V medijih / Sevniški župan Srečko Ocvirk v Posavskem obzorniku
SLS Slovenska ljudska stranka

Petek, 11. November 2016 ob 12:32

Ljubljana, 11. november 2016 – V Posavskem obzorniku lahko berete intervju s sevniškim županom Srečkom Ocvirkom, ki je spregovoril o gospodarstvu, investicijah in projektih v Občini Sevnica. Članek podajamo v nadaljevanju v celoti.

POSAVSKI OBZORNIK, 10. november 2016

Srečko Ocvirk_ Kar nekaj podjetij je začelo graditi, kar je ohrabrujoče

Pogovor z županom Srečkom Ocvirkom, inženirjem agronomije iz Podvrha pri Zabukovju, ki vodi sevniško občino od leta 2008, je potekal v delovnem okolju, med papirji in načrti različnih projektov - v pisarni, v kateri skoraj vsak dan sprejme tudi koga izmed občanov, ki želi, da bi mu vodstvo občine prisluhnilo ter pomagalo pri reševanju težav.

Kateri so najpomembnejši in uspešno izpeljani projekti od lanskega do letošnjega občinskega praznika?

Zagotovo sta najpomembnejša projekta tako v izvedbenem kot v finančnem smislu izgradnja osnovne šole v Tržišču in telovadnice v Šentjanžu. Obstaja pa še veliko manjših projektov, ki ravno tako pomembno vplivajo na življenje in delo občanov, pa naj si bodo to novi mostovi, novi odseki cest ali pa priključevanje na vodooskrbno mrežo. Kot pomembna, a finančno nekoliko manj zahtevna lahko izpostavim tudi nova avtobusna postajališča, kolesarnice, posodabljanje Tončkovega doma na Lisci in tako dalje. Zelo pridni sta v investicijskem smislu tudi osrednji zdravstveni instituciji, zdravstveni dom in lekarna, ki prav tako posodabljata oziroma dograjujeta z lastnimi finančnimi sredstvi.

So investicije na področju predšolske in šolske vzgoje zaključene?

Predšolska vzgoja in osnovnošolsko izobraževanje sta zelo živa sistema in potrebe v teh dveh sistemih so stalne. Največje investicije na tem področju so se res zaključile, a potreb je še veliko, čeprav so nekoliko manjše in finančno manj zahtevne, vendar pa izredno pomembne, tako da bomo v naslednjem letu nadaljevali z investicijami. V Šentjanžu bo potekala ureditev kotlovnice ter projektiranje zunanjih površin in šolske kuhinje, na Studencu bo potekala dograditev vrtca pri tamkajšnji osnovni šoli, pripravljamo projekt za obnovo Osnovne šole Ane Gale, uredili bomo okolico šole v Loki, preverili bomo potrebe po dodatnih prostorih v Osnovni šoli Boštanj zaradi vrtca, saj želimo, da se predšolska vzgoja in šolstvo ohranjata na eni lokaciji. Obseg investicij se torej zmanjšuje, ni pa se prekinil.

Katere večje investicije predvideva predlog proračuna za prihodnje leto?

Velike investicije, ki najbolj zaznamujejo proračun, se vedno pripravljajo več let in so izražene iz pričakovanj ter potreb in so ključne za napredek ter razvoj na posameznem področju. Novi dve investiciji, ki bosta močno zaznamovali proračun oziroma življenje in delo, sta pričetek gradnje stadiona, kjer gre za pripravo zemljišč, stabilizacijo terena in ostala pripravljalna dela, ter ureditev mestne ploščadi v novem sevniškem mestnem jedru. Gre za kompleksno ureditev okolice spomenika, ki je zavarovan kot kulturni objekt. V bližini je parkirišče, ki je potrebno ureditve, in železniška postaja, ki jo želimo bolj povezati z avtobusno postajo, saj želimo v prihodnjem letu uvesti sodoben mestni promet. Ta projekt usklajujemo s Celostno prometno strategijo občine Sevnica, povezujemo pa se tudi s Slovenskimi železnicami.

Številna delujoča društva bi si želela več občinskega denarja, ker naj bi bilo sicer ogroženo njihovo delovanje …

Občina na več segmentih, na več načinov podpira delovanje društev. Zelo pomembno, pravzaprav ključno je, ali imajo društva zagotovljeno osnovno infrastrukturo in v tem delu se mi zdi, da smo uspešni. Imamo športne objekte, kulturne dvorane. Tudi sredstva skušamo zagotoviti v čim višji možni meri, saj se zavedamo, da so društva temelj družbene vitalnosti in raznoliki dogodki, raznoliko dogajanje, pa naj si bo to kulturno, športno in ostalo, je ključ do družbene povezanosti, saj društveno življenje povezuje vse generacije in zagotavlja kvalitetno preživljanje prostega časa. Tu se sicer včasih poraja vprašanje profesionalizma, ki mora v finančnem smislu temeljiti na drugih osnovah - osnova ne more biti občinski proračun. Moram pa reči, da zaradi pomanjkanja sredstev doslej še nobeno društvo ni zaprlo svojih vrat, ampak zaradi pomanjkanja ljudi, ki bi se udejstvovali.

Iz leta v leto predstavlja višji finančni vložek tudi skrb za starejše ter socialno šibkejše občanke in občane.

Skrb za starejše, mlajše, šibkejše in socialno ogrožene je trajna skrb lokalne skupnosti, pa še zdaleč ne samo v zakonskem smislu, temveč tudi v smislu etike in družbene odgovornosti. Problematika starajoče se družbe je tendenca Slovenije, ne le sevniške občine, je posledica razvojno-civilizacijskih sprememb načina življenja. Temu se je treba prilagajati z ustreznim podpornim okoljem, ki omogoča dlje aktivnim občanom ustrezno življenje in delovanje. Uspešen model je vzorec bivalne enote za socialno šibkejše, ki je bila vzpostavljena v preteklem letu; dobro deluje program centra za socialno delo Pomoč družini na domu; varovana stanovanja za starejše osebe pa so nekoliko zahtevnejši projekt. Tukaj potrebujemo partnerstvo domov za starejše, stanovanjskega sklada in zasebnih vlagateljev.

Eden ključnih elementov kakovosti bivanja je uspešno delujoče gospodarstvo, kako ga občina lahko podpre?

Najbolj ključna za delo v gospodarstvu je davčna politika, ki ni v domeni občine. Občina s svojimi ukrepi lahko v manjšem delu, ampak tudi zelo pomembnem, vpliva na razvoj gospodarstva. Ukrepe, ki so proaktivni in sledijo potrebam gospodarstva, vključujemo že v proračunu, del ukrepov pa predstavljajo neposredne spodbude za gospodarstvo in kmetijstvo. Večji, velikokrat tudi bistven del pa predstavljajo ukrepi v smislu zagotavljanja komunalne in druge javne infrastrukture v poslovnih conah in na območju gospodarskih con. Dodatno se v letošnjem proračunu izvaja štipendiranje deficitarnih poklicev, v kmetijstvu ravno tako štipendiramo mlade prevzemnike kmetij. Eden od ukrepov je tudi stalno spreminjanje prostorskih načrtov na podlagi potreb gospodarstva.

In kakšno je gospodarsko stanje v občini?

Sevnica je najstarejši industrijski kraj v Posavju, to je dejstvo. Ker pa je industrija povečini odvisna od globalnih trgov, se je le-ta v sevniški občini močno spremenila - nekoč veliki zaposlovalci so postali manjši zaposlovalci, a najbolj pomembno je, da so se podjetja, ki imajo dolgo tradicijo, ohranila. Predelovalne panoge, kot so tekstilna, obutvena in lesna, so iz različnih razlogov marsikje po Sloveniji propadle ali celo dobesedno izginile z zemljevida, pri nas pa ne - sevniška podjetja so prebrodila krizo, postala so ponovno prepoznana kot uspešna in razvojno perspektivna, s surovinami iz domačega okolja, s cilji krožnega gospodarstva.

Se to kaže tudi skozi potrebe po gradnji in dozidavi gospodarskih objektov?

Industrijske in obrtne cone so, lahko rečem, dobro zasedene, vendar se moramo zavedati, da velikih prostih zemljišč za gradnjo zaradi konfiguracije terena žal nimamo. Nekaj hektarske prazne cone v Sevnici ni, prostora pa zmanjkuje že tudi v obstoječih poslovnih conah, kot je denimo na Savski cesti, kjer ni več velikih možnosti za širitev. Nekoliko lažje je v Boštanju, kjer je poslovna cona v enem delu še prazna in pričakuje investitorje. Gre pa za cono, ki je v zasebni lasti. Sicer pa je investicijska aktivnost v gospodarstvu v zadnjem letu precej živahna. Kar nekaj gospodarskih družb, ki delujejo na našem območju, je pričelo z novogradnjo, kar je ohrabrujoče.

Boste še naprej vlagali v razvoj in ohranjanje življenja na podeželju?

Potrebno je slediti potrebam tako mestnega kot podeželskega okolja in sorazmeren razvoj obeh je gotovo ena od prednosti sevniške občine. V samo podeželje je bilo izredno veliko vloženega v pretekli finančni perspektivi, ko smo s pomočjo evropskih sredstev zmanjševali razvojne razlike z gradnjo vodooskrbnih sistemov, z gradnjo optičnega omrežja in s posodobitvami cest. Te posodobitve omogočajo enakomerno poselitev in razvoj kmetijske dejavnosti, ki potrebuje urejeno infrastrukturo. Poseljenost podeželja je ključno za ohranjanje kulturne krajine, kajti neposeljeno območje ni obdelano ni urejeno in v tem je težava, če se podeželje ne razvija.

Smilja Radi

vir_ http_//www.posavskiobzornik.si/panorama/srecko-ocvirk-kar-nekaj-podjetij-je-zacelo-graditi-kar-je-ohrabrujoce

 

 

Zadnje objave

Sat, 27. Oct 2018 at 18:12

1511 ogledov

V Škofji Loki z dobro voljo in delovno energijo vstopajo na lokalne volitve
Obiskal jih je tudi Robert Strah, županski kandidat SDS, in se zahvalil za podporo SLS pri kandidaturi za župana Škofje Loke. Zbrani člani in svetniški kandidati liste SLS v Škofji Loki pa so obljubili, da se bodo pri svojem delu maksimalno potrudili.

Sat, 27. Oct 2018 at 18:10

2454 ogledov

Pogovorni večer: Zakaj je krščanstvo tako pomembno za dobrobit družbe?
Slovenska ljudska stranka vljudno vabi na pogovorni večer ZAKAJ JE KRŠČANSTVO TAKO POMEMBNO ZA DOBROBIT DRUŽBE? Dogodek bo potekal v dvorani Slovenske matice, Kongresni trg 8, Ljubljana, in sicer v soboto, 3. novembra 2018, ob 19. uri. Skozi zgodovinski oris in kritično refleksijo sedanjosti se bomo vprašali, kako je krščanska misel, tako katoliška, kot protestantska, vplivala na pridobitve naprednih in uspešnih družb, ki jih cenimo še danes, in sicer tako verujoči, kot neverujoči. Osredotočili se bomo tudi na dobo razsvetljenstva in vzroke, ki vodijo Zahod k oddaljevanju od svoje lastne tradicije. Vprašali se bomo, kako se soočati z modernim tokom mišljenja in vsemi ostalimi izzivi, ki bodo neizogibni. Z nami bodo naslednji odlični gostje: dr. Stane Grandadr. Janez Šumradaddr. Jonatan Vinkler Pogovor bo povezoval: Matjaž Lulik Veselimo se srečanja z vami!

Thu, 25. Oct 2018 at 22:19

1878 ogledov

Predstavili kandidate skupne liste SLS in stranke Glas za otroke in družine za ljubljanski mestni svet
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani so se predstavili kandidati skupne liste  SLS in stranke Glas za otroke in družine za mestni svet MO Ljubljana. Nosilec skupne liste Janez Žagar, dr. Jože Osterc, Janez Podobnik, dr. Andrej Umek in Aleks Leo Vest so predstavili ključne poudarke, s katerimi SLS vstopa v kandidaturo za ljubljanske mestne svetnike. Izpostavili so prizadevanje za to, da za vožnjo po ljubljanski obvoznici ne bi več potrebovali vinjete in da se v Ljubljani za potrebe Ljubljančanov  in drugih prebivalcev vzpostavi tržnico in veletržnico z izključno slovensko lokalno pridelano hrano po sprejemljivih cenah. Prizadevali si bodo tudi za to, da bi ljubljanski mestni svet postal prostor spoštljive in odprte komunikacije. Aleš Primc in Polona Naglič pa sta v imenu stranke Glas za otroke in družine izpostavila prizadevanje, da bi Ljubljana postala družinam čim bolj prijazno mesto, da bi v prihodnje posebno pozornost namenili številnim upokojencem in drugim osamljenim ljudem in se zavzela za več rekreacijskih površin v Ljubljani tudi za domače ljubljenčke. Predsednik SLS Marjan Podobnik  pa je ob podpori kandidatom in kakovostni celotni listi izpostavil, da si bo skupaj s sodelavci prizadeval, da se SLS odpre mestu in da enako kot s podeželskim SLS zadiha tudi z mestnim pljučnim krilom. Čeprav je bilo v Ljubljani pod dosedanjim vodstvom župana Zorana Jankovića in njegove ekipe narejenega tudi veliko pozitivnega, SLS – tako kot SDS in NSi – podpira župansko kandidaturo Anžeta Logarja v prepričanju, da lahko dosedanje dobre projekte nadgradi, neoptimalne pa spremeni.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:15

1787 ogledov

SLS v Zagorju ob Savi z doslej najmočnejšo listo
SLS Zagorje ob Savi je danes na novinarski konferenci v Gostišču Ribnik predstavila županskega kandidata SLS, kandidatno listo za občinske svetnike ter Razvojni program SLS za občino Zagorje ob Savi. Primož Jelševar, direktor Inštituta dr. Antona Korošca je povedal, da gre za doslej najmočnejšo listo, na kateri je sedem direktorjev oz. lastnikov uspešnih zagorskih podjetij, trije sedanji in več nekdanjih predsednikov KS, guverner Rotary Slovenija, predsednica Zveze kmetic Slovenije, predsedniki športnih društev in ugledni gospodarji kmetijskih gospodarstev ter drugi uspešni Zagorjani. Ker nas poznate, pa je njihov slogan. Županski kandidat Alojz Slavko Jelševar je oče štirih otrok, glasbenik in dolgoletni direktor visokotehnološkega podjetja JE&GR. Kot je dejal, je čas, da Občina Zagorje dobi drzen razvojni program in ambiciozno ekipo, ki ga bo uresničila. Zagorje mora imeti po njegovih besedah posluh za ustvarjanje delovnih mest prihodnosti – to pa so okoljsko ozaveščena podjetja, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost. Iztok Živko, direktor družbe Tevel iz Kisovca je predstavil projekt energetsko samozadostne Občine Zagorje ob Savi, ki bi bila lahko največja takšna občina in tako zgled v Evropi. Ker je v občini ponovno povišana raven PM10 delcev, je nujno potrebna sprememba miselnosti. Tako kot je bil eden od znanilcev drugačnega načina razmišljanja projekt Manj svečk za manj grobov, ki so ga začeli člani zagorske SLS in so ga povzeli tudi drugi kraji po Sloveniji, bi bili lahko v Zagorju zgled drugim občinam, kjer bi s serijo manjših vetrnih in plinskih elektrarn ter hidroelektrarn na zasebnih površinah ustvarili dovolj električne energije za potrebe vseh zagorskih gospodinjstev. Janez Lipec, guverner Rotary district 1912, ki pokriva Slovenijo in Makedonijo, si želi, da se Zagorje odpre navzven in izkoristi tržno nišo razvoja turizma. Aktivno je treba podpreti lokalne šole, da bodo zagotavljale potrebe trga dela prihodnosti. Izkoristiti  je treba naravne potenciale in ljudi, ki imajo znanje, voljo in delovne navade, takšnih pa je v Zagorju dovolj. Delo mora znova postati vrednota. Neda Starman Ržišnik, predsednica Konjeniškega kluba Vajkard Valvasor je predstavila projekt razvoja termalnega in eko turizma v Zagorski dolini s postavitvijo informacijskih tabel in zemljevidov ter odprtjem turistično informativne pisarne in info točke v Zagorje. Predstavila je idejni projekt obnove Medijskih toplic kot ekskluzivnih term v stilu časa Vajkarda Valvasorja, ki bi bile povezane z obnovljenim Medijskim Gradom, kjer bi se izvajale grajske poroke. Boštjan Ocepek, predsednik krajevne skupnosti Šentlambert, je povedal, da mu je program SLS zelo blizu, saj temelji na enakomernem razvoju vseh krajev v občini. Tudi za Občino Zagorje bi bilo dobro, da bi namenila več sredstev za obnovo cest in družbenega življenja na okoliških vaseh. Te so sicer lepo urejene tudi zaradi veliko prostovoljnega dela, ki ga naredijo krajani.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:14

2730 ogledov

SLS samozavestno na lokalnih volitvah: »Ker nas poznate«
Na predstavitvi v Kobilju je županske kandidate podprl predsednik SLS Marjan Podobnik in predstavil glavne vsebinske poudarke delovanja SLS. Povedal je, da je SLS stranka, ki spoštuje sočloveka, družino, delo, lastnino in domovino in je odprta za vse, razen za podpornike skrajnih stališč. Izpostavil je uspešnost dela županov in občinskih svetnikov SLS, kar je tudi razlog za optimizem pred prihajajočimi volitvami. SLS je imela doslej 32 županov izvoljenih na svoji listi, skupaj z neodvisnimi in skupnimi kandidati s podporo SLS pa je v Klubu županov SLS sodelovalo 42 županj in županov. Podobnik je izrazil pričakovanje, da bo Klub županov SLS tudi v prihodnje ostal številčno najmočnejši. Sledila je predstavitev Roberta Ščapa, župana Občine Kobilje, Cvetke Ficko, županje Občine Grad, Ludvika Novaka, župana Občine Puconci, Franca Horvata, župana Občine Tišina in Antona Törnarja,  župana Občine Črenšovci. Župani so bili enotni, da je treba povečati sredstva za takoimenovano povprečnino, s čimer bi zagotovili intenzivnejši razvoj tudi manjših podeželskih in obmejnih občin. Zavzeli so se tudi za čimprejšnjo ustanovitev pokrajin ter prenos dela državnih pristojnosti in sredstev z državne ravni na prihodnje pokrajine. Marjan Podobnik je predstavljena prizadevanja županje in županov v celoti podprl. Kasneje se je predsednik SLS v občini Kidričevo srečal s kandidatom SLS za župana Damjanom Medvedom in kandidati SLS za občinski svet ter podprl njihovo kandidaturo.

Thu, 25. Oct 2018 at 22:12

2248 ogledov

Dr. Darinka Fakin že petič za županjo Občine Majšperk
Dr. Darinka Fakin živi z možem Brankom in sinom Tomažem v Majšperku. Funkcijo županje opravlja nepoklicno, saj je kot redna profesorica zaposlena na Univerzi v Mariboru, Fakulteti za strojništvo, na Oddelku za Oblikovanje in tekstilne materiale. Osnovno šolo je obiskovala v Majšperku in nadaljevala šolanje na Gimnaziji Dušana Kvedra Ptuj. Dodiplomski študij je končala na takratni Tehniški fakulteti Maribor in se leta 1985 zaposlila v Tovarni volnenih izdelkov v Majšperku. Med delom je kot mlada raziskovalka končala tudi magistrski študij. Po več kot 15-letnem delu v industriji se je leta 2000 zaposlila na Fakulteti za strojništvo, kjer je leta 2004 tudi doktorirala. Med delom je vseskozi aktivna tudi na raziskovalnem področju, je avtorica ali soavtorica številnih izvirnih znanstvenih člankov, patentov, raziskovalnih nalog, elaboratov, študij, strokovnih člankov, avtorica in soavtorica učbenikov in navodil za vaje. V lokalno politiko se je vključila že leta 1994, ko je nastala naša Občina Majšperk. V prvem mandatu je bila predsednica Občinskega sveta, v drugem podžupanja in sedaj opravlja že četrti mandat funkcijo županje. Ta funkcija ji predstavlja velik izziv, saj vemo, da je uvedba lokalne samouprave prinesla tudi lokalnemu okolju velike priložnosti. To se opazi skoraj na vsakem koraku. V teh letih so izvedli številne pomembne investicije na področju infrastrukture, izobraževanja, športa, kulture, turizma, gospodarstva, varovanja in urejanja okolja ter na področju delovanja društev. Vse to jim je uspelo, ker so bili sposobni delati skupaj.
Teme
gospodarstvo lokalno Obvestila Ocvirk Sevnica Srečko Ocvirk

Prijatelji

SLS Sv. Trojica v Slovenskih GoricahSLS Sv. Jurij v Slovenskih goricahSLS Sveta AnaSLS ŠentiljSLS PesnicaSLS LenartSLS KungotaSLS CerkvenjakSLS BenediktSLS PivkaSLS PostojnaSLS SežanaAnton  ŠkofSLS KoperSLS KomenSLS IzolaSLS DivačaSLS Hrpelje-KozinaSLS Ilirska BistricaSLS Gornji GradSLS LjubnoSLS LučeSLS MozirjeSLS NazarjeSLS Rečica ob SavinjiSLS Šmartno ob PakiSLS ŠoštanjSLS VelenjeSLS Središče ob DraviSLS CirkulaneSLS DestrnikSLS Dornava

NAJBOLJ OBISKANO

V medijih / Sevniški župan Srečko Ocvirk v Posavskem obzorniku