Lahko rečem, da imam dobre delovne navade. Delovnih navad so me naučili moji starši. Že ko sem bil mlad fantič slabih 7 ali 8 let, sem opravljal veliko domačih del. Ko je oče gradil našo drugo hišo, se spomnim, da sem kar veliko pomagal. Seveda ne neka težaška dela, ker sem bi le še premlad in še ne dovolj razvit in pri moči, ampak prenašanje kakšnih zidakov, grabljenje peska in manjša dela okoli hiše mi niso ušla.
Ker je bil oče po izobrazbi električar je v tistih časih po redni službi, napeljeval elektriko po hišah.
Včasih me je peljal zraven in če se hotel zaslužiti kakšne denarce, sem mu pomagal s kladivom in z macolo delati luknje v zidove za vtičnice in za stikala in delati rove za kable in ostale stvari, ki pritičejo k električni napeljavi.
Koncem osnovne šole sem lahko med počitnicami opravljal tudi delo v mizarskem podjetju, ki se je nahajalo v našem kraju (v samostojni Sloveniji je ob lastninjenju že kmalu propadlo), ki je bilo kar dobro poznano tudi na območju bivše Jugoslavije.
Spomnim se, da sem takrat za prvo »plačo« odšel v Ljubljano v Tivoli s prijatelji, kjer smo se celo popoldne vozili z avtomobilčki in uživali. Kupil sem si tudi prvi, leseni teniški lopar, ki sem ga potem zelo redko uporabil.
Kot sem že omenil sem že zelo zgodaj opravljal tudi domača, hišna opravila.
Vsako soboto sem moral doma v hiši pomiti stopnice v hiši, ki jih ni bilo ravno malo in še spodnji del prostorov v pritličju hiše.
Zunaj so me čakale še ene stopnice, ki so bile iz grobega marmorja, tako, da sem moral za čiščenje uporabljati tudi smirkovo krtačo in se jih čistil ko norec.
Vsa ta dela sem pač opravil, ne bi rekel, da sem to z veseljem delal, ampak ni bilo druge.
Vprašajte me, če sem dobil za to kakšno nagrado?
Ja pajade. Kakšno že? Če nisem dobro očistil, sem moral zadevo ponoviti. Kakšno nagrado neki?
No te dobre delovne navade sem kasneje še dodelal v srednji šoli, v internatu, kjer je moralo biti vse lepo počiščeno, zglancano in lepo postlano.
Vse skupaj pa sem prenesel tudi kasneje v zakon.
Seveda je vse to lepo in prav, ampak na žalost sem te delovne navade prinesel in imel samo jaz, ne pa tudi moja, sedaj že bivša žena.
Seveda me je ona znala zato zelo dobro izkoristiti.
Najprej se je šlo samo za pomoč ob njenem študiju, ob rojstvu otroka, potem pa je to že prešlo v navado in kmalu so bila vsa gospodinjska in negospodinjska dela na meni.
Ker je moja hči edinka, smo jo seveda vsi skupaj zelo razvadili.
Jaz sem poskušal zadeve vseeno obrniti v pravo smer, da bi moja hči dobila dobre delovne navade, ampak sta mi na poti stali tako moja bivša žena, kot njena mati, moja bivša tašča.
Šlo je za malenkosti. Šlo ja za razvajanja, najprej seveda mala razvajanja, ko je bila hči še mlajša in se ji je še v posteljo nosilo zajtrke.
Saj pravilno, da se otroka malo razvaja, ampak pri nas je šla zadeva tako daleč, da se je to dogajalo vse do srednje šole in še dlje.
Moja bivša tašča je šla velikokrat še dlje in je pospravljala sobo od tamale, ko je bila ona v šoli.
Sploh se ni zavedala, da ji s tem dela samo eno veliko škodo, ne pa uslugo ali pa da bi jo za to imela tamala kaj bolj rada.
Pa ne gre za to, da tamala ne bi hotela delati. Nasprotno, velikokrat je hotela kaj sama narediti, se naučiti, ampak smo ji vsi raje odnašali rit. Še vedno ne vem zakaj.
Priznam, da je bila tudi moja krivda, da sem vsem domačim, po domače odnašal riti in zaradi ljubega miru po stanovanju postoril vse kar je bilo potrebno.
Lahko mirno priznam, da sem bil velika copata.
Ko pa sem se odselil od doma, pa je bilo vse na njiju, tako, da sta morali obe sedaj te delovne navade pridobiti in oživiti.
Zase lahko rečem, da sem z dobrimi delovnimi navadami samo pridobil, saj sem potem, ko sem nekaj časa živel sam, odlično vozil.
Znal sem skrbeti za dom, znal sem skuhati in vse mi je dobro teklo.
Nikoli in nikdar, pa nisem doma, ko sem bil še fantič, za domača opravila dobil kakšne denarne nagrade. Samoumevno je bilo, da je delo pač potrebno opraviti in da ne pričakuješ, da boš za to plačan. Imel si dom, imel si hrano, imel si oprane gate, ja kaj pa bi še hotel?
Ko se pogovarjam s sodelavci, prijatelji, znanci pa slišim mnogo zanimivih stvari. V teh časih je mladina zelo drugačna, kot smo bili mi.
Menda se dogaja, da jih veliko, za to, da doma pospravijo svojo sobo, da odnesejo smeti ali da posesajo po stanovanju, da pokosijo travo okoli domače hiše, dobi denar, kot nagrado staršev.
Mnogo otrok enostavno starši ne morejo več premakniti, da opravijo domača dela, na drugačen način, kot da jim to plačajo.
HALOOOO.
Je to normalno?
Drugo pa je, če na primer, tako, kot moji starši, nagradijo vnuke, če jim pokosijo travo ali prekopljejo vrt ali jim grejo v trgovino.
Tukaj pa je, vsaj po mojem mnenju prav, da jih nagradijo, seveda v mejah normale.
Po mojem tudi ni nič narobe, da otork dobi nagrado za dober uspeh v šoli, ker je to le neka motivacija. Seveda brez pretiravanja.
Nikakor pa ne morem sprejeti tega, da bi otroku plačal za to, da doma posesa, pomije posodo, pospravi svojo sobo ali pomije kopalnico.
Seveda se vse te delovne navade, ki smo jih pridobili v otroštvu, v odrasli dobi, nekje poznajo in so nam močno v prid pri sami zaposlitvi, v skupnem gospodinjstvu, ko se poročimo, pri sami vzgoji otrok.
V službi lahko takoj opaziš, kdo ima dobre delovne navade, kdo pa je lenuh,ki ne zna nič narediti sam in za vsako stvar prosi za pomoč.
Sam priznam, da sem ga pri vzgoji tamale močno polomil, vsaj v tem delu, da ji nisem dal delovnih navad, kot jih imam sam. Res pa je, da sem bil sam dokaj nemočen, saj sem ima dve močni nasprotnici, ki sta delovali na tak način, da sta tamali »delali usluge« in najbrž sta pri sebi mislili, da delata prav, da olajšata otroštvo in življenje otroku.
Misli, da sta kasneje obe spoznali, da sta ji s tem delali samo veliko škodo, ker mnogo lažje si je delovne navade pridobiti, ko si še otrok, kot pa pozneje, ko se postavljen pred dejstvo, da si pa za vse sam.
Seveda si je tudi moja tamala pridobila delovne navade in pridno dela tako doma, kot v službi, tako, da večje škode ni bilo.
Bi ji bilo pa na trenutke vseeno lažje, če bi že od malega dobila dobre delovne navade.
V mnogih družinah pa gredo seveda v druge skrajnosti.
Nekje pa morajo že majhni otroci skrbeti za vse, njihovi starši pa izležavajo in se pustijo streči. Velikokrat se zgodi, da morajo potem ti otroci že kmalu odrasti, saj ko so malo večji in dobijo bratce ali sestrice, potem že kmalu začeti skrbeti še za njih.
Ti imajo seveda pozneje v življenju odlične delovne navade, nimajo pa praktično nič od otroštva.
Vsaka stvar mora pač biti zmerna.
Komentarji (33)
May 06, 2016
0
Mike drži. Pravijo: kakor došlo, tako prošlo. Na lahek način zasluženo je ponavadi kratkotrajno. Ness- saj nisem rekla, da si ti rekla. Bil pa je pri tebi napisan komentar, na katerega sem komentirala :) Res je, človek se hitro navadi na bolje in potrebe postanejo večje. Na slabše se je težko navaditi.
May 05, 2016
0
Azra, saj tega nisem nikjer rekla, razen v kontekstu vzgoje otrok, da je fajn, če se zavedajo, da denar ne pade z lufta :) Jaz pa nikoli nisem imela veliko denarja, saj sploh ne vem kaj bi z njim :D Verjetno se pa človek hitro navadi, ko je standard višji, se tudi potrebe spremenijo ;)
May 05, 2016
0
Zase lahko rečem, da zelo spoštujem delovne ljudi, ki so s svojim trudom, garanjem in s svojo sposobnostjo dosegli bogastvo. Takšnem privoščim vsak cent, ker vem, da je bil pošteno zaslužen. Samo po navadi, se takšni ljudje ne "preseravajo" in se bohotijo z denarjem, temveč živijo kot "normalni" ljudje. Vse drugače pa je s tako imenovanimi "instant menedžerji" in bogataši, ki so polastnilini vse kar se je dalo s svojimi sposobnostmi špekulacij, iskanjem zakonskih lukenj in s krajo našega, državnega premoženja. O tem bi se lahko pisale knjige.
May 04, 2016
0
Ness, tudi meni ni še nikoli padlo iz lufta. In ne drži trditev, da imajo denar samo leni in takšni, ki so prišli do denarja na nepošten način. Jaz sem denar vedno zaslužila pošteno in s trdim delom in poznam še veliko takšnih ljudi. Obstajajo pa tudi tisti drugi, ki so ga zaslužili nepošteno, ampak ni kar vseh ljudi za dajati v isti koš. V življenju sem poskusila vse, imela sem že ogromno denarja in bila sem popolnoma brez denarja. In to ni bilo nikoli odvisno od moje lenobe ali nelenobe ali od tega, da bi priklicala denar. Vedno sem bila enako aktivna, ampak moraš biti v pravem trenutku na pravem mestu. Skoraj vsak ima v življenju možnost priti do denarja, vprašanje je samo koliko je vztrajen, koliko je trmast, koliko je pripravljen delati-trdo delati. Skoraj nikoli nisem vnaprej vedela, ali bom z določenim projektom zaslužila ali ne. Torej sem delala na slepo. Kot bi trgala marjetice- bo- ne bo - bo - ne bo ....Včasih rata, včasih ne. Sem pa z leti veliko pridobila. Stranke so mi vedno zaupale, ko so me spoznale, so vedno vedele, da bom delala za njih dan in noč, da se bom borila do konca, pa če bom kaj zaslužila ali ne. Tudi tukaj na PW me pozna kar veliko oseb. Ne samo preko portala, ampak me poznajo iz resničnega življenja. Vsak, ki želi vedeti moje pravo ime, ga dobi brez težav. In tudi eden od teh oseb ne bo rekel, da sem denar zaslužila na nepošten način. Zato mi gredo neumni komentarji na živce. In ne morem mimo teh neumnosti, kako je denar energija, ki ga lahko prikličeš itd. Oboje mora biti. Delo,vztrajno delo, poštenost in pozitivna energija. Ko moraš verjeti, da ti bo uspelo. Ampak, samo energija ti denarja ne bo dala. Se ti opravičujem za dolg komentar, ampak včasih me pa kdo potegne za jezik in takrat povem tudi kakšno več kot ponavadi.
May 04, 2016
0
Ness... še nekaj o tem... da "denar ne pade iz lufta"... Denarja je toliko, kolikor ga prikličemo s svojimi mislimi - s svojimi čustvi... Lahko ga odrivamo stran ali pa pač privlačimo. Denar je energija. Vse okoli nas je narejeno iz energije. Človek je narejen za to, da gre naprej, da hodi, da je aktiven, da se premika. Tudi, če si star 80 let, moraš nekaj delat, moraš nekaj početi... ne moreš samo cel dan ležati in gledati televizijo, kar jaz opažam pri ljudeh, ki so že starejši in nimajo vsakodnevnih obveznosti itd. Najhujša stvar za človeka je, da nima obveznosti. Da mu ni treba nikamor iti, da nihče ni odvisen od njega, ker potem sploh ne ve, kaj bi počel sam s sabo.
May 04, 2016
1
Haha, ja sej, večinoma drži ;) Zato pa pravim, žepnina vsekakor, ampak treba je vedet, da denar ne pade z lufta. Hlapčevska miselnost gor al dol, to je dejstvo, realnost.
May 04, 2016
0
Ness... to, da ni bilo žepnine. :) Od kje pa naj se človek nauči delati z denarjem, če denarja ni? Kako naj se naučiš delati z denarjem, če ga nikoli ne dobiš, tudi. če vedno delaš? Človek pa je pri nas vreden samo toliko, kolikor denarja ima. Torej... je delo zaman, če denarja za to, ker delaš, ne dobiš. Lahko delaš, kolikor hočeš, če denarja za to ne dobiš ni tvoje delo nič vredno! Pri nas so vrednote popolnoma izkrivljene. Pri nas je vrednota to, da moraš trdo delati, če ne, dobiš batine. Ali pa te imajo za izmeček, če delaš nekaj, kar ni po "okusu" večine. In seveda trdo delati ne pomeni to, da sediš za računalnikom... to pomeni lenoba. :D. Kako pa je to možno, da ljudje prostovoljno delajo dneve in dneve, za to ne dobijo nobenega plačila... ja, trenirani smo bili v to. Da je to nekaj normalnega! Da ne govorim o tem, da so tisti, ki imajo denar "prekleti, neumni in butasti". In seveda pokvarjeni, saj imajo lahko denar pri nas lahko samo taki, ki so leni ali pa so prišli do denarja na nepošten način. Tako je stanje zavesti v družbi. Tako uči Cerkev in tako se je ohranilo v družbi. Socializem pa je potrdil to samo s tem, da je bilo "vse" zastonj... se pravi hrano, stanovanje in službo je dobil lahko vsak. Potem pa se je kar naenkrat vse zrušilo, vsi vzorci so se popolnoma zrušili, oz. v kapitalizmu to ne velja več. Človek se ne more držati svojih temeljev od prej, cela družba je v kolapsu...družba je temeljila na napačnih vrednotah - vzorcih! Vzorci in temelji so taki, da v današnjem svetu ne moreš več naprej z njimi, ne moreš si s tem pomagat, kar so te učili! Zakaj? Ker otroke učijo, da je treba trdo delati zastonj. Zato, ker ni bilo žepnine... že sama beseda ti pove...žep-NI-na. :D
May 04, 2016
1
Dajana, mislim da so današnji otroci isti, kot so otroci bili vedno. Želijo si stvari, ki jih vidijo, ki jih imajo drugi, razlika je le v tem, da je danes na dosegu več stvari, pa drugačne so. Moja dva telefonov nimata, ker se mi ne zdi potrebno, se pa že pregovarjamo okoli tega, tako da verjetno ne bo dolgo, ko bom morala popustiti. Televizije nimamo, imata pa tablico, za kako stvar pogledat, odigrat igrico je dovolj. Četudi so jima prihranjene vse razne bedaste reklame, sta vseeno na tekočem, kaj je trenutno in. Klavdija, saj ne da je vse prepovedano, en kompromis pač mora bit. Najprej se naredijo stvari za šolo, pa da se v naredi, če nekaj rečem. Men se res ne da tri ure pregovarjat z o otrokom in ga prosit da nekaj naredi. Pa spet nisem nek diktator, če rečem naj npr. odnese smeti, pa ravno igra igrico, mi je ok, da jih odnese, ko konča, pričakujem pa, da jih bo res. Azra, saj meni tudi ne, oz. bila je obljubljena žepnina, pa večinoma nič iz tega, kar je še huje kot dejstvo, da je preprosto ni. Pa priznam, da ne znam najbolje z denarjem :D Kaj je krivo temu, ne vem, najbolj verjetno to, da mi denar sam bolj malo pomeni, pa vedno ga je premalo. In nam pač tu in tam kaj privoščim, čeprav vem, da me bo konec meseca to teplo :)
May 03, 2016
0
Mike, Laščan: se tudi meni velikokrat zdi, da je bolje, če si na drugi strani (brez delovnih navad). Ampak, če jih imaš, pač deluješ drugače in se težko kar spremeniš. Ness: glede žepnine in nagrad: meni moji starši nikoli niso dali ne enega ne drugega, so me pa zelo naučili ravnati z denarjem. Vsako nedeljo ko sem šla v Ljubljano v internat, mi je oče dal natanko toliko denarja, da sem komaj preživela. Če sem kupila cigarete, nisem imela za nič drugega. Pa sem jih vseeno kupila in potem stradala. To, da sem pospravljala čez vikend doma, pa je bila moja obveznost, kaj še, da bi dobila kakšno nagrado. Mama mi jo je večkrat dala naskrivaj, da oče ni vedel. Težko rečem kaj je prav in kaj ni. Je pa dejstvo, da danes znam ravnati z denarjem. Glede otrok pa mislim, da se morajo truditi za zaslužek. Npr, delajo čez počitnice in si lahko kaj zaslužijo, ker samo to kar sami zaslužijo, potem tudi cenijo. Moj sin je npr. vse v življenju dobil na "lahek" način. Nikoli v življenju ni imel pomanjkanja. Priznam sicer, da ima delovne navade in veliko dela in kot računalničar lahko tudi veliko zasluži. Ampak, res nimam občutka, da bi to znal ceniti. (Upam, da se motim).
May 03, 2016
0
Pred časom sem gledala en pogovor. Ko je bila mlajša ji je oče dovolil vse, tudi igranje igric. Sčasoma je sama ugotovila, da to ni to in sedaj uživa življenje na polno. Ve, da vsako dejanje nosi posledico. Nekateri otroci tega nimajo, ker jim je vse prepovedano, ko pa se znajdejo kot polnoletni državljani pa so njihove prve reakcije iskanje mej, pa itak nihče ne nosi posledic in odgovornosti za svoja dejanja, ker bodo itak drugi poskrbeli zanje.
May 03, 2016
0
Ness... še nekaj sem se spomnila... sem se pogovarjala z mojim tamalim, kaj bi se zgodilo, če bi dobili ogromno denarja, recimo, da bi zadeli milijon na loteriji... pa mi je našteval, kaj bi si kupil... in sem mu rekla... tudi, če bi si lahko kupil vse to, kar naštevaš... še vedno bi moral najprej poskrbeti za šolo... pa pomagat doma...se nič ne spremeni. Veš, Ness, današnji otroci imajo drugačne probleme, kot smo jih imeli mi. Vsi otroci, ki jih imam možnost opazovati so popolnoma odvisni od te sodobne tehnologije. Moja dva tamala dva dolgo nista imela pametnega telefona, ker si jaz tega nisem mogla privoščiti. Zdaj pa, ko ga imata, sta nenehno gor. Dol gresta samo, če jim ga dobesedno izpulim iz rok. Ker živimo pri moji mami, ki je popolnoma odvisna od televizije, je moj tamali tudi. Sem se veliko pogovarjala z njim in ukvarjala z njim in moram takrat, ko gre na televizijo itd, dobesedno stražit zraven. Tako, da... ne vem, kaj bi se spremenilo, če bi naenkrat imeli toliko denarja, da to ne bi bil problem- da bi si lahkoprivošči karkoli. Šli bi v svojo hišo, kjer sploh ne bi bilo televizije, ker je jaz ne dovolim gleddat. :)
May 03, 2016
0
Minili so tisti časi, ko je bil delovni čas večine državljanov od 6ih do 14ih ;) Zdaj je to bolj privilegij.
May 03, 2016
0
Ajoj, koliko globokih misli na temo delovne navade - pa ravno med delovnim časom večine za delo sposobnih državljanov :)
May 03, 2016
0
Po meni niso odločilne delovne navade.Po meni je odločilno delo in razmišljanje ob delu.Če znaš samo delati zaradi delovnih navad si nerazmišljujoč stroj.Takšni smo Slovenci,ponižni delovni strojčki. Ti si lahko do onemoglosti delaven,če ti lastno delo ne omogoči preživetja,kaj ti pomagajo delovne navade???? Danes niso več odločilne delovne navade,danes je odločilno in vedno razmišljanje,kako najbolje tržiti svoje delovne navade.
May 03, 2016
0
Klavdija hvala za komentar. Veš, da smo vsi kdaj preleni za kakšno stvar narediti, četudi imamo dobre delovne navade ;)