Kako bo otroku ime?
Verjetno vsi starši veliko misli posvetimo temu, kako bo našemu otroku ime.
Eni izbirajo predvsem moderna imena, sodobna.
Eni gledajo predvsem, da so kratka, posebna, unikatna.
Da lepo zvenijo. Da imajo oz. nimajo določenih glasov, npr. črke r ali šumnikov.
Da so mednarodna ... da ko gre otrok po svetu, je njegovo ime povsod domače.
Da nihče nima takega. Nekaterim je pomemben zapis, da ni čisto običajen.
Nekaterim je pomemben pomen imena.
Nekateri izberejo otroku ime šele po rojstvu - da vidijo, katero ime mu "pristaja".
Eni gledajo na to, kdo bo otrokov godovni zavetnik (svetnik). Da mu bo vzor, zgled.
Včasih so - vsaj v našem okolju - zelo gledali na to, da je otrok godoval kmalu po rojstvu. Nemalokdo je dobil ime svetnika, ki je bil tisti dan ali v res bližnji prihodnosti v koledarju.
Marsikdo je dal ime po starših, starih starših, drugih sorodnikih.
Ponekod so dali isto ime drugemu otroku, če je eden s tem imenom že umrl ... ponekod so se pa tega zelo izogibali.
Tako kot nekateri dajejo ime po svetniku, dajejo drugi po drugačnih vzornikih, igralcih, športnikih in podobno. Celo po reklamah. Vsaj tako mi je rekla ena deklica, da je dobila ime po "reklami za neko kremo".
Meni se zdi zelo zanimivo to, kako ljudje izbirajo! Rada se spominjam tudi izbiranj imen svojih, najinih otrok ... Na kaj vse sva mislila. Koliko tudi prebrala!
Včasih pomislim, da morda z imenom otroka na nek način določimo ... Včasih namreč imamo ob kom občutek, da ima res pravo, primerno ime - in da je mogoče tak tudi zaradi imena - in ne kljub imenu!
---
Mi pa v zvezi s poimenovanjem otroka nekaj ni všeč!
To, da hočejo nekateri starši spol otroka skriti. Kot da spol nič ne pomeni.
Imela sem sicer nekoč sodelavko, ki je dvakrat rodila in obakrat sta z možem izbrala ime, ki je bilo lahko v enaki obliki za deklico ali za dečka. Taka imena so npr. Vanja, Saša, Ivica ... Bilo je tako, kot da si želi dajanje imena poenostaviti. Da se ne bodo "mučili" z izbiranjem zaman.
V sodobnem času pa večkrat gre za to, da starši poudarijo lastno izvirnost, pa tudi za to, da bi spol otroka skrili, tako dajo nekakšna uniseks imena. Zato dajejo nekateri starši recimo v angleško govorečih okoljih imena naravnih pojavov in podobna, imena pojmov, ki so v angleščini srednjega spola. Taka imena so npr.: Ireland, Paris, Storm, Apple.
Meni se zdi krasno, kadar tudi z imenom otroka samega poudarimo, ne pa, da skrijemo del njega, del, ki je gotovo pomemben, četudi v sodobnem času ponekod ni več mam in očetov, pač pa so le še starši 1 in 2, A ali B ... in morda se tudi ne rodijo več dečki ali deklice, pač pa samo otroci ...
Upam, da imamo v Sloveniji še dečke in deklice, vsaj tako pravi tudi statistika pri nas najbolj priljubljenih imen, tako sta na prvem mestu Luka (že 11 let!) in Lana (že 3 leta!), sledijo pa Nik, Žan, Jakob, Nejc, Žiga, Jan, Aljaž, Jaka, Matic ter Eva, Sara, Nika, Zala, Lara, Ana, Neža, Hana in Julija.
Od tu:
Statistike v Združenih državah Amerike kažejo, da ima 80 odstotkov otrok, ki so se rodili v zadnjih dveh letih, skrajno nenavadna imena, kot so Hanibal, Osama, Ray-Charles, Una, Tuba, Hula, Pula, Whiskey, Airplane ali Birthday.
---
Ameriški sociolog Gabriel Rodriguez pravi, da se je trend modernih imen razširil zaradi individualizacije, ki je značilna za moderno družbo, in pretirane želje staršev, da bi bili izvirni.
---
V Sloveniji je že enajsto leto zapored najpopularnejše ime Luka, Lana pa med dekliškimi imeni kraljuje že tretje leto.
Za Lukom so v Sloveniji najbolj priljubljena imena še Nik, Žan, Jakob, Nejc, Žiga, Jan, Aljaž, Jaka in Matic. Za deklice pa so za Lano popularna še imena Eva, Sara, Nika, Zala, Lara, Ana, Neža, Hana in Julija.
http://www.zurnal24.si/najbolj-modna-imena-clanek-96441
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/89974/tako-nelepa-imena-oz-o-pomenih-imen
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/90417/spol-katerega-spola-vrste-si-bi-bila-pa-ti
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/119865/teorija-spola-lahko-si-fantek-ali-puncka-kar-zelis-
http://www.publishwall.si/solzemlje/post/123951/ko-fantek-izve-da-je-morda-puncka
Oct 05, 2015