Članek
Zgodba o resnični ljubezni: Če ima človek rad, ne postavlja pogojev ...
Objavljeno Oct 15, 2015

Pred kratkim sem prebrala zgodbo o neki slovenski družini iz vaškega okolja.

Oba, mož in žena, sta si srčno želela imeti otroke, a teh ni bilo. Odločila sta se za posvojitev in izrazila željo, da sprejmeta otroka iz Afrike. To jima je bilo odsvetovano zaradi vaškega okolja, ker morda otrok ne bi bil lepo sprejet v svojem novem okolju. Potem sta sklenila, da poskusita posvojiti otroka iz Ukrajine. Ob tem, ko je svetovalna delavka listala "katalog" otrok, ki so na voljo za posvojitev, je omenila, da večji večkrat ostajajo, posvojitelji večinoma želijo posvojiti majhne otroke, dojenčke.

Ob teh besedah je bodoči očka rekel, da želi tega otroka, pri katerem je bila svetovalka ravno pri teh svojih besedah. On otroka na sliki ni videl in ni nič vedel o njem. Že sicer sta z ženo rekla, da ne želita prebirati med otroki. Svetovalka jima je rekla, da tako ne gre, naj otroka izbereta, in sploh da morata več vedeti o otroku. Toda oba z ženo sta vztrajala, da vzameta otroka, ki je prav na tisti strani, ki je bila odprta, ko je ona rekla, da večjih otrok večina posvojiteljev ne želi posvojiti.

No, potem so pogledali, kdo je to, bil je deček, star okrog 10 let (ne spomnim se, ker se je to dogajalo pred par leti, mislim pa, da je bil tedaj star 11 let). Pisalo je, da je v umskem razvoju zaostal. Izkazalo se je, da ima deček mlajšo sestrico. Oba, mož in žena, sta takoj rekla, da vzameta oba. Uredila sta papirje za oba otroka. Ko sta prišla v Ukrajino v sirotišnico, je k njima pristopila majhna deklica in vprašala to ženo: "Budeš ti moja mamika?" Kasneje se je izkazalo, da je v sirotišnici še ena sestrica teh dveh otrok, le da je bila v domu na črno.

Mož in žena sta sklenila vzeti vse tri otroke in sta se vrnila v Slovenijo, da uredita vse dokumente. Potem sta se na veliko veselje vseh treh otrok vrnila ponje. Dobila sta jih napol nage, resnično brez vsega.

Hiteli so, da vsi skupaj čimprej odpotujejo v Slovenijo, a imeli so samo tri vozovnice za vlak (mož, žena in tolmačka), potrebovali so še tri, ampak jih ni bilo mogoče dobiti. Tik pred odhodom vlaka je nekdo vrnil prav tri vozovnice in tako so lahko odpotovali. To je bil zadnji vlak v to smer, preden je bila proga zbombardirana (vojna)!

No, in potem je prišla mlada družina v Slovenijo, v Videm Dobrodpolje, otroci so se normalno vključili v novo okolje, in tudi oznaka umske zaostalosti je izginila! Otroci so potrebovali varno in ljubeče okolje, potrebovali so ljubezen - in to so dobili!

Toliko na kratko. Zgodbo sem prebrala v reviji Ognjišče. Obnovila sem jo na pamet, tako da je morda kaj prirejeno. Otroci so zdaj že nekaj let v Sloveniji.

To je to! Ljubezen je tisto glavno, kar potrebujemo! Ljubezen prestavlja gore. Oživlja mrtve.

Sama sem obdarjena z otroki, tako da na nek način morda nisem "kompetentna", da govorim o tem, a vendar! Tako močno čutim, da je ljubezen prva! Je največ!

Je tista, ki dela čudeže. Le da žal čudežev včasih ne prepozna(va)mo - ker imamo natančne zahteve, pogoje, kaj mora biti, da imamo nekaj za čudeže, da dragoceno, za lepo.

Spočetje otroka je sicer naravna zadeva, pa vendar je na nek način čudež. Vsaj v pomenu, da strmimo nad tem, kar se je zgodilo. Starši v ljubezni sprejmejo otroka - brezpogojno. V hudih stiskah so tisti, čigar otrok po kakšnih merilih ni normalen. Poznam ljudi, ki to vedo, pa vendar sprejmejo otroka in ga pričakujejo in živijo zanj ... pa četudi ima težko napoved ... recimo, da bo po rojstvu kmalu umrl ...

Poznam starše, ki so sprejeli "prizadete" otroke in jih ljubijo.

Meni se zdi, da se naša starševska ljubezen še posebej izčisti in dozori prav tedaj, ko z otrokom ni vse "v redu" - ko ni zdrav na tak ali drugačen način. Ko ima kakšne motnje. Ko je nujno z njim delati mnogo več kot z "običajnim", zdravim otrokom.

Najlažje je imeti rad, kadar vse gladko in po pričakovanjih teče. Izkažemo se pa resnično samo v preizkušnjah.

Morda kdo obsoja starše, ki prizadetih otrok ne obdržijo ...

Ampak po drugi strani se zdi normalno, da ljudje posvojijo zdrave otroke, da posvojijo dojenčke, da postavljajo pogoje, kakšnega otroka želijo.

Jaz sem prepričana, da je najbolj ljubeč starš tisti, ki sprejme otroka brezpogojno. Ki sprejme otroka, takega kot je, ne glede na to, kako je zdrav, kako je bister, kako je lep ...

Bohoče vse ve :P

nebognemati, morda pa brezpogojno ljubi tudi kakšen - oče? ;)

Ne včasih, Ana. Čisto vedno ;) :)

Anka, zdi se mi, da se ljubezen pogosto jemlje kot nekaj, kar ti je dano - dano, da znaš imeti rad ... Pa ni samo to ... nihče nima kar enostavno vedno rad ... včasih je v dejanjih ljubezni ogromno volje in dela ... <3

Alma in Lara, o pogojni in brezpogojni ljubezni se pogosto sprašujem. Sprva sem navijala za brezpogojno. Kasneje sem prišla do zaključka, da v odnosu med fantom in punco, med možem in ženo, dostikrat nastrada tisti, ki brezpogojno ljubi - če tako ne ljubita oba! - ker drugemu preveč streže, preveč prenese, je preponižen. Zdi se mi, da tisti, ki mu je vse dano, je "preveč ljubljen", sploh ne razume tega, kar se mu daje ... in sploh ne razvije hvaležnosti v sebi. Živeti z nehvaležnim človekom je pa zelo težko. Pravzaprav je tako, da je tisti, ki "preveč" ljubi, soodgovoren za to, da ga drugi zlorablja ... A kdo bi vse to razumel. Vse življenje se učimo. Morda pa je brezpogojna ljubezen to, da imamo radi drugega, ampak tudi sebe, in to nič manj od drugega ...? Ma ja ... učenci smo ... Želim si, da bi osvajala uspešno lekcije ...

Lara, morda se pa prav ob strahu pred izgubo otroka in spoznavanju krhkosti življenja, v preizkušnjah ... ljubezen razvije do vrhov? Včasih sem razmišljala, kako kakšni ljudje niso čutiti hvaležni, da imajo zdrave otroke ... To pač ni samo po sebi umevno - to, da so zdravi, bistri, spretni ... Jaz sem trepetala pred izgubo otrok ... sem jokala ob otrocih, izgubljenih s spont. splavom. Tako nas življenje prisili, da vidimo več in tudi z drugih strani ...

Alma, kot praviš, poznaš družino s posvojenimi otroki - "z veliko mero obojestranskega spoštovanja, brez posesivnosti in brisanja zgodovine"! Kakšno vrednost ima to! Brez posesivnosti in brez brisanja zgodovine - in vse to v spoštovanju! Take zgodbe prinašajo upanje, da so na svetu dobri ljudje, ki imajo radi! Brezpogojna ljubezen! Koliko sem že o tej brezpogojnosti razmišljala! Hkrati pa ni ljubezen poniževanje samega sebe - ko bi recimo vse tolerirali ipd. Recimo, da se v ljubezni odločamo, kaj bi bilo najbolje v neki situaciji. Pri zlorabljenih otrocih (in tudi odraslih ljudeh) je gotovo večkrat potrebno imeti res veliko ljubezni in topline, da ljudje začutijo, da so ljubljeni in sprejeti ... Smo pa vse življenje učenci ...

Ana, podobna zgodba se je odvijala v vasi blizu mene.....ti otroci so čudoviti in povsem vklopljeni v naše življenje..... ja LJUBEZEN je zdravilo za vse....to potrebujemo vsi, a kot je nekdo spodaj nižje napisal.....nekateri ne zmorejo ljubiti niti zdravih otrok, kaj šele bolne ali malo drugačne.....

Ja, če bi pa to vedeli, potem bi lahko v vsakogar namestili ljubezenski gen, kar sploh ne bi bilo slabo... ;)

Ja no, saj to se sprašujem, kaj so tisti faktorji, ki vplivajo na to, ali boš nekoga brezpogojno ljubil, ali boš dal stvari v pogojnik...

Odvisno ood oseb in njihovega karakterja, Alma. Nekateri imajo težavo imeti še svoje zdrave otroke radi. Kamoli brezpogojno ljubiti druge. Na žalost.

Podobno zgodbo poznam iz prve roke :). Namreč, ko sem prišla v Italijo, je moj prvi prijatelj postal, eden od treh posvojenih otrok, ki sta jih italijanska starša posvojila v Braziliji. Dva brata in sestrico. No in ta moj prijatelj, mi je pripovedoval o življenju prej (on jih je namreč, ko so prišli v Italijo, štel enajst, bratec in sestrica, pa sta bila oba mlajša). Ja, človek se kar malo razneži, ob takih zgodbah. Pri njihovi, gre namreč za zelo povezano družino, z veliko mero obojestranskega spoštovanja, brez posesivnosti in brisanja zgodovine. Brezpogojno sprejemanje, kot praviš. Vprašam se, ali je kaj takega zelo težko (ker sama nimam izkušenj z otroci), ali pa nekaj najlažjega na svetu?