


"... že pred časom sem nekje zapisal, da mi je čisto vseeno, tudi če otroka vzgajata opica in žirafa, dokler je ta otrok srečen in dobi vse kar potrebuje. še vedno mislim enako."
Pred kratkim sem dobila komentar, katerega del je uvod v tale moj prispevek.
Misel me je prizadela.
Ne, ne mislim, da nimata žirafa in opica sposobnosti biti dobri mami, pa vendar ... sposobni sta biti dobri mami, a predvsem svoji vrsti.
Znani so primeri ljudi, ki so živeli in preživeli v divjini.
Znani sta deklici Amala in Kamala, ki sta zrasli v volčjem brlogu. Kasneje, ko so ju našli, nista znali po človeško govoriti niti se obnašati ...
Brala sem več podobnih zgodb, zgrajenih na resničnih dogodkih.
Tako sem brala zgodbo o nekem dekletu, ki je živelo na nekem otoku z majhnim številom prebivalcev. Na otok so prišli le občasno napadalci in pobili otočane in tako se je zgodilo, da je nekega dne ostala na otroku samo še ena deklica, čisto sama. Kadar je videla pluti kakšno ladjo, se je vedno skrila, ker se je bala ljudi. Tako je sama odraščala in zrasla v odraslo dekle, svojo samoto je pa vse bolj grozeče občutila, da se je slednjič sklenila pokazati ljudem ... hrepenela je ljudeh ... Tako zelo hrepenela, da je slednjič premagala strah pred ljudmi. No, slednjič je vendar spet priplula ladja in ona se je pokazala ljudem, ki so pripluli do otoka. Bila je sicer zelo mlada po letih, a postarana in "zrabljena", v slabem zdravstvenem stanju. Vzeli so jo s seboj na ladjo in odpeljali v "civilizacijo", toda nikoli več ni osvojila človeškega jezika, čeprav je prva leta svojega življenja rasla v človeški družbi. Ostala je na precej nizki stopnji razvoja in ni dolgo živela.
Podobne stvari so videli pri drugih najdenčkih, ki so zrasli v džungli. Lahko je bilo zanje solidno poskrbljeno glede lakote in žeje in mraza, čisto možno je, da so se ti otroci čutili tudi "ljubljene" od živali, od volka "posvojitelja", pa vendar niso rasli kot ljudje ... niso postajali ljudje. Niso se znali sporazumevati kot ljudje. Komunicirali so kot živali. Kar gotovo pomeni zelo osiromašeno komunikacijo, zelo skrčeno na bistveno, kar je bilo nujno samo za preživetje.
Pa si zamislimo zdaj, mi ljudje, ki nam veliko pomeni jezik, ki nam veliko pomeni govorica, da bi se namerno skrčili v neko majhno gnezdo in živeli nekakšno živalsko življenje.
To bi bilo lahko zanimiv izziv za čas počitnic, da bi potem bolj cenili svojo človeško skupnost!
Živali so naše prijateljice - a človeku, ki ima samo živali in nobenega človeka, vseeno ni nadvse lepo. Vsaj ne, če je to vse njegovo življenje, če bi vse dolgo življenje živel samo z živalmi.
Znano je, da so gluhi otroci zelo prizadeti s stališča komunikacije, niso mogli razviti besednega sporazumevanja, vsaj ne po običajni naravni poti. Kajti 80 % informacij baje dobimo po slušni poti.
Otrok posluša glasove že, ko je še v maminem trebuhu. Potem kakšno leto še samo posluša, preden se njegove sposobnosti oblikujejo do te mere, da spregovori prve "človeške" besede. Torej potrebno je dolgo poslušati, preden se naučimo govoriti ... Učimo se izražati sami sebe, svoje potrebe, svoja čustva.
Dati človeškega otroka opici in žirafi, da ga bosta vzgajali onidve, radi ga bosta pa seveda imeli, bi bilo - milo rečeno - preseravanje.
...
Aha, "dokler je srečen!"
Kako se nateguje srečo!
Kdo bo meril srečo otrok, živečih v vseh vrst nenaravnih okolij?
Kdo bo šel po otroka v "volčji brlog"?
Je sreča kaj povezana z vsestranskim razvojem ali prav nič?
Gotovo so srečni mnogi otroci s posebnimi potrebami - (a) predvsem zato, ker jih imajo njihovi starši radi. Pa tudi zato, ker mnogi ti otroci čutijo, kaj je najbolj potrebno v življenju ... ljubezen. Na nek način je to tako malo ... čeprav prav tega mnogi nimajo ... in mnogi ne znajo dati ...
Ampak opica in žirafa lahko data samo opičjo in žirafjo ljubezen!
Morda je najbolje, da si mislim, da ljudje, ki govorijo take besede, kot so v uvodu, sploh ne mislijo resno.
Zanimivo, meni se je že kot otroku zdelo, da se iz enih stvari ne smemo nikoli norčevati. Kot bi sicer izzivali lastno "usodo"!
V resnici naj bi slehernemu otroku želeli vse najboljše!
Nov 30, 2015