsaj kontrolni deleži v najpomembnejših slovenskih gospodarskih panogah in podjetjih ostanejo v slovenski lasti. Ni bilo preprosto. Gre za velik političen uspeh SLS in zvestobo stoletnim prizadevanjem zgodovinske SLS. Smo za odprtost za tuje investicije, a vzvode moramo obdržati v svojih rokah, saj imamo v neposredni bližini, v sosednjih državah preveč negativnih primerov, da bi drugače razmišljali.

V političnih debatah, še posebej pa pri ljudeh so spremembe davčnih zakonov vedno deležne velike pozornosti. SLS je argumentirano nasprotovala enotni davčni stopnji in je bila pri tem uspešna. Kot vladna stranka pa podpiramo vse spremembe, ki poenostavljajo davčne postopke, še posebej postopek pri napovedi dohodnine; podpiramo tudi vse nove rešitve, ki bodo povečali konkurenčnost našega gospodarstva. Pri tem pa smo bili prepričani, da enotna davčna stopnja ne bi bil korak v pravo smer, saj bi prizadela socialno ogrožene in pomenila tudi prekinitev sodelovanja socialnih partnerjev.

Glede nekaterih odprtih vprašanj glede državne meje med Slovenijo in Hrvaško pa postavljam retorično vprašanje : »Katera druga stranka v Sloveniji tako dosledno zagovarja pravično mejo z Republiko Hrvaško kot to velja za nas, za Slovensko ljudsko stranko! SLS bo vztrajala, da Piranski zaliv ostane slovenski, da ohranimo teritorialno prost dostop na odprto morje; ter da ostane ozemlje na levi strani Mure pri Hotizi slovensko, kot je bilo do osamosvojitve.

Za SLS se odnos do slovenske kulture in kulturnega prostora ne sme končati na državnih mejah. Tesno sodelovanje, še posebej s Slovenci v zamejstvu, pa tudi izseljenstvu in zdomstvu ostaja pomembna zaveza vseh odgovornih ustanov slovenske države. Tu samo jasno ponavljam, da SLS odločno podpira Slovence v Avstriji in Italiji v borbi za pravice, ki jim pripadajo.

Kako delujemo? SLS deluje na principu združevanja in povezovanja; ne pa ločevanja. Imamo izkušnje sodelovanja v različnih vladnih ekipah, imamo izkušnjo vodenja občin – zato smo razvili pravo držo odgovornega vladanja, kjer je interes državljanov na prvem mestu. Ob praznovanju 15-letnice samostojne Slovenije je domača in mednarodna javnost ocenjevala, da smo kot država bili uspešni, tudi v globalnem smislu. Imamo torej izkušnje pri vodenju države . In smo tudi zaslužni za tak uspeh.
Nenazadnje, smo stranka z najdaljšim vladnim stažem. Zmožni pa smo tudi samokritike. Poleg zaslug za stabilno in uspešno delovanje državnih institucij prevzemamo tudi del odgovornosti za nekatere napake, ki jih je slovenska država naredila od osamosvojitve do danes. Take samokritike pa pogrešamo pri nekaterih drugih pomembnih akterjih v slovenski politiki. V reku, da »kdor dela, tudi greši« ni iskanje opravičil, pač pa jasna spodbuda za še bolj zavzeto, dosledno , tudi programsko poglobljeno delovanje na različnih področjih. Tak pristop je po našem prepričanju pravi za bližnjo in nekoliko oddaljeno politično prihodnost, kajti aktualna vlada, v kateri SLS dobro vodi tri resorje, si je zastavila razvojne projekte, ki presegajo zgolj en mandat, zato smo v SLS prepričani, da morajo stranke te koalicije ostati zavezniki tudi po naslednjih parlamentarnih volitvah.


Infrastrukturna podhranjenost Slovenije ob osamosvojitvi je bila kritična, zato je prav, da v SLS preko ministrstva za promet, ki ga vodi poleg izgradnje avtocest dosledno zagovarjamo program obnove državnih cest, ki so pogoj za uresničevanje skladnega regionalnega razvoja.Vse nas čaka velik zalogaj obnove železnic. V politiki ni nič samoumevnega. Zato ponovno izpostavljam, da že dejstvo, da v sedanji vladi sploh obstaja resor za lokalno samoupravo in regionalno politiko predstavlja uspeh in konkreten rezultat sodelovanja SLS v vladni koaliciji. Ob doslednem delu našega ministra in ekipe pa se občutno izboljšuje tudi finančni položaj slovenskih občin. Znano je, da znajo občine iz 1 SIT državnega denarja ustvariti 3 SIT; kar še posebej velja za uspešne župane iz vrst SLS. Zato bomo vztrajali v prizadevanjih za nadaljno finančno in statusno krepitev občin. Take dinamike investicij na področju komunalne infrastrukture, kot smo ji priča sedaj, Slovenija še ni doživljala. Številne slovenske občine so ob dobrem sodelovanju z državo ali med seboj koristile in še koristijo veliko evropskega denarja.

Ohraniti Slovenijo kot lepo deželo, pomeni tudi podporo različnim praksam in programom izrabe obnovljivih virov energije_ biomase, hidroelektrarn,bioplina, sončna in vetrna energija…pomeni pa tudi podporo naravnim parkom, biokmetovanju, sonaravnem urejanju vodotokov.

In zato so tako pomembne letošnje lokalne volitve. Koncept občin je slovenska zgodba o uspehu – gospodarskem , infrastrukturnem, kulturnem… Slovenci smo občine vzeli za svoje. Ljudje imajo dober spomin in zaupajo tistim, ki so njihovo zaupanje že upravičili v preteklosti, zato smo lahko optimisti na letošnjih lokalnih volitvah. Ljudje čutijo, da je dobro za njihovo občino, če je pri njih SLS močna in da je še posebej dobro, če jo vodi župan ali županja iz kroga SLS. Lahko samozavestno rečemo : »Za dobrim konjem se praši« Ko oblikujete in potrjujete liste kandidatov, vključite na liste vse potenciale SLS. Izkušnje starejših in obetavnost mladih. In ne pozabite na našo izkušnjo, da smo uspeli, kadar smo stopili skupaj.
Spoštovani poslanci SLS, kolega ministra, državni svetniki s predsednikom DS, še posebej dragi župani in županje, ki ste aktivni v Klubu županov SLS, spoštovani člani in članice občinskih svetov, predsedniki občinskih odborov, vodje volilnih štabov, članice in člani SLS, glasni in tihi podporniki in simpatizerji naše skupne hiše, ki se imenuje SLS; spoštujem in cenim Vaše delo in se vam zanj zahvaljujem. Vabim Vas, da skupaj nagovorimo Slovenijo, v vseh slovenskih občinah, malih in velikih, mestnih in podeželskih, da je vredno podpreti liste kandidatov SLS in kandidate in kandidatke za župane iz kroga SLS.

V tem prepričanju vas vabim, da bo vsak od vas v svojem okolju, v svojem kraju, v naslednjih dneh in tednih aktivno sooblikoval našo kampanjo, aktivno podprl naše kandidate, ter pomagal po svojih najboljših močeh za uspeh Slovenske ljudske stranke.

Naj zaključim z našim sloganom za letošnje lokalne volitve : »ZAUPAJMO IZKUŠNJAM SLS ZA NAŠE SKUPNO DOBRO!«

Srečno Slovenija, srečno slovenske občine, srečno SLS!

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1320 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2257 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1701 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1600 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2557 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2049 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

Nagovor predsednika SLS Janeza Podobnika na letošnjem taboru