Ravno v tem času v Ljubljani in okolici dobivamo položnice od Snage za odvoz smeti. Račun je nekaj manjši kot v preteklih mesecih, saj smo bili menda zelo pridni pri zbiranju oziroma pri ločevanju odpadkov.
Gospoda so nam lepo naložila delo in nam priskrbela rumene zabojnike za embalažo, modre zabojnike za papir, rjave zabojnike za biološke odpadke, zelene zabojnike za steklo in na koncu tudi črne zabojnike za vse ostale odpadke.
Vse lepo in prav.
Absolutno se strinjam, da je potrebno ločevati odpadke. Strinjam se tudi s tem, da vsak posameznik sam loči odpadke.
Problem pa je v tem, da smetarjem »odnašamo rit« oni pa nas nagradijo s tem,da nam že na začetku meseca pošljejo položnico, ki sicer ni tako visoka, da plačujemo njihovo »ne delo«.
Zakaj pišem o tem?
Zato ker odvozniki oziroma podjetje, ki skrbijo za odvoz teh sortiranih odpadkov, ki je reciklirajo sami ali pa jih dajo naprej v reciklažo in potem s prodajo teh odpadkov po vsej verjetnosti zaslužijo kar nekaj denarja. Seveda na naš račun.
Poglejmo si samo plastično embalažo. Na hrvaškem dobiš za vsako plastenko in za pločevinko 0,50 kune in to mora biti na embalaži označeno.
Pri nas pa lepo odvozniki te embalaže dobijo to embalažo zastonj in jo odpeljejo v predelavo in najbrž jo potem prodajo naprej oziroma na temu nekaj zaslužijo.
Potem pride na vrsto papir, ki ga državljani Slovenije lepo zbiramo in sortiramo v modre zabojnike.
Papir seveda odkupujejo papirnice, ki ta odpadni papir lepo predelajo in seveda z mnogo manjšimi stroški spet dajo v obtok.
Mi malo starejši se še spominjamo, kako smo v osnovni šoli zbirali papir. Nabralo se ga ja za cel kontejner, pa smo lahko s tem plačali končni izlet ob zaključku šolskega leta.
Tega sedaj ni več.
Zakaj?
Ker so si komunalci vzeli pravico, da jim sortiramo papir in za to še plačamo.
Pa stekleni odpadki.
Sicer ne poznam scene, ampak prepričan sem, da komunalci zaslužijo kar nekaj denarja za steklene odpadke, saj najbrž steklarska podjetja z veseljem odkupijo steklovino, saj se jim s predelavo močno zmanjša strošek izdelave izdelkov iz stekla.
Biološki odpadki gredo najbrž tudi v kakšno predelavo in jih uporabljajo za kakšna gnojila ali kaj podobnega. Najbrž niti nočemo vedeti za kaj se uporabijo.
Po vsej verjetnosti so odpadki iz črnih zabojnikov še najmanj uporabni in se na njih ne da kaj zaslužiti, zato jih zakopavajo na odlagališča odpadkov.
Konec koncev, če logično razmislimo bi se lahko podjetja za odvoz odpadkov sama financirala, saj najbrž zaslužijo dovolj, da bi bilo to mogoče. Zdi pa se mi, da se kujejo veliki dobički iz »naših« smeti.
Je pa še en velik problem.
Smetarji, vsaj v Ljubljani je tako, odvažajo embalažne odpadke enkrat na tri tedene, kar marsikomu povzroča velike preglavice, saj je oni mali zabojnik premajhen za embalažo , ki se zbere v treh tednih. Če pa hočeš večji zaboj, pa ga menda moraš doplačati.
Podobno je tudi z odpadki iz črnega zaboja.
Le biološke odpadke vozijo enkrat tedensko, kar je edino normalno, saj bi drugače zelo smrdelo.
Nekje sem tudi opazil, da je neki rjavi zabojnik z biološkimi odpadki že več kot eno leto brez pokrova. Ta zabojnik je blizu blokovskega nenaseljenega naselja in je mnogokrat hitro poln. Ker ni pokrova začne zelo hitro smrdeti in vrli smetarji niso uspeli v enemu letu zamenjati zabojnik oziroma mu dati vsaj pokrov, čeprav redno tedensko odvažajo vsebino tega zabojnika
Seveda je zelo pomembno, da odpadke ločujemo in da skrbimo za okolje, ampak prav bi bilo, da bi bili za to nagrajeni.
Pa ne samo 1 x letno, da ti za par EUR zmanjšajo položnico.
Ta zapis je napisan samo na podlagi predvidevanj, ne pa trditev, ker pač tega ni mogoče preveriti oziroma bi temu vzelo veliko časa.
Komentarji (9)
Jan 05, 2016
1
Predstavitveni filmček je imel besedilo. Ker sem ga po nemarnosti izpustil, dodajam k #7 tudi uvodni, spremni del, avtorju se pa opravičujem. "Ljubljana, 18.11.2015 - V Ljubljani je uradno začel delovati Regijski center za ravnanje z odpadki - RCERO Ljubljana, ki ga je za ljubljansko Snago zgradil avstrijski konzorcij Strabag. "Včasih se premalo zavedamo dejstva, da je za ohranjanje in varovanje okolja potrebna tudi ustrezna infrastruktura," je ob otvoritvi poudarila ministrica za okolje Irena Majcen. Namen RECRO centra Ljubljana je, da proizvede toliko energije, kot je potrebuje za svoje delovanje, približno pet do 10 odstotkov odpadkov pa bo še vedno končalo na deponiji. Prej je bil ta delež po besedah Kramžarja tri do štirikrat večji. Ključni del regijskega centra so trije objekti, v katerih bo potekala mehansko-biološka obdelava odpadkov. V teh objektih bosta obdelani dve vrsti odpadkov: ločeno zbrani biološki odpadki in preostanek mešanih komunalnih odpadkov. Sprejeti in sortirani bodo tudi kosovni odpadki. Časovnica RCERO Ljubljana predvideva poskusno obratovanje v letu 2016 in garancijsko obdobje v letu 2017, z januarjem 2018 pa bo projekt RCERO Ljubljana zaključen. RCERO Ljubljana, ki je s 65 odstotki sredstev sofinanciran iz evropskega kohezijskega sklada, je primer dobre prakse na področju povezovanja in sodelovanja občin ter povezovalni element ravnanja z odpadki v Sloveniji med občinami in regijami. V RCERO je trenutno vključenih 37 občin, tako da bo RCERO poskrbel za odpadke tretjine Slovenije". Besedilo in foto: Janez Platiše To sem dodal tudi zaradi ljudi po Sloveniji, ki ne spremljajo dogodkov v najlepšem mestu na svetu (po Jankoviču) Ljubljani.
Jan 05, 2016
0
Sponko hvala za poduk
Jan 05, 2016
1
*Mike, odpri - SNAGA - našel boš nekaj odgovorov, sicer pa na vprašanje tudi odgovorijo. Naslednje pa odpri pri 20´, če obožuješ govorance Jankoviča, sicer pa na začetku. https://youtu.be/l564MuCqhRc (Po nekaterih OŠ še vedno zbirajo papir)
Jan 04, 2016
1
Ja mi2 z mojo sva ga lani naročila. Se digovoriš za datum, ti pripraviš, poveš kje in ga lepo odpeljejo. Ja upam, da vsaj pohištvo predelajo v kakšno bio lesno maso, da se uporabi za pameten namen
Jan 04, 2016
0
Mike, na kosovcu je marsikdo dobil kaj res uporabnega! In tako je zastonj dobil lahko omaro, mizo, kaj vem, kaj vse se je tam znašlo. Prihajali so razni "mojstri", ki so razstavili razne stroje, pobrali vse, kar je mogoče še uporabno ... in tako je mnogo stvari bilo uporabljanih naprej, ne pa da zdrobijo tiste grozne klešče tovornjaka ... Včasih sem z otroki gledala, ko so pospravljali potem tisti kup ... in mi je bilo prav težko pri srcu ... Težko ob tem, ko recimo drobijo čisto uporabno pohištvo ... Nekdo drug nekje drugje bi ga pa uporabil ... in ne bi kupil drugega in bi tako tudi naravo bolj varovali, ne samo šparali denar. Nisem pa še slišala, da bi enkrat na leto lahko naročili kosovca.
Jan 04, 2016
0
Stoyan hvala za komentar. Se strinjam s tvojim komentarjem. Vsega itak nikoli ne bomo izvedeli. Pa saj smo lahko brali, ko so našega šerifa pred kratkim priskovali glede KPL-ja.......
Jan 04, 2016
0
zakaj je temu tako? Včassih so bila vsa komunalna podjetja državna, zdaj so vsa privatna, zato se lahko iz državljanov delajo norca in določajo ceno kakor jim paše. Občinske uprave in lastniki komunalnih podjetij pa glede koncesij delujejo po sistemu leva roka desni žep.
Jan 04, 2016
1
Ana hvala za komentar. Pri nas v Ljubljani imaš menda 1 x letno možnost naročiti kosovni odvoz, ki je brezplačen. Tako kot si rekla je bilo včasih tudi v Ljubljani, samo mene je motilo to, da je ponavadi ležal ta kosovni material že kakšen mesec in se je to potem raznašalo po velikem območju in je bilo veliko svinjarije. Je bilo pa dobro zaradi tega, oot si sama dejala, da je marsikdo tam našel stvari, ki jih je potreboval in jih je potem lepo odpeljal.
Jan 04, 2016
0
Meni s etudi zdi prav, da sortiramo, ampak hkrati nas z vsem mogočim "nategujejo". Spomnim se, da so ob začetku natančnejšega sortiranja rekli, da bomo potem manj plačevali, v resnici pa plačujemo več. Še nekaj: ponekdo imajo zabojnike tudi za odpadne tekstile. Pa še kosovc. Ponekod so otežili možnost oddaje kosovnih odpadkov. Recimo na Mostu na Soči smo imeli kosovc tudi v malem zaselku, kjer smo mi večkrat, potem so ga pa umaknili kakšna 2 km daleč in še tam je potrebno biti ob natančno določeni uri (kakšne tri ure je tam tovornjak). Če tja človek ne pripelje stvari, mora pa sam odpeljati na deponijo. Meni so všeč taki kosovci, kot so bili včasih v Lj., na ulico odložijo ljudje, česar ne potrebujejo, potem pa marsikdo marsikaj odnese. In to je edino prav. Ne pa da pohištvo, ki ej še čisto dobro, samo zmeljejo .... uničijo do kraja ...