Ljubljana, 9. februar 2016 – V SLS opozarjamo, da so stalne menjave v nadzornih svetih in upravah največjih družb v državni lasti brez objektivnega razloga, ob vsaki menjavi oblasti, slabe za poslovanje teh podjetij. Take menjave zagotavljajo nadzorne svete in uprave, ki so politično kompatibilni s trenutno vladno garnituro, nikakor pa ne strokovno usposobljeni in kompetentni. Kadri brez strokovnih kompetenc in izkušenj na področjih, ki naj bi jih vodili, imajo za rezultat povprečno ničelno donosnost državnih podjetij. Če bomo s takšno prakso nadaljevali, bomo ponovno priča stari zgodbi_ prilivi v državni proračun bodo prenizki, denarja za javni sektor bo premalo in znova bo potrebno zadolževanje, ki ga bomo morali pokriti slovenski davkoplačevalci.
Zasebna podjetja, tudi banke, delujejo na prostem trgu, zato morajo za ohranjanje konkurenčnosti iskati najboljše možne rešitve tudi pri zaposlovanju sodelavcev. V uspešnih podjetjih se sodelavcev ne išče z javnimi razpisi, ampak se jih izbira glede na priporočila in reference. Tak način iskanja nadzornikov in uprav je v tujini običajen. Z ustreznimi kadri in uporabo sodobnih pristopov upravljanja bi lahko povečali donosnost naših državnih podjetij in bank, s tem povečali prilive v proračun, znižali davke in prispevke podjetij in državljanov ter trajnostno zagotavljali obstoječa ter odpirali nova delovna mesta.
V SLS smo že večkrat opozorili, da sedanji način iskanja kandidatov za nadzorne svete in uprave strateških državnih podjetij z javnim razpisom ne zagotavlja kandidatov s potrebnim znanjem, sposobnostmi, povezavami in ugledom za tako odgovorno nalogo. Za strateška podjetja in podjetja na borzi v neposredni in posredni lasti države, bi bilo treba preiti iz iskanja kandidatov z javnim razpisom k običajnemu iskanju kandidatov s povabilom v širšem evropskem prostoru. Imenovanje neizkušenega in od politike odvisnega nadzornega sveta ter uprave SDH potrjuje, da je naša skrb upravičena! Kadriranje predsednika uprave iz kabineta predsednika Vlade RS pa to potrditev še podkrepijo.
Na spornost kadriranja članov nadzornega sveta NLB s strani SDH opozarjata tako Banka Slovenije kot Evropska centralna banka. »Kadriranje neodvisnih vodilnih z mednarodnimi izkušnjami«, je bila očitno le še ena od predvolilnih prevar sedanjega premierja Cerarja in Stranke modernega centra. Po DUTB in SDH je interesnim skupinam uspel tudi prevzem NLB. Vsa prizadevanja strokovne javnosti po profesionalnem kadrovskem pristopu so se znova izkazala za farso.
V izogib novi bančni luknji, ki bi jo morali zopet pokrivati slovenski davkoplačevalci, naj bodo v nadzorni svet NLB imenovani neodvisni člani z več desetletnimi mednarodnimi izkušnjami na vodilnih mestih v bančništvu, v večini bančniki, tako kot je to običajno v uspešnih bankah v EU.