Članek
Strah pred človekom
Objavljeno Aug 24, 2017

Večkrat se spomnim dogodka iz svojega otroštva:

Nekemu človeku je iz hleva pobegnil teliček. Mi otroci smo bili navdušeni pa smo dirjali za njim vsepovsod, gotovo smo ga s tem še bolj prepodili. Otroci z več domačij smo imeli to za veselico. Tekali smo okrog in se imeli za nadvse koristne (pa še drugega nam tedaj ni bilo treba delati).

Po dolgem času je teličkov gospodar vendar ujel telička ... in potem ga je zelo premlatil. Zelo.

Otroci smo onemeli.Ves smeh in prešernost sta v hipu izpuhtela.

No, ta teliček pravzaprav ni bil teliček, pač pa telička. In odrasla je v kravo. Kot otrok sem bila jaz precej domača pri marsikateri hiši okrog, še bolj pa v hlevih. In tudi v hlev, kjer je bila "doma" ta telička, sem večkrat prišla.

Ko sem bila enkrat v hlevu, je vstopil gospodar in krava, ki je zrasla iz tiste pobegle teličke, se je začela tresti.

Strah se je tako globoko zažrl vanjo.

Podobne izkušnje videvamo pri psih. Znanka mi je pripovedovala, da je njena družina sprejela iz zavetišča nekega psa najdenčka - našli so ga privezanega nekje v gozdu. V njeni družini se je pes lepo udomačil - ampak sčasoma je opazila, da pes "ponori", če zavoha alkohol. Tako se ji je zgodilo na ulici, da je psa komaj zadržala pri sebi, ko je šel mimo pijan človek.

 

Pa ljudje?

Kako je pa z nami in spomini na tepež, brce, poniževanje, zmerjanje in podobno?

Videla sem večkrat, kako kakšen človek burno reagira samo ob omembi nekoga iz njegovega življenja. Kakšno reakcijo lahko sproži spomin na nekega človeka.

Kako to premagati?

Nekoč smo pri nas z otroki gledali nek film, naslova se ne spomnim. Bil pa je namenjen otrokom in gledali smo ga na priporočilo nekega knjižničarja.

Spominjam se samo tega, kako je neka deklica bežala in bežala pred neko pošastjo (zmajem?), ampak kamorkoli je zbežala, jo je tista pošast našla ... skoraj ujela ... Deklica je bežala in bežala. Navsezadnje je pritekla v nek kot vrta, od koder ni bilo čisto nobenega izhoda. Vsa iz sebe se je obrnila z obrazom proti pošasti in zakričala vanj: "Ni te!!!"

In tisti trenutek se je pošast razblinila. Strah je razpadel. Ni ga bilo več.

Na nek način močan film z zanimivim sporočilom, ampak vsaj enega od mojih otrok je bilo filma še dolgo strah. Bil je še tako majhen, da ni razumel, da tiste pošasti potem ni bilo več - takoj, kot je deklica zakričala, da ga ni, da ne verjame vanj.

Torej: če bi človek, ki ga je groza drugega človeka, zakričal vanj: Ni te!! Bi bilo potem v redu, bi bilo bolje? Vsekakor je dejstvo, da imajo ponavadi nasilneži največjo moč nad krhkimi in nežnimi ljudmi. Nad tistimi, ki naj bi jih pravzaprav ščitili in varovali. To so tudi lastni otroci.

Grozljiva misel, da bi se mene kdo tako bal, da bi se stresel od groze, ko bi me zaznal.

Ja, so ljudje, ki povzročajo grozo v drugih. Kakšni šefi, sodelavci, zdravniki, učitelji ... in marsikdaj je mogoče razumeti, ker so še druga ozadja (profesor - učenec - neznanje), ampak najhuje je pa, kadar se družinski člani bojijo katerega od svojih. Najhuje je, če se človek niti doma ne počuti varnega.

V sebi razviti "ni te" je - po moje - nekakšna zasilna pot. Ker če nečesa ni, ti (tisto) ne more toliko hudega narediti. Okrepiti sebe, svojo moč.

V Svetem pismu je marsikakšen citat, ki ga ni jemati čisto dobesedno.

"Kdo ljubi svojega otroka, uporablja šibo."

Pred kratkim sem slišala razlago tega citata. Gre za to, da pastir uporablja svojo palico - ne za tepenje, pač pa za vodenje, usmerjanje svoje črede!! In prav tako uporablja dober vzgojitelj "palico" (pravila, zahteve ...) za vodenje svojega otroka, ne za pretepanje.

Prg 13,24  Kdor prizanaša šibi, sovraži svojega sina, kdor pa ga ljubi, ga zgodaj vzgaja.

Sir 30,1  Kdor svojega sina ljubi, ga bo pogosto tepel, da ga bo lahko nazadnje vesel.

Jaz bi rekla ob teh dveh citatih, da prvi lepo spregovori o zgodnji vzgoji, ob drugem bi pa poudarila strogost, meje, zahteve do otroka, doslednost - to, vzgojo, vodenje, nikakor pa ne dobesedno pretepanja otrok.

Pretresljivo je to, ko kakšen človek reče, da otrok čuti, da je zaslužil to, da je tepen. In da po tepenju priteče k "vzgojitelju" in se stisne k njemu, skorajda v zahvalo. Meni se zdi grozljivo, da kdo sploh lahko kaj takega pomisli. 

Morda ima take misli človek, ki je sam doživljal ljubezen preko palice, ki so jo uporabljali njegovi starši?

Dejstvo je, da se v vsakem od nas že v nežnem otroštvu marsikaj globoko zasadi in če stvari sčasoma ne predelamo in postavimo na svoje mesto (ne pod preprogo ali v predal s ključkom, ki se izgubi), so vzorci v nas lahko tako močni, da ne bomo znali delati drugače, kot so drugi delali z nami.

Mislim, da gre lahko za tako strašno hude stvari, da se jih posameznik sploh ne upa dotakniti. Niti s spominom ne. Zato lahko dela stvari, za katere sploh ne ve, da jih dela, ali pa ne more razumeti, od kod to v njem ...

Janez, res, tudi zato! Če pustimo, da drugi delajo zločine, jim ne delamo usluge. :( Poleg tega je tudi to, da slabe stvari tako zelo potegnejo za seboj slabo ... Če nekdo nekomu naredi veliko hudo, čuti in doživlja in nastrada tudi okolica ... recimo njegova družina. Vsak greh ruši dobro sveta. Če je večji, naredi večjo škodo ... in pogosto bolj na široko ... tudi drugim ... in ne le bolj na globoko (posamezniku).

Ana, (#14) Ne dovoliti sovražniku, da grdo ravna z nami = ljubiti sovražnika. Ker si bo ON nakopal slaba dejanja za katera bo nekoč moral poravnati dolg.

Romano, nekaj dni nisem bila na internetu, tako da sem šele zdaj brala vse to - in malo prej sem bila pri tebi! <3 Resnično me veseli tvoja zavzetost za dobro!

Babica, 10, tudi jaz sem prepričana, da je velika razlika med spontanim udarcem po riti in grobim in celo premišljenim pravičniškim pretepanjem.

Se lepo zahvaljujem na zanimivih odgovorih na moje pisanje Ana, bi te pa prosil, če malo pokukaš še na mojo časovnico in prebereš zadnjo, današnjo objavo. Cenim te, kot zelo razsodno in dovolj zanesljivo virtualno prijateljico teh strani in te mi je v čast brati. Ta zadnji tvoj članek je nekaj posebnega, vrhunskega, poučnega in hrana za dušo. Na moji strani sem preoblikoval tudi te moje misli, ki sem jih napisal pri tebi in vse skupaj se širi po raznih skupinah, tako da te bere veliko ljudi in se še kar naprej deli. Članek je terna in nadaljuj v tem duhu, širi svoje Božje poslanstvo Ana, ljudje te radi berejo, tako tudi mene, samo ne na tem portalu, sem ne zanimiv, ker ne znam pisati usmerjeno, to pa me stane tukaj!

13 - vsak od nas je prah in se v prah povrne. Tisti, ki "izprašuje" hlače drugim, tudi. Mogoče bi bilo prav - predvsem sebe izpraševati ;) :P

včasihmi.stik - ljubiti - to je odgovor na vse. Imeti rad in zaupati.

Janez, življenje je to. Kot morje, ki valovi. Enkrat smo nižje, drugič višje. Včasih so valovi nevarni, včasih le kažejo na živost ..... Dokler bomo živeli, bomo trenirali sami sebe ... se učili imeti rad. <3 ... imeti rad tudi tiste, ki nas ne marajo ... To je pa tako obsežno, da je že kar nova tema ;) Zagotovo velja, da je edino prav imeti rad tudi sovražnike - gotova pa sem, da ne smem pustiti, da sovražnik z menoj dela grdo.

Romano, h kom. 5: o vzgoji staršev. Po eni strani zelo navijam za kaj takega, po drugi strani pa: kdo bi učil? Kdo je dovolj moder, da lahko uči o vzgoji? Pred časom, ko sem hodila sama v šolo, sem imela v svojih šolah (srednja zdravstvena, pedagoška akademija, katehetska šola) in dodatno po raznih tečajih, predavanjih in izobraževanjih kar nekaj predmetov, ki se nekako ukvarjajo tudi z vzgojo (psihologije, pedagogike, teorija vzgoje ...), vendar je tako, da so se skozi zgodovino človeštva oblikovale razne poti. Recimo, da - zame - je glavna vzgoja to, da imamo radi. In to, da imamo radi, ne pomeni popuščanja in razvajanja, pač pa razumno spremljanje mladega človeka. Me pa nekaj skrbi ob vsem tem. Ko recimo rečejo otroci, da kakšna učiteljica kolne, ali ko slišimo za razna čudna dejanja vzgojiteljev, si mislim, KDO je tisti, ki bi res lahko vzgajal mlade ... bodoče starše. Kdo je pravilno vzgojen? Sicer pa: ja, nujno je, da čim več vemo o tem, kaj je res ljubezen ... Da je otrokom ob nas lepo.

Romano, h kom. 3: Kolikokrat govorimo o tem, da ne moremo spremeniti drugega - da pa lahko spremenimo le sebe. In še kako drži, kar ti praviš: da druge spreminjamo s tem, ko smo dobri do njih, jim povemo, da jih imamo radi ... Samo to je način, najboljši način. Kot sonce ogreje zemljo, tako ljubezen ogreje vse. Res je pa tudi, da ne moremo pričakovati, da nam uspe ... upamo pa lahko. Tudi ta tvoja misel mi ej blizu: "Vsak lahko doprinese nekaj dobrega, sočutnega in nima zato nič manj, pripomogel pa bo, da bo družba boljša, zrelejša ne hudobna, temveč prijetna in v kateri bo lepo in srečno živeti..." Ja!! Nič nimamo manj, če doprinašamo dobro ... Pravzaprav imamo več ... H kom. 4: Ja! "Ljubezen je tisti božji dar, ki premaga vse hudo na tem svetu in če bi znali vsi ljubiti, bi bil ta svet lep ..."

Anka, kajne, kako razumljivo je to, da ostane strah ali vsaj neprijeten občutek, kajti telo ima spomin. In duša tudi. Ampak če si en bi tega zapomnilo telo, bi ne vzdrgetalo ob srečanju z "mučiteljem", četudi ta to ni več. Dejstvo je, da "mučitelj" more narediti manj hudega, če se ga "žrtev" ne boji več oz. mu ne dovoli hudih stvari. Ampak - po moje - se le malokrat čutenje žrtve spremeni v mir in odpuščanje. Lahko se zavedamo svojega dostojanstva, lahko vemo, da je "mučitelj" v resnici en revež, je pa potrebno več za to, da živimo v miru in nekako sprijaznjeni s hudim preteklosti.

enslabfotr, oja, vsi si želimo pravice ... in otroci so tudi zanjo. Četudi včasih godrnjajo in se upirajo. Zdi se mi pa, da večkrat kdo govori, kako neprijazne besede bolijo - kot da s tem opravičujejo tepež - kot da ta pa manj boli oz. ne boli. Oboje boli. Aja, pravično izprašene hlače ... Meni je to kar grozno. Obstaja to?

Edini "protistrup" za strah je - ljubezen. Včasih se zdi nemogoče, pa vendar je tako. Tudi jaz še vedno velikokrat padem na tem izpitu :( Navajam: Vam pa, ki poslušate, pravim: Ljubíte svoje sovražnike, delajte dobro tistim, ki vas sovražijo. Blagoslavljajte tiste, ki vas preklinjajo, in molíte za tiste, ki grdo ravnajo z vami (Lk 6,27-28). Blagoslavljajte tiste, ki vas preganjajo, blagoslavljajte in ne preklinjajte jih (Rim 12,14). Ne vračajte hudega za húdo in ne sramotite tistega, ki vas sramoti.

Kaj bi imel še dodati k taki razpravi, že dolgo razmišljam, kako bi bilo koristno za našo družbo, za otroke in starše, če bi se v naši državi izpostavil zakon o izobraževanju vzgoje lastnih otrok, ki bi trajal vsaj toliko časa, da se bodoči starši naučijo vzgoje in to še predno bi se odločili ustvariti družino Sedaj pa jih učijo le predporodnih vaj in povijanja. Morda bo kdo nasprotoval taki odločitvi, menim pa, da bi se tak zakon zelo dobro obrestoval v družbi, kaj menite vi?

Morda še namig o vzgoji otroka, tri imam, danes vsi doštudirani in vsi z svojimi družinami in otroci, vnučki, pa nismo vzgajali z šibo, pa tudi z roko ne!..., roka je bila le za pomiliti otroka, ga objeti, vgaja pa se z besedami, ki vedno najdejo svoje pravo mesto. Potrebno je otroka naučiti ljubiti imeti zanj čas, se z njim ukvarjati ali pa bolje jih ne imeti! Ko dosežete to stopnjo, se bo vedno odzval poslušno, pozorno, zahvalno in odrasel v spoštljivega in ponosnega človeka, znal bo ljubiti dragi moji, zapomnite!... Ljubezen je tisti božji dar, ki premaga vse hudo na tem svetu in če bi znali vsi ljubiti, bi bil ta svet lep, ker bi bil ljubljen, tako tudi vsa živa bitja, ki so bila poslana na ta planet, da ljubijo...

Čudovita zgodba in lep zapis, ki naj bi bil v opomin-opozorilo mnogim tistim, ki imajo živali in otroke. Vsa živa bitja si zaslužijo na tem prostoru srečno življenje, kjer naj bi bila na zemljo poslana z razlogom!..., da nam ljudem lepšajo življenje, da so in smo koristni, predvsem pa, da živimo v sožitju duha in ljubezni. Žal pa je ta svet naravnan na povsem drugačen način, omenila si Ana živali in otroke, prav ta živa bitja pa smo najobčutljivejša, ker znamo čutiti se veseliti, ljubiti in prav od nas, predvsem od ljudi je odvisno kako krojimo ta svet. Žal se o tem ne moremo pohvaliti!..., zakaj?... Ljudje smo si vse preveč različni, eni prijetni, duhovno zelo bogati, čutni, ljubrznivi do vsega živega, tudi do sočloveka, trpimo pa, ko čutimo, da so okoli nas slabi ljudje, pa morda ni sami niso krivi, da je tako, vsi pa pridemo na svet nedolžni in vzgoja, kasneje družba pa je tista, ki jih je izoblikovala človeka v razvoju, ga pokvarila, spridila. Zato bo žal v tem svetu vedno tako, mi bomo težko spremenili ta svet, lahko pa spremenimo ljudi, ki so v naši bližini, povejmo jim, da jih imamo radi, stisnimo jim roko, objemimo jih, le to je tisto pravo poslanstvo, ki se pričakuje od nas, ki znamo čutiti, se nasmejati in iskreno ljubiti, kaj menite? Vsak lahko doprinese nekaj dobrega, sočutnega in nima zato nič manj, pripomogel pa bo, da bo družba boljša, zrelejša ne hudobna, temveč prijetna in v kateri bo lepo in srečno živeti...

Ana, težko je reči človeku, ki je živ, da ga ni.....to res lahko rečeš le neosnovanim, nepristnim strahovom.....Dejstvo je, da če te je nekdo močno in globoko prizadel čutiš ob njem vsaj nelagodje, če ne strah.