Mozirje, 4. novembra (STA) – SLS je danes v Mozirju na prvi javni tribuni predstavila razloge za nasprotovanje predlaganemu zakonu o davku na nepremičnine. Po oceni predsednika SLS Franca Bogoviča je zakon povsem neprimeren in poln napak. Meni, da je treba po rednem postopku sprejeti evropsko primerljiv zakon o davku na nepremičnine.
Bogovič je tudi dejal, da so v peticiji proti davku na nepremičnine, ki so jo začeli podpisovati danes, navedene zadeve, katerim najbolj nasprotujejo. Podpisniki te peticije tako najbolj nasprotujejo prekomerni obremenitvi tistih, ki delajo v gospodarstvu, obrti in kmetijstvu ter ljudi z nizkimi prejemki.
Po oceni Bogoviča vlada skozi omenjeni zakon dejansko uvaja krizni davek in pobira 200 milijonov evrov za polnjenje proračunske luknje. Za prvaka SLS je ključni problem, da zakon občinam jemlje avtonomijo pri davku na nepremičnine, ki je povsod v Evropi eden ključnih občinskih davkov.
Izrazil je upanje, da bo vlada le slišala glas ljudstva, v nasprotnem v SLS razmišljajo tudi o ustavni presoji zakona, referendumski pobudi, ne izključujejo tudi različne javne shode proti sprejemu takšnega zakona. Bogovič je dejal, da so v prvih osmih urah zbiranja podpisov za peticijo zbrali 2200 do 2300 podpisov, kar pomeni, da vsako uro zberejo 300 do 400 novih podpisov. "Verjamem, da bo ta številka čez teden dni tako velika, da se bo nad njo zamislila tudi vlada," je še dejal predsednik SLS.
Predstavnik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Peter Pišek je povedal, da predlaganemu zakonu nasprotujejo, ker je to dodatna obremenitev za slovensko gospodarstvo, podjetništvo in malega obrtnika. Po njegovih besedah slovenski podjetniki in obrtniki na evropskih trgih niso konkurenčni, izpadajo tudi iz različnih razpisov. Meni tudi, da bi se država morala znotraj sebe racionalizirati, vlado pa je pozval, da še enkrat premisli preden zabije "zadnji žebelj v krsto."
Predstavnik Civilne družbe za pravično Slovenijo Mitja Štular pa je poudaril, da je razlogov za nasprotovanje omenjenemu zakonu izredno veliko. Ocenjuje, da je stvar konceptualno nepremišljena, prav tako vlada ni naredila zadostnih analiz, kako je področje nepremičninskega davka primerljivo urejeno v Evropi.
Poleg tega ne obstajajo nikakršni argumenti za to, da se v ospredje postavlja le ena vrsta premoženja. "Poleg nepremičnega obstaja tudi premično premoženje. Zakaj je nepremično premoženje pokazatelj večjega luksuza, na drugi strani pa so luksuzni avtomobili in jahte, ki si ne zaslužijo nikakršne obdavčitve," je dejal Štular.
Meni tudi, da vlada ignorira argumente, ki govorijo proti predlaganemu sistemu. Štular se zavzema za širok konsenz, saj zakon o davku na nepremičnine ne prenese naglice. Prav z naglico, tako Štular, želi vlada zakrpati proračunsko luknjo v naslednjem letu.
Opozoril je tudi, da predlagani zakon ne upošteva družin z večjimi člani, ki potrebujejo večjo nepremičnino. Ta nepremičnina za tako velike družine pa ni luksuz.
"Naša zahteva je, da vlada umiri žogico, če je razumna, da zakon umakne, odpre razpravo in v umirjeni argumentirani diskusiji predloži takšno ureditev, da bomo nanjo ponosni," pravi Štular.
SLS pa sicer na spletnem naslovu www.nepremicninski-davek.org omogoča vsem občanom elektronski podpis peticije proti davku na nepremičnine.
V Zvezi sindikatov upokojencev Slovenije, kjer tudi nasprotujejo davku na nepremičnine, pa ocenjujejo, da celotna vlada ne premore razumevanja za stisko večjega dela prebivalstva med katere se uvršča tudi vse večje število upokojencev. Vlada po mnenju sindikata nima nikakršnih inovativnih idej in v pomanjkanju slednjih vidi rešitve zgolj v ožemanju že tako do skrajnosti izčrpanih starejših populacij, v vse bolj podhranjeno stanje pa sodijo tudi ostale starostne skupine.
Stranki DeSUS pa v sindikatu očitajo, da je ostala zvesta vladni koaliciji, kljub temu, da bo nepremičninski zakon povsem po nepotrebnem in neupravičeno prizadel že tako socialno ogrožene populacije v državi.
"Privilegirani izbranci, skorumpirani politiki in bančni špekulanti, pa bodo neupravičeno še naprej uživali v na legalno vprašljiv način pridobljenemu bogastvu. Vlada bo krizo rajši reševala na račun upokojencev in njihovega drobiža kot na podlagi razkrinkanja mafijskih povezav med politiki, bančniki in posamezniki, ki so v dogovoru povzročili velike finančne primanjkljaje v bankah in posledično v državnem proračunu, pokradena finančna sredstva pa so varno spravili v davčne oaze," so še zapisali v omenjenem sindikatu.
Vir_ STA
Spodaj si lahko ogledate videoposnetek z izjavo predsednika SLS Franca Bogoviča o začetku zbiranja podpisov in videoposnetek z izjavo predsednika iniciativnega odbora Peticije in župana Občine Litija Francija Rokavca z včerajšnje javne tribune v Mozirju_
Vir: SLS