VABILO: Predsednik Podobnik na novinarski konferenci o aktualnih zadevah
SLS Slovenska ljudska stranka

Sreda, 16. Avgust 2006 ob 22:00

O pripravah na lokalne volitve
Letošnje volitve v občinske svete in za župane in županje bodo prve lokalne volitve po vstopu Slovenije v EU, kar pomeni v nekem smislu pomemben proces evropeizacije slovenskih občin. Tako bo tudi eden ključnih izzivov novih občinskih vodstev kvalitetno vodenje in prilagajanje razvojnih projektov občin v povezavi z evropskimi razvojnimi projekti in finančnimi pomočmi. »Prav tako lahko z gotovostjo napovem zadnje volitve na lokalni ravni pred dokončanjem regionalizacije oz. razdelitvi Slovenije na pokrajine, kar je pomembno tako z vidika slovenskih občin kot tudi za sam sistem decentralizacije slovenske države,« je poudaril Podobnik. Predsednik SLS je sicer prepričan, da bodo ugledni, uspešni in sposobni župani in županje SLS, ki so pomembno sooblikovali lokalno samouprave s svojo izkušenostjo dober garant za ponovno pridobitev zaupanja volivk in volivcev.

O delu vladne koalicije
»V teh dneh letih Vlada RS zaključuje zadnje popravke državnega proračuna oz. predloga proračuna za leto 2008, ki je še napisan v slovenskih tolarjih. Zelo pomembna zgodovinska ločnica je, da bo od prihodnjega leta naprej Slovenija imela državni proračun v evrih. Za državo je zelo pomembno, da ima stabilno in trdno vladno koalicijo. SLS ima izkušnje pri vodenju države. V zadnjih dvanajstih letih smo večino našega političnega delovanja prebili v odgovorni poziciji vladnih strank in s tem še posebej v sedanji koaliciji prispevali tudi k stabilnemu delovanju. Nekateri gospodarski kazalci, še posebej kazalci gospodarske rasti, v letošnjem letu kažejo, da je tudi slovensko gospodarstvo v ugodnem obdobju, k temu pa pomembno prispeva tudi stabilna vladna koalicija. Različni indeksi Ljubljanske borze so v teh dneh dosegli zelo visoke vrednosti. Razlogi so lahko različni, ampak praviloma to ni mogoče brez optimistične napovedi prihodnjega delovanja slovenskega gospodarstva. SLS si želi in prizadeva, da bi koalicija, v kateri skupaj sooblikujemo razvojne programe. obstala tudi še naprej po naslednjih parlamentarnih volitvah. Nenazadnje, če želiš take ambiciozne programe uresničiti, potem je en mandat premalo.«

O napovedanih interpelacijah
»Interpelacija je klasičen inštrument, ki se ga poslužuje opozicija; je legitimen in ima podlago v zakonu. Opozicijske stranke se bodo same odločile, kdaj in na kakšen način jo bodo uporabile. Že v primeru plinskih terminalov se je pojavilo tudi moje ime. S tem se ne obremenjujem, saj je interpelacija tudi priložnost, da javno spregovoriš o svojem delu. Vlada po mojem prepričanju deluje dobro, zelo dobro. Jaz delovno vnemo doživljam od znotraj, vi jo doživljate drugače. Takega tempa in take vlade ni imela še nobena vlada, aktiven pa sem bil v treh. Število aktov, ki jih sprejemaš, sicer še ni zagotovilo, da delaš dobro, a nekateri drugi kazalci govorijo, da deluje dobro.«

O pripravah na vodenje EU
»Pred kratkim smo praznovali petnajsto obletnico samostojnosti slovenske države, tudi mednarodna javnost v nekaterih vplivnih komentarjih priznava Sloveniji uspešno pot v njeno samostojnost. Velik izziv pred nami je vodenje EU v letu 2008 in ocenjujemo, da se je Vlada dobro, pravočasno in vsebinsko lotila priprav na vodenje EU. Kot minister za okolje in prostor lahko rečem, da je izziv tako na vsebinski ravni kot tudi na organizacijski, finančni in kadrovski. Tudi drugi ministri iz kroga SLS bodo veliko svoje energije usmerili v priprave in nato v vodenje EU v letu 2008.«

O zapletu s Tomom Križnarjem v Darfrju
»Točno pred letom dni smo v Republiki Sloveniji trepetali za Tomažem Humarjem - bilo je v Himalaji - ko se je boril za svoje življenje in takrat smo uspešno z različnimi metodami in energijo uspeli, da se je vrnil iz težke situacije, v kateri se je znašel. V teh dneh pa trepetamo za drugim Tomažem, za Tomom Križnarjem. Ne dvomimo v njegovo plemenito odločitev, dobre namene in humanitarno poslanstvo. Podpiramo slovensko Vlado in zunanjega ministra, da se izkoristi diplomatske poti, še posebej konzularne, pa tudi druge, predvsem pravne. Upamo, da se bo čimprej vrnil v domovino. Ob tem pa poudarjamo, da pri tem ne gre za romantiko. Kadar se odločaš, da greš v tako turbulentno območje, kot je v tem primeru Sudan, moraš biti dobro pripravljen. Odgovorno bi bilo, da bi s seboj v žepu odnesel diplomatsko imuniteto, ki ima tudi konkretno podobo v diplomatskem potnem listu. Da bi ob dobrem poznavanju upoštevali tudi elemente nekaterih mednarodnih povezujočih rešitev, ki jih priznava organizacija OZN. In nazadnje, da bi imel zelo jasen mandat ob taki pomembni in tvegani poti, za katero se je ponovno odločil. Diplomatski potni list ne bi bil čarobna paličica, najverjetneje pa bi vsaj v nekaterih elementih in situacijah, v katerih se je znašel Tomo Križnar, pomagal, da bi tako lažje angažirali mednarodne institucije. Diplomatski potni list je v principu pozitivno orodje, kadar se nekdo znajde v zapleteni situaciji, če pa imaš ob tem še politični mandat, je status diplomatskega potnega lista še boljši. Vprašanja o odgovornosti za zaplet sedaj niso na mestu. To vprašanje me spominja na lansko polemiko takoj po tistem ko se je Tomaž Humar vrnil domov. Kdo je odgovoren da se je zaplezal? Kadar se nekdo znajde v težki situaciji je nekorektno da se odpira vprašanje odgovornosti. Zakaj se je znašel tam? Zdaj je priložnost da se slovenska politika poenoti in najde poti da se Tomo Križnar vrne domov.«

O razsodbi v primeru Petek
»Pred nekaj dnevi smo bili dokončno obveščeni o odločitvi Višjega sodišča v primeru Petek. Kot minister in predsednik SLS ne bi želel z svojimi izjavami, ki bi imele kritično noto, zniževati ugled in pristojnosti slovenskih sodišč in njihovih različnih institucij, ki so v tem primeru ravnale v skladu s postopki. Vsekakor pa je oprostitev velik poraz v raziskovalnem novinarstvu. Kot nekdanji član preiskovalne komisije sem prepričan, da je takratni novinar napaden zaradi svojega novinarskega dela. Ko sem rekel, da sem ob tej odločitvi razočaran, pa sem dal tudi vrednostno sodbo. Ampak ne bi želel nadaljevati v to smer, kajti za pravno državo je nenavadno, da politiki kritično govorijo o tretji veji oblasti ali o nekaterih drugih institucijah, ki so povezane z delovanjem te oblasti.«

O možnostih za skupnega županskega kandidata v Ljubljani
»Za Ljubljano kot glavno mesto je od vsega začetka veljalo, da bo vnema za iskanje kvalitetnega župana in županje zelo velika oz. največja, in to se potrjuje. Z g. Grabeljškom v celoti delujeva usklajeno, imamo tudi sklep stranke, da damo veliko avtonomijo in prosto pot občinskim ali mestnim odborom, da se sami odločajo ali bodo predlagali svojega kandidata ali podprli skupnega v prvem ali drugem krogu. Edini kandidat ki smo ga evidentirali je mag. Peter Volasko, moj dober sodelavec, ki je po funkciji tudi mednarodni tajnik SLS. Prav tako pa je MO pripravljen, da se v okviru Zbora za Ljubljano, v katerem sodelujejo tudi tri vladne stranke, oblikuje podpora skupnemu kandidatu. Sam pričakujem, da bo preko vikenda po nekaterih pogovorih prišlo tudi do predloga skupnega kandidata v dogovoru kroga Zbora za Ljubljano. Vsa imena so potencialno odprta, odločitev pa bomo sporočili. O imenih se vnaprej ne govori.

O prihajajočih davčnih reformah

"Vlada se na davčno reformo zelo resno pripravlja po delovnih skupinah, v katere smo predlagali tudi naše strokovnjake. Ti so pripravili rešitve, ki so potem romale naprej na finančno ministrstvo, da bo pripravilo tudi izračune. To bo potem dobra osnova za nadaljnjo razpravo. Morda do 15. septembra še ne bo pripravljeno na vladi, se pa bo odprla razprava v okviru koalicije in Partnerstva za razvoj. Upam, da bomo do konca septembra zakone sprejeli na vladi, da gredo nato v parlament. SLS enotni davčni stopnji ni naklonjena, strankino stališče je, da je s socialnega vidika, z vidika tistih, ki živijo v težjih pogojih, nesprejemljivo, da bi jim z ukinitvijo nižje davčne stopnje poslabšali kakovost življenja. Veseli me, da se je razmišljanje o enotni davčni stopnji relativno ohladilo in se išče nekatere druge dobre rešitve."

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1341 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2285 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1720 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1625 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2578 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2069 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
arhiv

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

VABILO: Predsednik Podobnik na novinarski konferenci o aktualnih zadevah