Članek
Kako nam je razsvetljenstvo zatemnilo presojo

Kako nam je razsvetljenstvo zatemnilo presojo

Objavljeno Jun 04, 2023

 

Razmah znanosti … Ločitev države in cerkve … Razsvetljeni vladarji, ki skrbijo za ljudstvo … Začetki javnega šolstva … Stroji pričnejo spreminjati svet … Ukinjanje tlačanstva in suženjstva … Oblikovanje kapitalizma … Osebne pravice … Začetek sveta, kot ga poznamo danes … – To je razsvetljenstvo. Le kaj bi lahko bilo s tem narobe?


-

ZNANOST – Znanstvena revolucija se je začela malo prej. Francis Bacon je menda izumil znanstveno metodo. Da bi razumeli naravne pojave, jih je treba po njegovem razstaviti. In zakaj jih je treba razumeti? Da bi lahko naravi vladali … René Descartes je načrtno podvomil o vsem. Ker ga to ni pripeljalo dlje od zagotovila, da obstaja (»Mislim, torej sem.«), si je izmislil vrojene ideje, v katere ne gre dvomiti. Tako je 'dokazal' obstoj boga: ker imamo vrojeno idejo, da bog je, pomeni, da bog je …

Vsi razsvetljenci so poudarjali vlogo razuma pri razumevanju, kar zveni precej razumno. Lahko opazujemo pojave in določamo vzorce delovanja ali si zamislimo vzorce delovanja in ugotavljamo, ali jim dejansko stanje ustreza. Da bi ugotovili eno ali drugo, je najbolje reči razstaviti. Razsvetljenci toplo priporočajo, da pri tem početju uporabljamo čute … In kar je najpomembneje: izsledke je treba popisati in urediti, v njih pa pojave zložiti in razporediti. Če te ni na družabnih omrežjih, danes velja, da ne obstajaš. Če te takrat ni bilo v razpredelnici, shemi, predalu ali na buciki, tudi nisi obstajal …

Po zaslugi vseh teh postopkov nas je razsvetljenstvo obdarilo s prvimi enciklopedijami. Zbirke znanja so obstajale že prej, a enciklopedije so bile bolj razumne, domišljene, urejene, enotne … – po vseh razsvetljenskih merilih boljše od česarkoli nerazsvetljenskega. Utrle so pot temu, da svet razumemo kot omaro s predalčki, v katerih so zloženi strojčki …

Razsvetljenci niso bili znanstveniki, ampak filozofi. Svojih pogledov na svet niso podvrgli znanstveni metodi. Svojih postopkov mišljenja in raziskovanja niso postavili pod vprašaj. Nasprotno: ker so si vse to zamislili, je boljše od česarkoli, kar je nastalo prej ali drugje …

To je bil čas, ko so razsvetljenske države zavzemale svet in načrtno uničevale tuje družbe. Razsvetljenci so jim dali alibi: Vsi ti barbari so v zmoti. Treba je prepovedati njihov način življenja, zatreti njihovega duha in uničiti njihovo preteklost. Le tako se bodo lahko razvili v ljudi, enakovredne Evropejcem. Ja, tudi ljudstva so bila predalčki v omari: bela zgoraj, bolj temnopolta pa vedno nižje … In še vedno so; predalčki so se malo prestavili, omara pa je še danes središče evropskega duha …

CERKEV – Medtem ko so osvajale svet, so bodoče razsvetljenske države med seboj skoraj 200 let bíle krvave verske vojne (1522-1712). Bolje rečeno: svet so osvajale, da so lahko te vojne plačevale. Opustošenje doma in po svetu je soobstajalo z uvozom, trgovanjem in bogatenjem. Ljudje, ki so iztrebljali domorodce, so se vračali domov bogati, duševno razrvani in nato počasi razpadali zaradi spolnih bolezni. Znali so povedati, da so ti domorodci živeli in verovali drugače, morda celo bolje od zmagovalcev …

Jasno je, da je bil po vsem tem kaosu odnos do vere nekoliko skrhan. Vrli filozofi so nemudoma napadli srednjeveško dogmatičnost in pričeli Biblijo brati kot priročnik za duhovno rast, iz katerega vzameš, kar ti je všeč, in zanemariš, kar ti ni. New age torej korenini v nakladanju gurujev razsvetljenstva …

Krščanski dogmatizem srednjega veka sumljivo spominja na razsvetljenske predalčke: jasno je, kaj je dobro in kaj slabo, kaj je nad in kaj je pod. Zanimivo je, da razsvetljenci prav pri veri teh predalčkov niso uporabili. Jasno: če bi jih, bi se morali Evropejci pobiti do konca. A ker jih niso, so s tem sami izpodbili njihovo univerzalnost …

Ločitev države in cerkve ni bila ukinitev cerkvene oblasti. Verske vojne so pokazale, da ljudje mislijo s svojimi glavami. Tudi razsvetljenci so to radi počeli. Zato so se domislili, da bi lahko država vladala vedenju in ravnanju ljudi, cerkev pa njihovi zavesti. To zveni nesmiselno, a ker se je takrat pričela širiti tudi predpostavka, da vera nima nič opraviti z razumom, so se stvari poklopile. In če je kak veročrtnež začutil, da morda prihaja čas, ko se bo dalo ne verovati, so moralni stebri razsvetljenstva tega anarhista brez moralnega kompasa ročno pospremili nazaj v čakalnico za naslednjih 150-200 let …

OBLAST – Ne, razsvetljenski absolutizem ni pomenil manj države, ampak več. In razsvetljenci so vladarje v tej težnji podpirali. Voltaire je preziral demokracijo, Rousseau pa je filozofiral o diktaturi večine, ki jo (brez meritev javnega mnenja) uteleša oblast. Še najbolj anarhističen je bil Montesquieu – oče delitve oblasti na zakonodajno, sodno in izvršilno. Morda so proučevali zapise o različnih družbenih ustrojih, seveda pa jih nihče od njih ni primerjal na razsvetljenski način – da bi za vse uporabil enaka merila kot za monarhijo in tako dognal, v katerem ustroju ljudje živijo najbolje.

ŠOLSTVO – Javno šolstvo je postalo nuja. Kmete so morali nekako izobraziti o novih načinih kmetovanja, o vzgajanju pridelkov in reji živali z drugih kontinentov. Delavci so morali znati ravnati s stroji. Zmerno izobraženi, predvsem pa reda vajeni vojaki so bili bolj zanesljivi in lažje obvladljivi.

Šolniki radi rečejo, da šola vzgaja za življenje, ne za poklic. To drži: poklici in zanje zahtevana znanja se spreminjajo, 'razsvetljenski' absolutizem oblasti pa ostaja … Pogosto tudi slišimo, da enokaličnic, integralov in avstralskih izvoznih artiklov ne trpamo v svoje glave zaradi uporabnosti, ampak da nas učijo misliti. Res je: če najmanj 13 let zlagaš pojave, ki te ne zanimajo, v predalnik, ki ga ne boš nikoli več potreboval, to tvoj miselni ustroj nedvomno izklesa in izbrusi do neprepoznavnosti …

STROJI – Stroji nam niso prinesli manj, ampak več dela, in bolj zapleteni so, več dela zahtevajo. Sužnji so ponoči spali, med setvijo in žetvijo pa delali manj. Stroji delajo ves čas na polno … Kmečki upori niso bili zaradi delovnih obremenitev ampak dajatev. Delavski upori so bili zaradi nemogočih razmer in nizkih mezd … Kmetje in obrtniki so večino časa delali zase. Od industrijske revolucije dalje delamo za druge, zase pa na hitro poskrbimo v prostem času … In kot družba smo ponotranjili, da se moramo vesti čim bolj kot stroji, če želimo biti dobri državljani in ljudje …

TLAČANSTVO IN SUŽENJSTVO – Razsvetljenci so resda pametovali, da suženjstvo ni najbolj v redu … sočasno pa so nekateri od njih imeli sužnje ali vsaj delnice v podjetjih, ki so jih tovorila iz Afrike. Podobno je današnjemu modrovanju zmernih mesojedcev o krutosti živinoreje. Razsvetljenske države so začele suženjstvo ukinjati po razsvetljenstvu, in to ne toliko zaradi krutosti, kot zaradi kapitalizma. Zakaj bi ljudem zagotavljal vse potrebno za življenje ves čas, če jih lahko plačaš samo za čas, ko jih potrebuješ? Vse tiste lepo zveneče združenodržavske ustave in francoske deklaracije iz časa razsvetljenstva so človekove pravice namenile le ljudem. Nečloveška bitja v predalčkih »ženske«, »otroci«, »sužnji«, »domorodci«, »nekristjani« so ostala brez njih …

KAPITALIZEM – Leta 1776 je izšla knjiga The Wealth of Nations Adama Smitha, v kateri je ubesedil kapitalizem. In beseda je meso postala; temu razsvetljenemu gospodu se moramo zahvaliti za: razkol med konzervativizmom in liberalizmom; za to, da sta sebičnost in pohlep vrednoti; ter za blodnjo, da prosti trg uravnava družbo …

PRAVICE – Beli moški kristjani imamo po zaslugi Johna Locka pravico do življenja, svobode in lastnine. Njegove besede so postale meso predvsem zaradi lastnine, natančneje zaradi tistih, ki so je imeli že dosti, ki so je hoteli še več in imeti zagotovilo, da jim je ne bo nihče vzel. Kar se tiče življenja in svobode, pa je ljudem rečeno, da ju imajo, zato mislijo, da ju res imajo (kot nam je za suženjstvo rečeno, da ga ni več, zato mislimo, da ga res ni). Navsezadnje se rodimo kot nepopisan papir, tabula rasa, na katerega lahko starši, učitelj, katehet in cesar napišejo karkoli, mar ne, g. Locke?

SODOBNOST – Sodobna, urejena in napredna družba ima družbeno pogodbo (po knjigi J. J. Rousseauja), po kateri se vladani strinjamo, da smo vladani. Zato se voljno odpovemo svobodi in določenim pravicam ter se podredimo oblasti – ne zaradi sebe, ampak za zaščito in vzdrževanje družbenega reda (ki je seveda najboljši in edini možen in sploh in oh). Razsvetljenci, ki so živeli na vrhuncu kolonializma, so bili upravičeno prepričani, da smo ljudje pošasti. So pa bili prepričani tudi, da je 'naravno' življenje koloniziranih divjakov obupno in ga je treba popraviti, da bo takšno, kot je naše. Mar to pomeni, da jih moramo vzgojiti v pošasti, g. Hobbes?

-

Razmah filozofiranja … Delitev oblasti med državo in cerkvijo … Absolutni vladarji, ki sami vedo najbolje … Začetki od države predpisanega pranja možganov … Stroji nas pričnejo spreminjati v svoje kopije … »S trebuhom za kruhom!« in »Brez dela ni jela!« … Konec zgodovine … Pravica do zmerjanja oblasti … Začetek sveta, ki bo še za časa naših življenj uničil svet, kot ga poznamo … – To je razsvetljenstvo. Le kaj bi lahko bilo s tem v redu?

 

o

Dosedanje kolumne Gregorja Hrovatina po poglavjih

o

POGLAVJA

DIKTATURA VEČINE (28): Narodnozabavna telenovela (4);

GOSPODARSTVO: Domače (8), Svetovno (17), Delovni čas (11), Gospodarska rast (8);

LJUDJE S POSEBNIMI IZZIVI: Oni (11), Ljudje okoli njih (16);

MODROVANJE (26): Koronavirus (8);

NASILJE (6): Spolno (19), Družbeno (31), Službeno (5), Vojna (21);

NEDELUJOČA DRUŽBA (32);

NEPREMOSTLJIVE RAZLIKE (24): Vera (26);

ŠPORT (9);

UMETNOST (17): Glasba (3), Književnost (15), Uprizoritve (3), Presoje ustvarjalcev in umetniških del (23), Kratke zgodbe (10);

VLADANJE: Kaj je (39), Kaj bi lahko bilo (28);

VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE (12): Doma (8), V šoli (23);

ZGODOVINA (40);

ZNANOST (14): Stroji (10), Zdravstvo (3).

o

Spotoma so nastale:

100. (114.) kolumna – poskus povzetka, ki se je sprevrgel v še eno kolumno (24. 2. 2014),

200 kolumen – potopis poti v 3. svetovno vojno (10. 1. 2016),

in

25 prekratkih, da bi bile kolumne (6. 10. 2019).

o

DIKTATURA VEČINE

Gospoda in uboga gmajna (20. 10. 2010 na Vest.si, 20. 1. 2014)

Pravilnik nazadnjaškega mišljenja (9. 4. 2012)

Diktatura zabave (4. 3. 2013)

Diktatura večine – osebni pogled (26. 8. 2013)

Diktatura večine – politični pogled (2. 9. 2013)

Na koncu se vse zvede na politko (9. 9. 2013)

Mesožeri vs. vegetarijanci (17. 11. 2014)

Temna plat humorja in samouresničljive prerokbe (1. 12. 2014)

Svetinje življenja (30. 3. 2015)

Zanič pijače (6. 6. 2015)

Za kaj uporabljamo možgane (25. 10. 2015)

Žig na čelu (1. 11. 2015)

Alkohol za poln delovni čas (4. 1. 2016)

Zgodovina modrosti (23. 5. 2016)

Več- in manjvredni za vsako ceno (25. 7. 2016)

Črno-bela pravljica (1. 1. 2017)

Običajno družinsko življenje, za kakršnega gre. Žanr: grozljivka (16. 1. 2016)

Post-serioznost (post-serizem) (30. 1. 2017)

Je res ali ste videli na televiziji (12. 2. 2018)

Pust pust (25. 2. 2018)

Kaj bi rad v novem letu (6. 1. 2019)

Koga napadamo in koga ne (12. 5. 2019)

Dolgi razpuščeni lasje (29. 3. 2020)

IQorona (8. 11. 2020)

Hvala, 2020! (3. 1. 2021)

Slovenija, dežela družabnih (9. 1. 2022)

Radovednost (11. 12. 2022)

Družbena (s)lepila (2. 1. 2023)

o

Narodnozabavna telenovela

Zakaj se nam ob narodnozabavni glasbi ježi koža (13. 1. 2019)

Gorenjski kvintet mi grozi zaradi kolumne (27. 1. 2019)

Narodnozabavna tele novela oz. slovenska različica Vojne zvezd (19. 5. 2019)

Harmonika v službi fašizma (19. 7. 2020)

o

GOSPODARSTVO

Domače

Ocena 3. slovenskega erotičnega sejma (30. 12. 2010 na Vest.si, 1. 2. 2014)

Zakaj smo Slovenci revni, bogatemu predsedniku navkljub (11. 11. 2012)

Ne gospodarska, ampak kmetijska rast (13. 5. 2013)

Gospodarska rast po domače (19. 10. 2015)

Protituristični oglas za Višnjo Goro (8. 4. 2018)

Aleš Lisac – premoženjski rasist in verski blodež (14. 4. 2019)

Stavka kot razstavni predmet v muzeju (17. 11. 2019)

Več kot (Ho)fer (8. 12. 2019)

o

Svetovno

Različni obrazi pohlepa (25. 2. 2013)

Tržnica kot merilo revščine (15. 4. 2013)

Prostovoljci – topovska hrana ali topovske krogle (15. 7. 2013)

Kaj lahko razberemo iz pločnika (19. 8. 2013)

Je bolje imeti delo ali biti brezposeln (30. 9. 2013)

New age vs. običajni izdelki in dejavnosti (7. 10. 2013)

Novo in ekološko – naj plačajo, če želijo delati (21. 10. 2013)

Zakaj so Cigani cigani (18. 11. 2013)

Kam gredo glavni dobitki iger na srečo (2. 6. 2014)

Skrivnostna nedojemljivost prava in proti-matematika ravnanja z denarjem (27. 10. 2014)

Banka ali nogavica (9. 3. 2015)

Najpomembnejša postranska stvar na svetu – elektrika (20. 3. 2017)

Kokakola (25. 12. 2017)

Algoritmi za naravno neinteligenco (25. 3. 2018)

Ne gre za denar, ampak za nasilje, ti tepec! (24. 2. 2019)

Kapitalizem je fašizem in ubija (9. 8. 2020)

Drava (9. 7. 2021)

o

Delovni čas

Koliko je vredna ura podjetnika (8. 10. 2010 na Vest.si, 20. 1. 2014)

Koliko je v resnici vredno delo (5. 5. 2014)

Delo osvobaja (7. 5. 2017)

Bajke in povesti o nadurah (19. 6. 2017)

Koliko dela je v delu? (11. 12. 2017)

Čas in brezčas (17. 6. 2018)

Prosti čas praljudi (21. 7. 2019)

Obstaja življenje po službi? (19. 4. 2020)

Delovni čas – teorija in domišljija (1. 5. 2020)

Koliko nas stane avto (23. 10. 2022)

Plača naredi človeka (19. 2. 2023)

o

Gospodarska rast

Dolg (8. 7. 2012)

Posojila, popusti, vlaganje in gospodarska rast (6. 1. 2014)

Dva denarna tokova (31. 3. 2014)

Oglaševalski balon (25. 8. 2014)

Nevidna roka vrta (6. 4. 2015)

Gospodarska rast za telebane (4. 12. 2016)

Sovražnik št. 1 (26. 5. 2019)

Naslednja postaja: Konec sveta (30. 5. 2021)

o

LJUDJE S POSEBNIMI IZZIVI

Oni

Mačo in bejba ali peder in lezbijka (4. 2. 2013)

Spolno nasilje otrok in invalidov (17. 6. 2013)

Zakaj so invalidi koristni (12. 5. 2014)

Kdo je invalid (27. 7. 2014)

Invalidne dejavnosti za invalide (30. 11. 2015)

Nakladanje o pedrih in lezbijkah (14. 12. 2015)

Motnje avtističnega spektra ali Kdo je tu nor(malen) (16. 5. 2016)

Rojen nogometaš z dvema levima nogama (4. 6. 2017)

Invalid na počitnicah – kaj je to? (2. 9. 2018)

Biti ponosen ali ne biti – to je zdaj vprašanje (28. 6. 2019)

Cepivo proti depresiji (10. 1. 2021)

o

Ljudje okoli njih

Besede s posebnimi potrebami (24. 9. 2012)

Nevarni drugorazredni Zemljani (21. 5. 2012)

(Raz)para(na) olimpijada (17. 3. 2014)

Mama invalidnega otroka (23. 3. 2015)

Zakaj nisem postal gastarbajter (18. 7. 2016)

Bajka in resnica o fizioterapiji (28. 7. 2018)

Invalidski dr. Mengeleji (24. 8. 2018)

Izključena plat socialne izključenosti (20. 1. 2019)

Na ramenih (ne)kulturnih velikanov (10. 2. 2019)

Trije zaposlitveni razgovori in pogreb ali Resničnost, ki si je ni mogoče izmisliti (24. 3. 2019)

Čudno vključevanje čudnih otrok v navadne šole (23. 6. 2019)

Nadut in nehvaležen pomočnik invalidom (23. 8. 2019)

Osebna asistenca: več težav kot rešitev (27. 10. 2019)

Novoletna poslanica svojcem ljudi s posebnimi izzivi (5. 1. 2020)

Posebne potrebe ranljivih skupin z motnjami v razvoju (6. 12. 2020)

Pasti deinstitucionalizacije (13. 6. 2021)

o

MODROVANJE

Dobro in zlo (18. 11. 2010 na Vest.si, 26. 1. 2014)

Biblija za sodoben čas (5. 3. 2012)

Jin-jang po naše (17. 9. 2012)

Kako je nastal bog (15. 10. 2012)

(Ne)smrtne duše in (ne)obstoječi bogovi (5. 11. 2012)

Dve možnosti (21. 1. 2013)

Duhovni svet ali svet duhov (30. 12. 2013)

Gospodar čustev (20. 1. 2014)

Smrt filozofiji, svoboda smislu (6. 4. 2014)

Kako meriti razvitost (1. 9. 2014)

Kako osvojiti srce ljubega: invalidski postopek, ki ni invaliden (16. 2. 2015)

Ljudske modrosti na prangerju (11. 7. 2016)

Kdo je gospodar svoje usode (14. 11. 2016)

Zakaj prispevati k dobrobiti človeštva (9. 1. 2017)

Novinarstvo na smrtni postelji (27. 2. 2017)

Demoni v nas (13. 3. 2017)

Slepi videc ali pameten tepec (3. 7. 2017)

Meje snovnega sveta (17. 7. 2017)

Tehtnica (3. 6. 2018)

Poletni, zimski ali preprosto čas (10. 9. 2018)

Mura (8. 7. 2021)

Zakaj (3. 4. 2022)

Čudeži, čarovnije in nadnaravna bitja (22. 5. 2022)

Ne-bajka o nesmrtnih dušah (30. 10 2022)

Svetovno znana Slovenija (9. 1. 2023)

V temnem gozdu ob tabornem ognju (30. 4. 2023)

o

Koronavirus

Krona-virus – rešitev za vse tegobe človeštva in sveta (16. 2. 2020)

Luštno bo (15. 3. 2020)

Kaj bi naredila žival? (22. 3. 2020)

Človeštvo v odprti Schrödingerjevi škatli (5. 4. 2020)

Njujork, Njujork (22. 4. 2020)

Karte se mešajo (17. 5. 2020)

Lahko bi bila izmišljena epidemija (7. 6. 2020)

Bo proticepilstvo nadomestilo krščanstvo? (28. 8. 2021)

o

NASILJE

Rok Biček – državni družinski sovražnik (21. 1. 2018)

Žepni Mauthausen – namestitev, uporaba, servis in nadgradnja (15. 10. 2018)

Sovražni govor na drugo žogo (25. 11. 2018)

Kako doseči kaznivost sovražnega govora (7. 7. 2019)

Ograja (21. 3. 2021)

Klanje na ameriški, srbski in slovenski način (7. 5. 2023)

o

Spolno

Zakaj so ženske podrejene moškim (10. 3. 2013)

Kaj imata skupnega seks in pretepanje (14. 10. 2013)

Težko je biti moški (8. 3. 2014)

Zvestoba do groba (8. 12. 2014)

Splav meduz (24. 10. 2016)

Posilstvo ni seks (13. 11. 2017)

Ženska spol ali moški spola? (10. 6. 2018)

#jaztudi, možje, očetje in bratje pa: »K'o te jebe!« (13. 7. 2018)

Lizika – poučno-domoljubna kratka zgodba (27. 10. 2018)

Moški lovci, ženske plen (8. 3. 2020)

Drage matere, iskrene čestitke za dan posiljevanja in pedofilije! (25. 3. 2020)

Ta kulturni vsakdan ali profesor se goni (7. 2. 2021)

Pedri vladajo svetu (15. 8. 2021)

Molk (5. 12. 2021)

Kako konkretno do 3 milijonov Slovencev leta 2030 (12. 12. 2021)

Za 8. marec (8. 3. 2022)

50 odtenkov zasmodenosti (27. 8. 2022)

Ženomorilec mehkega srca (2. 10. 2022)

Spolno nasilje: ženske rešitve za ženske težave (19. 3. 2023)

o

Družinsko – glej VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE; Doma

o

Družbeno

Od kod tolikšna nestrpnost do neznancev (26. 3. 2012)

Kaj pa prijateljsko nasilje (7. 5. 2012)

Homo monokulturis (14. 5. 2012)

Samoumevni huligani (11. 6. 2012)

Gen za človeškost (24. 7. 2012)

Psihopat naš vsakdanji (6. 8. 2012)

Vzeli so nam pravico do ogrožanja drugih udeležencev v prometu (29. 10. 2012)

Teroristova plat medalje (22. 4. 2013)

Še vedno ista jajca o izbrisanih (8. 7. 2013)

Stanje v vrsti ali bojno polje (2. 12. 2013)

Taborniški krst: trpinčenje kot oblika zabave (20. 7. 2015)

Kaj imajo skupnega neumnost, strah in nestrpnost (11. 4. 2016)

Zakaj je na svetu toliko trpljenja (25. 9. 2016)

O dobroti ljudi (5. 3. 2017)

Hudobija in veliki možgani (22. 5. 2017)

Nasilje se splača, ker se ne plača (7. 7. 2017)

Fašizem je med nami (25. 6. 2018)

Skrb kot nasilje (10. 11. 2019)

Odprto pismo novinarjem v času zaželenega enoumja (1. 4. 2020)

Fašisti ali pičke (12. 7. 2020)

Maskafašizem (25. 10. 2020)

Sovraštvo (22. 11. 2020)

Policaju (14. 5. 2021)

Človeštvo je čudovito (21. 11. 2021)

Odprto pismo proticepilcem (19. 12. 2021)

Hudobija naša vsakdanja (27. 3. 2022)

Jezik udarcev je jezik (6. 11. 2022)

Jeza (4. 12. 2022)

Ud'ri po žrtvi! Naj živi storilec! (5. 3. 2023)

Poškodovati kanal CO? (26. 3. 2023)

Vrstniško nasilje (16. 4. 2023)

o

Službeno

Mobing (28. 2. 2011 na Vest.si, 12. 2. 2014)

Služba – morilka družbenih odnosov (30. 7. 2012)

Nasilje na stranskem tiru (15. 9. 2014)

Kaj je hujše: socialna država ali tretji svet? (10. 11. 2014)

Zakaj je kapitalizem tako neprijeten (26. 6. 2017)

o

Vojna

Očetje in sinovi v vojni (15. 6. 2014)

Razstrelili so letalo z Nizozemci, pa kaj (21. 7. 2014)

Vojska vs. gverila (18. 1. 2015)

Vse se vrača, vse se plača (16. 11. 2015)

Začetek konca (23. 11. 2015)

'Gostoljubna' Evropa (20. 3. 2016)

Je bilo domobrance treba pobiti? (6. 11. 2016)

Vici o tretji svetovni vojni (12. 12. 2016)

Islamistični napadi nas osrečujejo (29. 5. 2017)

Kaj ima Slobodan Praljak skupnega z večino človeštva (4. 12. 2017)

Dobrodelna razstrelitev tovarne kemičnega orožja (15. 4. 2018)

Predvojna pesnitev (29. 4. 2018)

Psi lajamo … (16. 9. 2018)

Ta presneti holokavst (2. 2. 2020)

Ker mora biti po človekovo (14. 6. 2020)

V petek, 26. 6., ob 20:00, vračamo Trg republike ljudstvu (21. 6. 2020)

Bolezenski lažnivci s spremenljivim spominom (25. 4. 2021)

Ne poboljšajte se! (9. 5. 2021)

Imperiji za telebane (27. 2. 2022)

Dobre lastnosti vojske, ki jih sama prezira (29. 5. 2022)

Vojna za resnico o rusko-ukrajinski vojni (12. 3. 2023)

o

NEDELUJOČA DRUŽBA

V iskanju izgubljene skupnosti (11. 1. 2011 na Vest.si, 1. 2. 2014)

Kam v stiski (2011 na Vest.si, 14. 2. 2014)

Poslanstvo novotarij (4. 6. 2012)

O zdravju kmečke pameti (25. 6. 2012)

Obleka naredi človeka (2. 7. 2012)

Močne ženske (16. 7. 2012)

Saga o Kuri in Kurnikih (1. 10. 2012)

Na čem lahko zgradimo boljšo družbo (14. 1. 2013)

So to številke ali ljudje (28. 10. 2013)

Nepisana pravila (4. 11. 2013)

Ljudje ali stroji (3. 3. 2014)

Nočno življenje ali silimo se biti svobodni (22. 9. 2014)

Študentski sindrom (13. 10. 2014)

Reševanje namišljenih težav (27. 4. 2015)

Podkupljivi sodniki? (3. 5. 2015)

Neoliberalni značaj Slovencev (11. 5. 2015)

Koncentracijska taborišča na domačem dvorišču (20. 6. 2015)

Je v Mariboru tudi kaj blišča ali je samo beda? (3. 7. 2016)

Dobrota je duhovna sirota (4. 3. 2018)

Zdravilni dotik (17. 2. 2019)

Lípa njihova, a kakvi oni (12. 7. 2019)

Kužno srce (19. 1. 2020)

Hrana v javnih kuhinjah in poceni gostilnah (2. 8. 2020)

Uporna ljudska peščica (11. 10. 2020)

Katere delovne panoge so pomembne (20. 12. 2020)

Odprto pismo odprtim pismom (11. 4. 2021)

Zadnji odcep za pekel (8. 8. 2021)

Bedaki stavijo na napačne konje (12. 9. 2021)

Podnebni ukrepi, ki bi morali biti, pa o njih niti ne razmišljamo (7. 11. 2021)

Ne »kaj« je treba spremeniti, ampak »kako« (2. 1. 2022)

Civilna družba d.o.o. (15. 1. 2023)

Vrhunski kirurgi, stari 24 let (23. 4. 2023)

o

NEPREMOSTLJIVE RAZLIKE

Vrednote naprednjakov v jeziku nazadnjakov (30. 11. 2010 na Vest.si, 26. 1. 2014)

Svetinje smrti (20. 12. 2010 na Vest.si, 29. 1. 2014)

Babilonski stolp (8. 10. 2012)

Dve vrsti ljudi (2. 6. 2013)

Sprava (29. 4. 2013)

Zakaj so starci nekoristni (29. 6. 2015)

Kako uporabiti begunce (12. 10. 2015)

Kakšen prijatelj pa je človek psu? (18. 1. 2016)

Istanbul iz prve roke (14. 3. 2016)

Mi smo najboljši (9. 11. 2015)

Follow the money; sledi Britan'ji (27. 6. 2016)

Prazniki so božja kazen (26. 12. 2016)

Oh, ta današnja mladina! Kar prihodnost hočejo … (17. 3. 2019)

Z mercedesom na socialni podpori (24. 11. 2019)

Razglas gverilskega puntanja (4. 5. 2020)

Česa javna občila ne povedo o protestih (28. 6. 2020)

Trg (2. 7. 2020)

Priročnik za puntanje (26. 7. 2020)

Pravica biti neumen (22. 8. 2021)

Ne bomo druga Švica, smo pa druga Sirija (3. 10. 2021)

Veliko nočno vstajenje krede (lahko tudi dnevno) (17. 4. 2022)

Zdravilo za razklano družbo (17. 7. 2022)

Trije referendumi – za kaj sploh gre (20. 11. 2022)

Harry & Meghan: kaj, če je vse res (22. 1. 2023)

o

Vera

Zakaj new age ne prinaša nič novega (27. 5. 2013)

Božična resnica (23. 12. 2013)

Zakaj so verniki nevarni (18. 8. 2014)

Teorija zarote o teoretikih zarot (8. 9. 2014)

Ali pranje možganov deluje (29. 12. 2014)

Bog, zaščiti nas pred verniki! (16. 1. 2015)

Laž ima kratke noge – zato ostane (20. 4. 2015)

Krščanske vrednote – kar ste hoteli vedeti o Bibliji, pa se vam ni ljubilo pogledati (18. 12. 2015)

Božična pesem (28. 12. 2015)

Kaj je v krščanstvu dobrega in pametnega (3. 10. 2016)

Čudna so pota ločenosti države in cerkve (17. 4. 2017)

Očenaš, ki si na Zemlji (8. 1. 2018)

Je verščina človeški ali živalski jezik? (15. 1. 2018)

Reči, zaradi katerih je islam nevaren, in reči, zaradi katerih ni (20. 5. 2018)

Resnica ali laž – je to sploh pomembno? (10. 12. 2018)

Misleči človek (16. 12. 2018)

Križnarjev križ in svetá Greta (20. 10. 2019)

Smrtonosno (ne)cepljenje (24. 5. 2020)

Kako se je odpor do vlade spremenil v odpor med protestniki (4. 10. 2020)

Velika noč komunizma (4. 4. 2021)

Mama vseh teroij zarot (18. 4. 2021)

Pajkova mreža verskega občestva (4. 7. 2021)

Neznosna privlačnost proticepilstva ali zadnji vzdihljaji znanosti (28. 11. 2021)

Zakaj so verske zgodbe tako brezmejno neumne (21. 8. 2022)

Bog si ga drka na nas (25. 9. 2022)

Splav (10. 10. 2022)

o

ŠPORT

Ljubomir Vračarević (1947-2013) – človek, ki ti je udarec zataknil za mezinec (25. 11. 2013)

Dve plati žoge (14. 4. 2014)

Drugorazredni športniki (26. 5. 2014)

Nogomet – včeraj in nikoli več (7. 7. 2014)

Kaj je življenje (6. 2. 2017)

Zakaj športniki poslušajo Thompsone (11. 8. 2018)

Vježbaj, pizda ti materina! (3. 3. 2019)

Olimpijada povezuje – že povezane (1. 8. 2021)

Nogomet (18. 12. 2022)

o

UMETNOST

Razcvet kulture – gnojenje z javnimi sredstvi ali permakultura (8. 2. 2011 na Vest.si, 8. 2. 2014)

Kulturno-razvojni nauk (13. 2. 2012)

Kako sem doživljal Evropsko prestolnico kulture (24. 12. 2012)

Zakaj je Ministrstvo za kulturo v pravih rokah (10. 2. 2013)

Umetnost ali šport (10. 2. 2014)

Umetnik kot diagnoza (23. 6. 2014)

Čemu služijo kulturna društva na davkoplačevalski infuziji (9. 2. 2015)

Vpliv umetnosti na mišljenje (7. 12. 2015)

Blagovna znamka »Slovenska umetnost« (30. 10. 2017)

LIFF-e in knjižni sejem: izmišljena resničnost in sporočila namesto umetnin (1. 12. 2019)

Komu je namenjena mladinska umetnost? (9. 2. 2020)

Zakaj ljudem dol visi za umetnost (27. 9. 2020)

Zakaj je komunistom uspelo? (1. 11. 2020)

Filmske in gledališke zgodbe, ki jih ni (14. 11. 2021)

Velika shizma umetnosti (13. 2. 2022)

Državno prvenstvo v umetnosti (5. 2. 2023)

Make kultura great again (2. 4. 2023)

o

Glasba

Večna ljubezen ali balkanska blaznost (17. 2. 2014)

Kaj je to: slovenska glasba (1. 6. 2015)

Ubij didžeja (23. 2. 2020)

o

Književnost

Svetla prihodnost književnosti (31. 10. 2010 na Vest.si, 20. 1. 2014)

Konci znanih pravljic po slovensko (6. 2. 2012)

Prosto po Prešernu (3. 12. 2012)

Žensko in moško pisanje (1. 4. 2013)

Pesem o pesnjenju (6. 5. 2013)

Slovenski humor (1. 7. 2013)

Literarni večer ali zapovedano nasilje nad knjigami (21. 4. 2014)

Slovenci – narod brez zgodb (8. 2. 2016)

Književnost kot mučilno sredstvo (13. 2. 2017)

'Višji' cilji književnosti (20. 2. 2017)

Razpis za domoljubno pravljico je lahko izziv (20. 10. 2018)

Slovenska bralna kultura je v krizi – izredno dolgočasna têma (5. 5. 2019)

Knjiga je orožje (20. 11. 2020)

Koliko stane vrhunsko pisanje (23. 5. 2021)

Kratka zgodba o dolgi zgodbi (19. 6. 2022)

o

Uprizoritve

Gledališče kot veroizpoved (20. 10. 2014)

Kaj je narobe s slovenskim filmom (4. 2. 2018)

Poskusna umetnost (23. 1. 2022)

o

Presoje ustvarjalcev in umetniških del

Joanne Rowling: Prazen stol (9. 12. 2013)

Histerična družba s histeričnimi filmi (13. 1. 2014)

Quentin Tarantino: Odvratnih osem (14. 2. 2016)

Vesoljci in njihova civiliziranost (18. 9. 2016)

Mnogo hrupa za Boba Dylana (30. 10. 2016)

Liberation Band (3. 4. 2017)

Judi Dench – kraljica igre (2. 10. 2017)

The Frajle (16. 10. 2017)

Kingsman ali saga o dostojanstvu (23. 10. 2017)

Zvitorepčev, Lakotnikov in Trdonjin časovni stroj (13. 5. 2018)

Mati vs. Kralj Malhus – Arena Ivan Cankar (9. 7. 2018)

Oliver (6. 8. 2018)

Bilo je pravkar v Holivudu (15. 9. 2019)

Obrazi bede – fotografije Stojana Kerblerja (3. 11. 2019)

Bajke o grških bajkah (16. 8. 2020)

Titeuf vs. Bučmanovi ali umetnina vs. WTF (23. 8. 2020)

Umetnost ali stranišče (13. 12. 2020)

Dal' je sve bilo samo fol? (21. 2. 2021)

Бећарац (28. 2. 2021)

Lepota (16. 1. 2022)

Po dolgem času sem gledal Film (6. 3. 2022)

Kako iz napovednika razbrati, ali je film gledljiv (5. 6. 2022)

Kaj smo naredili iz Svetlane Makarovič (12. 2. 2023)

o

Kratke zgodbe

Babica gre na potovanje (10. 10. 2016)

Protibožična zgodba (29. 12. 2019)

Vstali od živih (12. 4. 2020)

Pipi in Melkijad: Padec vlade (18. 12. 2020)

Gregorjev evangelij (27. 12. 2020)

Noč čarovnic (31. 10. 2021)

Najnovejša zaveza – Sveti duh (26. 12. 2021)

Zadnja beseda (13. 3. 2022)

Janko in Metka ali Kako končati kapitalizem (23. 7. 2022)

Mojmoj (26. 12. 2022)

o

VLADANJE

Kaj je

S čim nas fopajo, ee, se fopamo? (3. 5. 2011 na Vest.si, 15. 2. 2014)

Kako onesposobiti borce za boljši svet (27. 2. 2012)

UTD – mokre sanje neoliberalcev (28. 5. 2012)

Srhljivi obrazi klientelizma (10. 12. 2012)

Strici iz ospredja (30. 6. 2014)

Who the fuck is Miro Cerar (14. 7. 2014)

Kaj nas učijo predvolilni slogani (29. 9. 2014)

Kakšna je razlika med levo in desno diktaturo (6. 10. 2014)

Nepravo sodje (2. 10. 2014)

Kriza ni dejstvo, ampak stvar dogovora (1. 2. 2015)

Neznosna lahkost bivanja pri koritu gospe županove Irene Polak-Fištravec (22. 2. 2016)

Zakaj ljudstvo ne jebe levičarjev, desničarjem pa ga puši (2. 5. 2016)

Svoboda govora, ki je ni (8. 5. 2016)

Izbranec, ki bo rešil svet (21. 11. 2016)

ZDA vs. Rusija (23. 1. 2017)

Deli in vladaj (9. 10. 2017)

Kaj je narobe z Marjanom Šarcem (5. 11. 2017)

Najboljša predvolilna kampanja vseh časov (27. 5. 2018)

Raje srednji vek kot socializem (19. 8. 2018)

Kako se skuha predvolilni golaž (11. 11. 2018)

Ko svetu vladajo bedaki (19. 11. 2018)

Pesem o čudni kanglici (1. 12. 2018)

Rešimo Slovenijo (13. 10. 2019)

Nobelova nagrada nacistu – naključje ali načrt? (15. 12. 2019)

Trump je car (12. 1. 2020)

JJ-oda ali negibna stran sile (1. 3. 2020)

Kaj, hudiča, pa smo pričakovali?! (26. 4. 2020)

Zakaj kolesarim (Manifest ne-janšizma) (31. 5. 2020)

Transparentne zamisli – kako okrasiti košaro na kolesu, 45 kos (2. 6. 2020)

Pot v pekel je tlakovana z novimi obrazi (18. 10. 2020)

En glavni (15. 11. 2020)

Je Borut fašist? (16. 5. 2021)

Kako preprečiti ljudski odpor (10. 10. 2021)

Bolje Golob na strehi (30. 1. 2022)

'Temna snov' volilnega telesa (20. 2. 2022)

Mariborski šerif vzgaja svoje naslednike (23. 4. 2022)

Povolilni mrk (2. 5. 2022)

Kdo se boji Levice (16. 10. 2022)

Kako volimo (27. 11. 2022)

Levica na shodu proti Levici (10. 4. 2023)

o

Kaj bi lahko bilo

Nešteto sanjskih parlamentov (30. 1. 2012)

Protestirati ali kaj drugega (19. 11. 2012)

Kako spremeniti nespremenljivo (17. 12. 2012)

Kako pridobiti volilce (28. 1. 2013)

Kaj bi res delovalo (8. 4. 2013)

A prevelikih občin pa nimamo? (16. 9. 2013)

Kako osvoboditi gandžo (27. 1. 2014)

Kako na en mah zmanjšati nezaposlenost, podkupljivost, klientelizem, utajo davkov in druge kršitve zakonov (15. 12. 2014)

Radovednost na oblasti (25. 5. 2015)

5. julij – dan OF (6. 7. 2015)

Zadajmo smrtni udarec prostovoljstvu! (31. 1. 2016)

Skrajnolevičarski populizem (10. 4. 2017)

Kako naseliti begunce (27. 3. 2017)

Zakaj je slovenska košarkarska reprezentanca zmagala (25. 9. 2017)

Kralj Matjaž se zbudi – svetovna epska pesnitev (3. 11. 2018)

Vladarji, pazite se voznikov! (23. 12. 2018)

Tri rešitve za družinske zdravnike (7. 4. 2019)

Kako razdeliti državo? (7. 9. 2019)

Prijava na delovno mesto »vladni svetovalec« (9. 5. 2020)

Manifest ne-kapitalizma (5. 7. 2020)

Manifest ne-antropocentrizma (8. 7. 2020)

Odprto pismo vladi glede protestov (3. 12. 2020)

Skupščina ali razpadščina (28. 3. 2021)

Medtem ko čakamo na nov obraz (5. 9. 2021)

Hvala, Marjan, da si odstopil in prepustil oblast fašistom! (19. 9. 2021)

Norišniško kraljestvo (17. 10. 2021)

Zakon proti škodljivim ukrepom oblasti za telebane (10. 4. 2022)

Zakon o sovražnem govoru (13. 11. 2022)

o

VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE

Zakaj so otroci, nastopači in upravniki poredni ter kako jim lahko pomagamo (20. 2. 2012)

Igrajmo se odrasle! (2. 4. 2012)

Dan v koži otrok (16. 4. 2012)

Zastarela zakonodaja (20. 5. 2013)

Odsotnost zgledov (24. 3. 2014)

Spoštovanje (9. 6. 2014)

Kultura za otroke (15. 6. 2015)

Kaj bi bilo, če bi najstniki smeli biti odrasli (11. 6. 2016)

Nas bodo računalniške igrice pokopale? (29. 1. 2018)

Vzgojeni za trpljenje (2. 4. 2018)

Rutina ubija (24. 10. 2021)

Brezplačna kosila za vse otroke: smiselno ali butasto? (11. 9. 2022)

o

Doma

Osem razlogov, zakaj ne imeti otrok (3. 12. 2010 na Vest.si, 26. 1. 2014)

Si predstavljaš družinsko kosilo brez staršev? Hvala bogu, ja! (16. 12. 2013)

Brezmejno otroško nasilje (22. 12. 2014)

Zakonska mati (prosto po Prešernu 2) (25. 3. 2016)

V največjo korist koroških otrok je bivanje v zaporu (30. 5. 2016)

Otroški pogled na civilizacijo (20. 6. 2016)

Pridne punčke (10. 3. 2019)

Bajke in povesti o permisivni vzgoji (1. 9. 2019)

o

V šoli

Učiteljsko pravo (18. 6. 2012)

Zakaj so profesorji neumni (25. 3. 2013)

Ustvarjalna matematika … Igriva matematika … Je to mogoče? (24. 6. 2013)

Javno šolstvo – grobar zahodne civilizacije (11. 11. 2013)

Bleščeča beda slovenskih univerz (28. 4. 2014)

Sveta ne premikajo trditve, ampak vprašanja (4. 8. 2014)

Zakaj so tečaji in priročniki za dušo, telo, srce in denarnico škodljivi (23. 2. 2015)

Neumni učitelji ali neumne šole (16. 3. 2015)

Hitlerjugend je v malih stekleničkah (24. 1. 2016)

Šola ali veronauk (22. 4. 2018)

Trud ali tehnika (27. 7. 2018)

Pogovoriti se moramo o učnem gradivu (24. 9. 2018)

Polnoletni dijaki (1. 10. 2018)

Neuresničeni strokovnjaki (31. 3. 2019)

Za vso to nestrpnost je kriva šola (31. 5. 2019)

Kričanje je osnovno vzgojno orodje (26. 1. 2020)

Dobre strani pouka na daljavo (29. 11. 2020)

Česa nas šole ne učijo: popraviti, izbrusiti, narediti najboljše možno (24. 1. 2021)

Česa šole ne učijo: jedrnatosti (31. 1. 2021)

Česa šole ne učijo: odnosov med spoloma (14. 2. 2021)

Česa šole ne učijo: kako preživeti težke čase (2. 5. 2021)

Kaj umira v nas, ko živimo? Resnica (20. 3. 2022)

Smisel šolanja (4. 9. 2022)

o

ZGODOVINA

Zakaj so Angleži osvojili svet (12. 3. 2012)

Odtujenost 3.0 (19. 3. 2012)

Pridobitve osamosvojitve (30. 4. 2012)

Človeške dobe, kot jih zgodovinski učbeniki še niso videli (23. 10. 2012)

Prostovoljno suženjstvo (26. 11. 2012)

Dobri bradati možje (31. 12. 2012)

Nešteto koncev sveta (7. 1. 2013)

Nekoč so bili vojaki, danes smo trgovci (18. 2. 2013)

Neoliberalizmova smrt (18. 3. 2013)

Paraplegična civilizacija (10. 6. 2013)

Neobljubljiva dežela (10. 8. 2014)

Novoletni načrti in prerokbe prihodnosti (12. 1. 2015)

Živi in mrtvi muzeji (2. 3. 2015)

Propad zahodne demokracije (17. 5. 2015)

Kje je res evropska meja (18. 4. 2016)

Tretji rajh – drugič (27. 11. 2016)

Dežela neskončnih možnosti (24. 4. 2017)

Rod, ki ga je zgodovina preskočila (20. 11. 2017)

Arijec je bušmanu neandertalec (11. 3. 2018)

Čas vrnitve – domoljubna zgodovinska bajka (20. 10. 2018)

Potemkinov planet (30. 12. 2018)

Notre Dame Mortelle (21. 4. 2019)

Pribeg možganov (4. 8. 2019)

Homo narcomanis – bajka o izvoru ljudi z zavretim zrnom resnice (22. 12. 2019)

Pripravljen na konec sveta (4. 5. 2020)

Ženske v črni luknji zgodovine (7. 3. 2021)

Smetišče zgodovine (14. 3. 2021)

Okoljevarstvenik je naravni sovražnik (6. 6. 2021)

Prazgodovina Slovenije, na katero smo upravičeno ponosni (20. 6. 2021)

Ob najboljšem času na najboljšem kraju (27. 6. 2021)

Gretini otroci (18. 7. 2021)

Delo osvobaja (25. 7. 2021)

Stari Ind – civilizacija brez ver in kraljev (15. 5. 2022)

Civilizacija za telebane (12. 6. 2022)

Park morilskih strojev (3. 7. 2022)

Civilizacijo so zgradile ženske (30. 7. 2022)

Kako poteka konec sveta (15. 8. 2022)

Vse slovenske države (15. 5. 2023)

Štetje po holocenu (21. 5. 2023)

Kako nam je razsvetljenstvo zatemnilo presojo (4. 6. 2023)

o

ZNANOST

Srečanje strokovnjakov ali ego-trip na mestu (23. 9. 2013)

Razvoj in raziskave po slovensko (24. 11. 2014)

Upa polno govoričenje o koncu sveta (5. 1. 2015)

Slovenski muzeji so samo še za otroke (4. 4. 2016)

O bitjecu, ki misli, da bo uničilo zemljo (25. 4. 2016)

Matematika in kristalna krogla (18. 12. 2016)

Kako široka so naša obzorja (10. 6. 2017)

Bodo Vesoljci prijazni ali nasilni (18. 12. 2017)

Darvinizem, ki to ni (31. 12. 2017)

Znajo živali brati? (18. 3. 2018)

Znanost – paradni konj človeštva ali cokla življenja na Zemlji (30. 6. 2018)

Napredek družboslovja (19. 1. 2021)

Živalska domišljija ni izmišljija (6. 2. 2022)

Človeške vrste ali pasme? (8. 5. 2022)

o

Stroji

Projekt Venus – Ne, hvala! – Ali pa ja, no … (28. 1. 2011 na Vest.si, 2. 2. 2014)

Globalno segrevanje jedrskih elektrarn (23. 4. 2012)

Bosanske piramide za telebane (3. 2. 2014)

Porodne težave umetne inteligence (13. 4. 2015)

Tehnološki fašizem (17. 10. 2016)

Krhkost interneta je krhkost civilizacije (16. 5. 2017)

Bombe na Sloveniji (26. 11. 2017)

Grdi grdi internet, brez katerega nam živeti ni (29. 1. 2023)

Umetna pamet v šolski klopi (26. 2. 2023)

Pošast tehnologije (28. 5. 2023)

o

Zdravstvo

Cop ali Robocop (19. 5. 2014)

Zdravstvizem (6. 6. 2016)

Zdravniki – mučitelji in morilci – v boju z evtanazijo (3. 2. 2019)

#Kolumne #Gregor-hrovatin