Na drugi strani oceana je v eni tamkajšnjih držav nekdo zmagal na predsedniških volitvah … in mi sredi Evrope govorimo in razmišljamo o možnosti vojne na naših tleh. Zakaj? Vojna ni kužna bolezen, da bi preskakovala morja, pihljala čez celine in se neopazno tihotapila iz dežele v deželo. Zablodelo letalo ali izstrelek res lahko padeta stotine kilometrov stran od bojišč. Tudi kak od vojne pretresen osebek kdaj ubije koga v neki mirni, oddaljeni deželi. A verjetnost, da bi Izrael zraketiral Malto ali ruska vojska vdrla na Irsko, je enaka nič. Vojne se širijo na drugačen način. Pogosto se sploh ne širijo, ampak leta, celo desetletja, ždijo na točno določenem ozemlju in ga spreminjajo v pekel, medtem ko v bližnji soseščini turisti mirno srebajo koktejle.Kakšne so možnosti za vojno v Sloveniji? Od 56 vojaških spopadov, ki se trenutno (9. 11. 2024) vršijo po svetu, sta za nas merodajna le dva: ruski vdor v Ukrajino in izraelski genocid nad Palestinci. Kaj lahko od njiju pričakujemo?Če ZDA z
Kako družine invalidov pripadajo skupnosti
Ne razumem, zakaj so domovi mnogih družin z invalidnimi potomci povsem neprilagojeni za invalide. Seveda je dom neprilagojen, ko se ti tak otrok rodi ali postane invalid. Ne gre pa mi v glavo, da je tak tudi 30 in več let kasneje, ko je potomec odrasel, ko so se starši že zdavnaj odločili, da bo tam preživel večino življenja, in ko so dom že večkrat prenovili.In tu ne gre le za ozke prehode, visoke pragove, ostre robove, nedostopne kopalnice in stranišča ter pohištvo na nedosegljivi višini. Gre tudi za odsotnost oprimkov, klančin, drsnih vrat, invalidskih postelj, dvigal, prenosnih ban in ustreznih pripomočkov za nego. Kot da je starše sram in želijo prikriti, da tukaj živi invalid – čeprav obiskovalci to v glavnem vedo in je med obiski prisoten … Kot da bo njegova invalidnost manjša ali bo izginila, če se bodo delali, da je ni … Kot da želijo otežiti že tako težko življenje in njemu in sebi – ker je božja kazen za družinske grehe in jo je treba trpeče odslužiti …Ne gre za nevednost.
Gruzija: Mladina za EU, starina za SZ
Na enem prejšnjih Liffov – saj res, kmalu se začne letošnji – je bil prikazan sodoben gruzijski film Moja soba1. Lahko bi ga označili kot umetniško intervencijo v politični prostor v Tbilisiju, glavnem mestu Gruzije, čeprav bi se zgodba lahko odvila v kateremkoli velemestu. Po projekciji filma v ljubljanskem Kinodvoru in pogovoru z gledalci, povezoval ga je Damijan Vinter, sem se z njegovo prevajalsko pomočjo pogovarjala z režiserjem, soscenaristom, soigralcem in montažerjem Iosebom 'Sosom' Bliadzejem in glavnima igralkama Mariam 'Mariko' Khundadze ter Tamaro 'Taki' Mumladze, ki so kot gostje Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala - Liffe, prišli v Slovenijo.Taki je medtem imenovana tudi za članico mednarodnežirije za nagrado vodomec, ki jo podeljuje Liffe najboljšemu režiserju filmaiz sklopa Perspektive. Najnovejši politični dogodki v Gruziji so me opomnili, da je ravno pravi čas, da dokončam zapis tega intervjuja.
Damjan Vinter v pogovoru z gruzinskima igralkama in režiserjem