Ljubljana - 31. januar 2009 – Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je včeraj - v petek, 30. januarja 2009, v pismu predsedniku Državnega zbora RS dr. Pavlu Gantarju in predsedniku vlade Borutu Pahorju v imenu Poslanske skupine SLS predlagal, da se glede na trenutno situacijo, ko do odločanja o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške k Severnoatlantski pogodbi še ni prišlo in se tudi ne ve natančno, kdaj naj bi Državni zbor RS o tem odločal, poslancem ponovno omogoči vpogled v dokumente, ki jih je za vstop v zvezo NATO morala predložiti Hrvaška. Ob tem je vodja PS SLS v pismu predsedniku Državnega zbora RS dr. Pavlu Gantarju in predsedniku vlade Borutu Pahorju tudi predlagal, da se poslancem hkrati omogoči tudi vpogled v vse dokumente, ki jih je za vstop v zvezo NATO morala predložiti Slovenija. Tako bi po mnenju vodje PS SLS Jakoba Presečnika tudi v kontekstu napovedi predsednika vlade Boruta Pahorja, da mora Državni zbor RS vedeti, da se bo odločil prav, in da mora biti odpravljen kakršenkoli sum, da je karkoli spornega, lahko primerjali obseg in vsebino obeh dokumentacij.
Edino tako bi po besedah Presečnika lahko razjasnili dvome, ki se porajajo, in sicer, ali je dokumentacija Republike Hrvaške, ki je bila predložena poslancem na vpogled, dejansko vsa dokumentacija, ki jo je Hrvaška v ta namen morala predložiti. Po besedah vodje PS SLS Jakoba Presečnika bi tako bilo vsem poslancem tudi omogočeno, da v miru ponovno pregledajo vsebino obsežne dokumentacije in skupaj s predsednikom vlade ter pristojnimi ministri razjasnijo nekatera vprašanja ter dileme, ki so jih v PS SLS izrazili že na osnovi prejšnjega in prvotnega hitrega pregleda dokumentacije.
PS SLS je po pregledu pristopne dokumentacije, ki jo je Hrvaška predložila kot kandidatka za vstop v zvezo NATO, namreč ugotovila, da dokumentacija vsebuje nekaj vsebin, ki so sporne. V tej dokumentaciji je kar nekaj spornih navedb, ki se tičejo slovenskega ozemlja oz. očitnega prejudiciranja meje med državama, kljub temu da niso predloženi konkretni zemljevidi. Po mnenju SLS zaradi nepopolnosti dokumentacije, tako ostaja še vedno odprto ključno vprašanje: »S katerim ozemljem Hrvaška vstopa v NATO?«.
Slovenska ljudska stranka se bo še naprej zavzemala, da Državni zbor RS čimprej sprejme resolucijo oz. nek zavezujoč dokument o meji med Slovenijo in Hrvaško, s katerim se bo tudi v parlamentu zavezalo pogajalce, da se o stanju na kopnem in morju, ki je veljalo na dan, 25. 6. 1991, v Republiki Sloveniji, nihče ne sme pogajati, saj to sploh ne more biti predmet pogajanj. Na ta dan je namreč Slovenija nesporno imela neomejen dostop na odprto morje in med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi.