Piki z virusom okuženih komarjev Aedes, ki se pojavljajo večinoma v Afriki, zdaj pa so se zelo razširili v Braziliji (širijo se po vsej Ameriki in tudi v Evropo), povzročajo gripi podobno obolenje, mnogi bolniki okužbo prebolijo brez posebnih težav, žal pa so v nevarnosti nosečnice oz. njihovi plodovi. Opažajo, da okužene nosečnice v veliko primerih rodijo otroka s premajhno glavico, t.j. z mikrocefalijo.
Videti je veliko povezavo med okužbo z virusom Zika in mikrocefalijo novorojenčka. V Braziliji opažajo okužbe s tem virusom od oktobra lani, okuženih je milijon in pol ljudi; prej so letno v Braziliji zabeležili približno po 163 primerov mikrocefalije, odkar pa beležijo okužbe z virusom Zika, pa je mikrocefalije ogromno več: 3718 primerov so zabeležili samo od oktobra.
Ampak, ko berem o tem in razmišljam, pravzaprav ugotavljam, da se nekaj ne izide!
Gre za to, da je glavna organogeneza dokončana v prvih treh mesecih, tja do 12. tedna nosečnosti! Potem se organi predvsem še razvijajo, rastejo.
Razvoj ploda: 7-8 teden
Pri desetih tednih: Možgani vašega dojenčka (genija v nastajanju!) proizvajajo naravnost norih 250.000 nevronov – to še ni vse – na minuto!
Spodnja slikca prikazuje razvoj glavice do 56. dne! Kako je glavica že velika!
In ob tem, ko sem slišala o tem, kako je virus Zika nevaren za nosečnice, sem pomislila, da se bo verjetno povečalo število nosečnic, ki bodo želele splaviti otroka. Mogoče bodo tiste, ki morda ne bi želele splaviti, v očeh družbe veljale za neumne, neodgovorne, nezrele ...
V Braziliji je menda že skupina odvetnikov, aktivistov in znanstvenikov poslala prošnjo na vrhovno sodišče, da dovoli okuženim nosečnicam splav. Po drugi strani pa pravijo, da več kot 80 % ljudi bolezen preboli bolezen brez vsakih težav. To pomeni, da bodo morali zelo natančno vse nadzorovati ali pa bo lahko splavila vsaka, ki bo sumila, da je prebolela to okužbo ...
...
Razumljiv je strah pred tem, da bi z (mojim) otrokom ne bilo vse v redu, po drugi strani pa silno malo vemo o tem, kaj je v resnici "samo" dobro. In mnogokrat vidimo v preizkušnjah tudi marsikaj dobrega. Kdo od nas je tisti, ki sme reči, da življenje otroka ni vredno - zaradi tveganja za neko okvaro?
In kdo more reči, da življenje prizadetega otroka ni vredno?
Feb 01, 2016